Hosta
Galéria (12) Zdroj: shutterstock.com

Chcete zaplniť prázdne priestory v záhone či pri dome? Toto je 9 rýchlorastúcich trvaliek

Pestovanie okrasných trvaliek má svoje čaro. Niektoré sú skvelé do tieňa, iné si užívajú celodenný pobyt na slnku, ďalšie sa nezľaknú ani mrazivých nocí. Tentokrát zameriame pozornosť na rýchlorastúce trvalky, ktoré nájdu využitie nielen v novozaloženej záhrade, ale aj všade tam, kde „odpadlík“ za sebou zanechal iba prázdnu medzeru.

Galéria

Hosta
Funkia
Heuchera
Mitrovnička
Mitrovnička
Bergénia
Čistec vlnatý
Kokarda

Funkia

Klasikou medzi „objemovými“ trvalkami sú funkie, známe aj ako hosty. Ide o okrasné, tieňomilné rastliny, ktorých veľké listy sú neprehliadnuteľné. Šľachtenie prinieslo množstvo atraktívnych odrôd, ktoré sa medzi sebou líšia farbou a štruktúrou listov. Okolo niektorých sa dokonca počas kvitnutia šíri omamne sladká vôňa.

Funkia
Funkia | Zdroj: shutterstock.com

Heuchera

S bezkonkurenčne najpestrejšou paletou listov prichádzajú zaujať heuchery. Najviac sa na záhonoch vynímajú žlté, červené, tehlové, bordové až tmavofialové odrody. Ideálnym miesto je polotieň s mierne vlhkou pôdou, no nájdu sa aj kultivary, ktoré zvládajú plné slnko.

Heuchera
Heuchera | Zdroj: shutterstock.com

Mitrovnička

Krásne husté a bohato zapojené porasty vytvára mitrovnička, známa i ako tiarella. Výborne sa hodí do tienistých kútov. A hoci má krásne krojené už samotné listy, koncom jari ju skrášľujú aj výrazné klasy pokryté drobnými kvetmi. Zaujímavosťou niektorých kultivarov je zmena farby listov. Zo sýtozelených v hlavnej sezóne sa zmenia na červeno-bronzové až tmavohnedé.

Mitrovnička
Mitrovnička | Zdroj: shutterstock.com

Bergénia

Hoci sa bergénie považujú za trvalky vhodné do tieňa, svoj potenciál naplno ukážu i na slnečnej pozícii. Práve tu môžu prekvapiť kvitnutím v dvoch termínoch a atraktívnym jesenným vyfarbením listov. V dobre odvodnenej záhradnej pôde sa jej hľuzy veľmi rýchlo rozširujú a každým rokom si zaberá väčší priestor.

Bergénia
Bergénia | Zdroj: shutterstock.com

Čistec vlnatý

So zajačím uškom či oslím uškom sa v detstve hrali mnohí z nás. Čistec vlnatý je milou a celkom nenáročnou vankúšovitou trvalkou. Jeho listy sú striebristé, na povrchu jemne plstnaté, a tak je ideálny na prázdne miesta, kde chcete postupne vytvoriť farebný kontrast. V záhonoch je obľúbený pre schopnosť potlačiť rast buriny.

Čistec vlnatý
Čistec vlnatý | Zdroj: shutterstock.com

Kokarda

Poznávacím znakom kokardy sú žiarivé „terčové“ kvety žltej, oranžovej až krvavo červenej farby. Ide o odolnú trvalku stredného vzrastu s bohatým kvitnutím počas celého leta. S pokojným svedomím ju môžete vysadiť na pozíciu s plným letným slnkom. Neznáša premokrenie, preto jej bude lepšie vo vyššej časti záhona.

Kokarda
Kokarda | Zdroj: shutterstock.com

Pachysandra

Pachysandra je pôdopokryvná stálozelená trvalka, ktorá na prvý pohľad zaujme tmavozelenými lesklými listami so zúbkovaním. Má nízky vzrast, nevyžaduje zastrihovanie a obľubuje tieň alebo polotieň. Nedarí sa vášmu trávniku pod stromami? Vyskúšajte tam vysadiť pachysandru, ktorá sa veľmi dobre sa osvedčila ako výplňová rastlina pod vyššie dreviny.

Pachysandra
Pachysandra | Zdroj: shutterstock.com

Monarda

Monarda je neopozeranou rýchlorastúcou trvalkou, ktorej dramaticky vyzerajúce kvety v sýtych farbách zdobia záhrady v letných mesiacoch. Jej nenáročná na pestovanie a navyše príjemne voňajú jej kvety aj listy. Najviac sa monarde bude páčiť na polotienistom mieste, no pri poctivej a pravidelnej zálievke bude prosperovať i na slnku.

Monarda
Monarda | Zdroj: shutterstock.com

Rozchodník

Ak hľadáte rastlinu, ktorá zvládne extrémne horúčavy a trúfne si vyplniť také miesta, kde sa nedarí ani tráve, stavte na rozchodník. Ide o trvalku (sukulent) s húževnatým rastom, ktorá je k dostaniu v mnohých veľkostných a tvarovo jedinečných kultivaroch – od extra nízkych po výškovo dominantné. Nemusíte im venovať žiadnu starostlivosť, iba ich občas usmerniť, aby nezabrali až príliš miesta na úkor susedných rastlín. Zaujímavosťou je, že sa im vyhýbajú škodcovia a nechutia ani slizniakom.

Rozchodník
Rozchodník | Zdroj: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje