Levanduľa
Zdroj: iStock

Viete, kedy použiť v záhrade letničky a kedy trvalky? Podľa čoho sa rozhodnúť?

Pri návšteve záhradníckeho centra alebo pri listovaní katalógov rastlín si môžete všimnúť, že väčšina okrasných kvetov je rozdelená na letničky a trvalky. To, ktoré z nich majú pre vašu záhradu väčší zmysel, závisí od mnohých faktorov, nielen od vášho aktuálneho rozpočtu či vkusu. Aj od toho, ako často chcete meniť štruktúru a dizajn záhrady. Vo väčšine záhrad najlepšie funguje zmes trvaliek i letničiek. Avšak, ako ich zorganizovať a na čo nezabudnúť?

Trvalky verzus letničky

Rozdiel medzi trvalkami a letničkami je jednoduchý – trvalky sú rastliny, ktoré bez nášho pričinenia znovu rastú a kvitnú rok čo rok. Letničky odumierajú, keď teploty príliš klesnú, nasledujúcu jar teda musíme zasadiť nové rastliny. Zaujímavé je, že niektoré rastliny môžu byť viacročné alebo jednoročné v závislosti od toho, v akej oblasti žijete – napríklad rastliny, ktoré sa v teplejších zónach pestujú ako trvalky, sú v chladnejších len letničkami. Taktiež záleží od spôsobu pestovania. Napríklad, ak zasadíme v chladnejšej oblasti trvalku vonku pestovanú ako letničku do kvetináča a prenesieme ju na jeseň do interiéru, takto môže vydržať roky. Vonku by jej korene zamrzli a odumrela by ako bežné letničky.

Petúnie
Zdroj: iStock

Výhody výsadby trvaliek

Ak plánujete riešiť záhradu z dlhodobého hľadiska a chcete, aby zostali niektoré časti rovnaké, použite trvalky. Hoci sú finančne náročnejšie, počiatočná investícia sa o niekoľko rokov vráti. Rastliny ako pivonky a kosatce dokonca prežijú aj 50 rokov, ak zostanú nepoškodené. Naopak, krásnoočko (coreopsis) a kocúrnik (nepeta) majú kratšiu životnosť, ale možno ju predĺžiť pravidelným delením.

Trvalky sú menej náročné na údržbu

Keďže trvalky rastú rok čo rok, hovorí sa o nich ako o rastlinách, ktoré raz zasadíme a už môžeme na ne zabudnúť – pokiaľ ide o ďalšiu starostlivosť. Samozrejme, je to trošku prehnané, ale čosi na tom je. Trvalky sú perfektnou voľbou, ak nie ste typ človeka, ktorý rád trávi celú jar a leto prácou v záhrade. Trvalkám sa najlepšie darí, keď im poskytnete dobrý rez. Zastrihávaním získate nové výhonky a hustejšie rastliny. Najlepším obdobím na rez je jeseň.

Obľúbené trvalky
Zdroj: iStock

Trvalky sú priateľské k opeľovačom

Ak chcete prilákať do záhrady motýle, včely a ďalšie prospešné opeľovače, vysaďte si viacročné rastliny, ako sú: levanduľa, nechtík a šalvia.

Výhody výsadby letničiek

Letničky sú ako módne oblečenie v šatníku – popri osvedčených trvalkách dodajú záhradke trochu zábavy a vzrušenia, umožnia vám experimentovať. Môžete skúšať, aké farby a tvary v jednotlivých častiach záhrady vyniknú, a pritom sú lacné. Ďalšou výhodou letničiek je, že jednoročné rastliny majú tendenciu kvitnúť dlhšie. So štandardnými letničkami, ako sú netýkavky, begónie a petúnie, budete mať krásne kvety až do jesene.

Exotická trvalka
Zdroj: iStock

Letničky najlepšie fungujú na viditeľných miestach záhrady

Ak každoročne kupujete letničky, neodkladajte ich do rohu záhrady. Naopak, umiestnite ich na miesta s vysokou viditeľnosťou, napríklad blízko vášho vchodu alebo predných okien, aby boli v centre pozornosti.

Najpopulárnejšie trvalky a letničky

Pri výbere okrasných rastlín určite zohráva veľkú úlohu váš vkus. Momentálne k najobľúbenejším patria exotické kvety, z trvaliek napríklad glejovka hľuznatá, monarda, eutrochium, flox. Samozrejme, pri výbere berte do úvahy podmienky vo vašej záhrade. Z letničiek sú v záhradkách veľmi obľúbené „vintage“ kvety.

náladové letničky v záhrade
Zdroj: iStock

Pestovatelia namiesto tradičných begónií a petúnií hľadajú každoročne nové zaujímavé možnosti. Výborný efekt dosiahnete, keď do trvalkových záhonov vysadíte náladové letničky. Skvele funguje krasuľka perovitá, železník argentínsky, cínie a cleome. Záhony rozžiaria aj gazánie a slnečnice “Brown-Eyed Girl“.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje