Surfínie v kvetináči na balkóne
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Budú pastvou pre oči aj túto sezónu? Čo robiť, aby surfínie bohato kvitli a vytvorili silné previsy

Ako surfínie sú označované vyšľachtené odrody petúnií, ktoré sú schopné vytvárať bohaté previsy. S touto vlastnosťou a pre krásne farby sa stali veľmi populárnymi letničkami, ktoré spestria balkóny a okenné parapety. Záplavou kvetov tromfnú dokonca aj stálice v podobe ťahavých muškátov. Či už je u vás zaužívané volať ich surfínie, alebo sú to jednoducho „petúnky“, máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým budú túto sezónu pastvou pre oči.

Galéria

Surfínie v kvetináči na balkóne
Surfínie v kvetináči na balkóne
Starostlivosť o surfínie
Surfínie v kvetináči na balkóne
Surfínie v kvetináči na balkóne

Surfínie a petúnie potrebujú dostatok svetla

V našich podmienkach sú tieto kvitnúce krásky pestované najmä ako letničky – buď skoro na jar predpestovávaním zo semien alebo vysadením zakúpených hotových sadeníc. Prirodzene im vyhovuje vyššia miera denného svetla. Surfíniám sa výborne darí na slnečnej pozícii s aspoň 6 hodinami plného svetla. Pri správnej zálievke a výživnej pôde zvládnu aj polotieň, no treba počítať s menším počtom kvetov.

Surfínie umiestnite na miesto, kde priamo neprší a ani nebudú vystavené náporom vetra. Intenzívnejšie dažďové prehánky „ubijú“ kvety, ktoré sa už tak ľahko nespamätajú a silnejší vietor zase poláme krehké previsy.
Surfínie v kvetináči na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Komplikovanejší vzťah s vodou

Surfínie a petúnie rastú v hlavnej letnej sezóne takmer „ako z vody“. Ich nároky na vodu sú vyššie a vyhovuje im pravidelná zálievka. Ak opakovane preschnú, rast a kvitnutie sa výrazne spomalí až zastaví. S množstvom vody to však netreba preháňať – opakované premokrenie alebo výdatné zrážky môžu viesť k odhnívaniu nadzemných aj podzemných častí. V každom prípade by mal byť kvetináč opatrený odtokovými otvormi, ideálne i drenážnou vrstvou.

Starostlivosť o surfínie
Zdroj: shutterstock.com
Najlepší čas na zalievanie letničiek je skoro ráno alebo neskoro večer – teda v čase, kedy nie je substrát nadmerne prehriaty a korene rastlín dokážu vodu rovnomerne prijímať.

Premyslené skracovanie – základ budúcej hustoty

Pár týždňov po vysadení surfínií do kvetináčov môžete pozorovať, ako ich rast bujnie do všetkých smerov. Je to dobrý predpoklad pre rýchle zaplnenie celého objemu kvetináča.

Akonáhle dosiahnu jednotlivé výhony dĺžku aspoň 15 cm, zastrihnite alebo zaštipnite ich na koncoch výhonov. Surfínie sa začnú rozvetvovať spoza lístkov a z jedného výhonu tak budú 2 až 4 nové. Priebežným skracovaním tvar surfínií jednoducho usmerníte a získate bohatší objem a neskôr i väčší počet kvetov.

Surfínie v kvetináči na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Odstraňovanie kvetov, hnojenie a radikálny rez

V životnom cykle každej rastliny je snaha vytvoriť semená, aby si zabezpečila ďalšie rozšírenie a prežitie. Inak tomu nie je ani pri surfíniách. Avšak, v tomto prípade znamená vytvorenie semien aj ukončenie kvitnutia. Ak sa chcete z kvitnúcich surfínií a petúnií tešiť čo najdlhšie, musíte im pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety. Neodoberajte len uvädnuté jemné okvetné lístky. Nechtami (alebo nožničkami) treba vyštipnúť tiež kúsok stonky spolu s budúcimi dozrievajúcimi semenami a kvetným lôžkom.

Surfínie v kvetináči na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Pre surfínie je typické prudké kvitnutie v prvej polovici leta a následný útlm. Ako ich naštartovať k opätovnému kvitnutiu? Zadovážte si hnojivo špeciálne určené na surfínie. Zvyčajne obsahuje prídavok železa, ktoré zabraňuje výskytu chlorózy (žltnutiu listov). Žlté listy surfínií sú jasným indikátorom poruchy látkovej premeny alebo nedostatku stopových prvkov, čo vedie k spomaleniu rastu a obmedzeniu kvitnutia. Hnojivo sa aplikuje každých 14 dní.

Okrem toho tiež môžete vyskúšať radikálny rez, kedy po prihnojení skrátite výhony o polovicu až dve tretiny. Vyživené surfínie sa pustia do vytvárania nových výhonov a spolu s nimi aj do násady nových kvetov.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.