image 30530 25 v1

Ako využiť záhony, keď odkvitnú letničky

Letničky patria k nádherným a vďačným rastlinám. Ich prednosťou je bohaté kvitnutie, ktoré však postupne s prichádzajúcou jeseňou slabne a končí. Ako využiť prázdny záhon po letničkách? Spôsobov je niekoľko. 

Trváca výsadba

Ak sa letničky na záhone neosvedčili, môžeme namiesto nich na jeseň vysadiť trvalky. Vysádzame ich v prvej polovici októbra – ešte je teplo a dostatok vlahy pomôže rastlinám dobre sa zakoreniť. Trvalky môžeme skombinovať s kvitnúcimi krami (ruže, ibištek), okrasnými trávami a cibuľovinami.

Okrasné trávy

Môžeme si vysadiť aj záhon s okrasnými trávami. Ich ponuka je na jeseň najširšia. Trávam sa bude rovnako ako letničkám dariť na slnečných miestach s priepustnou a výživnou pôdou. Hodia sa aj na veterné miesta. Vysádzajú sa s koreňovým balom. Rastliny musia mať okolo seba dostatok priestoru.

Cibuľoviny

Ďalšou možnosťou je výsadba cibuľovín. Ich ponuka je takisto ako pri trávach na jeseň najväčšia. Vhodné sú tulipány, narcisy, korunky, hyacinty či okrasné cesnaky. Zaujímavý je záhon okrasných tráv doplnený narcismi a okrasnými cesnakmi. Cibuľoviny by sa mali sadiť do hniezd (teda nie jednotlivo), pri každom druhu treba dbať na správnu hĺbku výsadby.

Letničky na prezimovanie

Na záhon si môžeme vysiať aj osivá letničiek na prezimovanie. Okrasné maky, černušky, ostrôžky, nechtíky alebo klarkie do zimy vytvoria listy a na konci budúcej jari bohatšie zakvitnú.

Zelené hnojenie

Prázdne záhony po letničkách môžeme obohatiť o živiny prirodzenou formou, keď začiatkom októbra na pripravenú plochu vysejeme zmes na zelené hnojenie. Pri dôkladnom zavlažovaní sa čoskoro vytvorí porast, ktorý potom zapracujeme (na jeseň alebo skoro na jar) do pôdy. Tá sa tak obohatí o humus a živiny, skvalitní sa jej štruktúra, bude vzdušnejšia a zlepší sa jej vodný režim. Na zelené hnojenie môžeme použiť špeciálne zmesi, ktoré sa dajú kúpiť v záhradkárskych predajniach. Obvykle obsahujú ďatelinu, facéliu, horčicu, viku, repku alebo pohánku. Ide o spôsob, ako skvalitniť pôdu bez chémie.

Dobrá rada

Aksamietnice, kapucínky alebo nechtíky po vytrhaní (pred namrznutím) zapracujte rýľom do pôdy – obohatia ju o humus a zabránia rozmnožovaniu háďatiek. Pôdu doslova vydezinfikujú.

Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.