Čo spôsobuje únavu pôdy a ako proti nej bojovať
Únavu spôsobuje stále odčerpávanie živín z pôdy. Vzniká nielen pri opakovanom pestovaní rovnakých plodín na jednom záhone, ale aj pri striedaní síce rôznych druhov, ale rovnako náročných na živiny.
Únava sa prejavuje pri pestovaní ovocných stromov, plodovej zeleniny a niektorých kvetín (najmä v skleníkoch, fóliovníkoch).
Proti únave pôdy je účinné zelené hnojenie. Rastliny na zelené hnojenie vyberáme podľa pestovateľských podmienok. Na piesočnaté a hlinité pôdy je vhodná horčica biela; do vysychavých chudobnejších pôd zasa facélia vratičolistá (na obrázku); do hlinitých až hlinitopiesočnatých pôd je ideálny hrach siaty. Pohánka je vhodná do ľahkých pôd; bôb zasa do vlhších ílovitých pôd s dostatkom vápnika. Dopestovanú biomasu zarýľujeme do pôdy, najlepšie na jeseň.
V biozáhradke sa odporúča rastliny najprv pokosiť, nechať ich na záhone až do prvých mrazov a potom ich plytko zapracovať do pôdy. Pôda s biomasou sa nechá v hrubej brázde, aby bola prevzdušnená a biomasa sa rozložila. Ak sa nerozhodneme pre zelené hnojenie, pôdu hnojíme organickými hnojivami (maštaľný hnoj, kompost, špeciálny kompost – mačinovka, listovka, ihličnatka), prípadne priemyselnými hnojivami s obsahom mikroelementov (meď, zinok, horčík, bór, molybdén) a stopových prvkov.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Komentáre