Ako si založiť kvetinovú záhradu
Ak sa chceme tento rok popýšiť vlastnoručne vypestovanými kvetmi, napríklad letničkami, je najvyšší čas pre to niečo urobiť. Nie všetky letničky možno dopestovať rovnakým spôsobom – niektoré potrebujú skleník, iným postačí záhon.
Galéria
Skleník aj miniskleník
Mnohé letničky pomalšie klíčia a rastú, čiže aj prvé kvety zakladajú neskôr. Majú dlhšie vegetačné obdobie a obvykle aj jemné semená. Tieto letničky treba predpestovať, začať môžeme už v januári, pokračovať vo februári. Ideálny je na túto činnosť teplý skleník, ale dobre nám poslúži aj izbový miniskleník umiestnený na svetlom okennom parapete.
Vysievanie
Na vysievanie v skleníku použijeme špeciálny substrát (nikdy nie zeminu zo záhrady!). Jeho výhodou je, že je sterilný a obsahuje všetky najdôležitejšie zložky na bezproblémové klíčenie a vývoj mladých rastlín. Vysievame do čistých a vydezinfikovaných výsevných misiek. Dôležité je vedieť, ktoré semená letničiek klíčia v tme a ktoré na svetle. „Temné“ semená zasypeme tenkou vrstvou preosiateho substrátu, tie „svetlé“ nezasypávame. Opäť zdôrazňujem: na toto netreba zabúdať!
Starostlivosť o výsevy
Počas klíčenia by výsevy v skleníku mali mať zabezpečenú štandardnú teplotu okolo 20 °C, relatívnu vlhkosť vzduchu 80 % a dostatok svetla. Pri nedostatočnom osvetlení sa totiž rastlinky vyťahujú a rýchlo hynú. Pri vyššej vzdušnej vlhkosti či výseve do neprepareného substrátu hrozí rozvoj hubových chorôb a padanie klíčnych rastlín.
Výsevy treba udržiavať vo vlhku. Aby sa drobné semiačka nevyplavili, na zalievanie je lepšie použiť rozprašovač, nie silný prúd vody.
Veľmi praktické je označiť výsevy menovkami, aby sme vedeli, čo kde je. Debničky môžeme zakryť sklenou tabuľou, tak sa zvýši vzdušná vlhkosť a nebude potrebné časté zalievanie. Omnoho jednoduchšie to po tejto stránke majú izbové miniskleníky, kde je vyššia vzdušná vlhkosť zabezpečená. Aj tie však treba sem-tam vetrať.
Pikírovanie
Vysiate letničky pikírujeme po vytvorení klíčnych listov a aspoň jedného páru pravých listov. Tak rastliny spevnejú a získame kvalitnejšie a zdravé priesady. Deň pred pikírovaním výsevy dobre zalejeme. Rastlinky na ďalší deň jemne chytíme za klíčne lístky, podoberieme kolíkom (praktická je aj stará ceruzka alebo pinzeta) a vyberieme. Dávame pozor, aby sme nepoškodili korienky. Dobré je, ak má mladá rastlinka čo najbohatší koreňový systém, ktorý môžeme mierne skrátiť. Rastlinky presádzame do nádob na priesady, tzv. zakoreňovačov, alebo menších črepníkov. Nádoby naplníme špeciálnym substrátom určeným na výsevy a pestovanie priesad, v strede urobíme kolíkom dierku, do nej vsunieme korene mladej rastlinky a substrát jemne pritlačíme k stonke. Nevyhnutné bude pravidelné zavlažovanie.
Pikírované rastliny necháme zakoreniť v tom istom priestore, v ktorom aj vyklíčili. Po čase sa vytvoria kvalitné priesady s bohatým koreňovým balom, ktoré môžeme koncom apríla a v máji vysádzať do kvetinových debničiek a nádob alebo priamo na záhony.
Letničky
• predpestovanie v skleníkoch
netýkavka (Impatiens walleriana)
šalvia (Salvia splendens)
muškáty (Pelargonium zonale)
petúnia (Petunia hybrid)
agerát (Ageratum houstonianum)
papuľka (Antirhinum majus)
rudbekia (Rudbeckia hirta)
lobelka (Lobelia erinus)
begónia (Begonia semperflorens)
plameník (Celosia argentea)
skrutek (Heliotropium peruvianum)
okrasný tabak (Nicotina x sanderae)
• predpestovanie v parenisku
astrovka (Callistephus chinensis)
cínia (Zinnia elegans)
gazánia (Gazania hybrida)
kochia (Kocha scoparia)
fiala (Matthiola incana)
piesočnica (Ammobium alatum)
georgína (Dahlia pinnata)
kleoma (Cleome spinosa)
krasuľka (Cosmos bipinnatus)
slamihovka (Helichrysum bracteatum)
limonka (Limonium sinuatum)
• výsevy na záhony
kapucínka (Tropaeolum majus)
nechtík (Calendula officinalis)
slnečnica (Helianthus annus)
slncovka (Eschscholzia californica)
aksamietnica (Tagetes erecta)
povojník (Ipomea purpurea)
hrachor (Lathyrus odoratus)
iberka (Iberka umbellata)
slezovka (Malope trifida)
černuška (Nigella damascenka)
Pravidlá pre parenisko
Aj ďalšiu skupinu letničiek treba predpestovať, možno to však zrealizovať aj v parenisku. Začať sa dá už v marci, pričom sa vopred musíme rozhodnúť, aké parenisko si zvolíme. Ak plánujeme vytvoriť teplé parenisko, jeho základ by mala tvoriť 50-centimetrová vrstva konského alebo kravského hnoja, do poloteplého pareniska postačí polovičná vrstva (na pestovanie letničiek je tento typ pareniska vhodnejší). Ak nemáme k dispozícii hnoj, môžeme využiť priestory studeného pareniska, tu však musíme počítať s tým, že vývoj kvetinových priesad bude pomalší. Záležať bude najmä na slnečných lúčoch, ktoré budú zohrievať vnútro pareniska.
Hnoj urovnáme (ušliapeme), zhutníme a naň pridáme aspoň 30-centimetrovú vrstvu kvalitného preosiateho záhradníckeho substrátu. Povrch znovu urovnáme, mal by byť v miernom sklone a kopírovať parenisko. Zemina v parenisku nesmie byť pred výsevom zmrznutá ani bahnistá, ale má byť kyprá s drobnou hrudkovitou štruktúrou.
Pred výsevom počkáme asi tri dni, kým sa priestor pareniska zohreje. Vysievame nariedko priamo do riadkov. Po vyrastení môžeme mladé rastliny pikírovať do menších črepníkov alebo umytých téglikov od jogurtov. Aj tu platí: výsevy treba označiť, pravidelne zavlažovať a odburiňovať.
Záhradník radí
Dodržte odporúčané termíny sejby vyznačené na vrecúškach so semenami.
Na záhone
Letničky s krátkym vegetačným obdobím, prípadne tie, ktoré nie sú chúlostivé na chlad, sa dajú vypestovať priamo na nekrytom záhone. Predpokladom úspechu je dôkladná príprava záhona – treba ho odburiniť, prekypriť a zarovnať. Vysievame buď do riadkov vzdialených 40 cm od seba do plytkých rýh (semená jemne zatlačíme), alebo do hniezd, prípadne osivo len tak rozhodíme na povrch pôdy. Výsevy si označíme, pravidelne ich zavlažujeme a priebežne jednotíme. Na rýchlejší rast môžeme do zálievky pridať hnojivo.
Niektoré druhy letničiek, napríklad černušky, slncovky kalifornské či stračie nôžky, môžeme vysievať už koncom marca. Bežne sa však letničky vysievajú do voľnej pôdy v apríli a začiatkom mája, keď je pôda už dobre prehriata. Pri tomto spôsobe pestovania letničiek musíme počítať s tým, že rastliny budú kvitnúť neskôr, no aj tak záhradu skrášlia množstvom krásnych kvetov.
dobré rady
Spôsob výsevu
Niektoré semená klíčia na svetle, iné v tme. Na toto si treba dať veľký pozor! Túto informáciu nájdete na vrecúšku so semenami.
Hustota výsevu
Semená nikdy nevysievajte nahusto. Takýto výsev totiž podporuje rozvoj hubových chorôb a výsledkom môžu byť slabé a nekvalitné rastliny.
Zálievka
Výsevy pravidelne a opatrne zavlažujte, nie však silným prúdom vody, v skleníku použite rozprašovač. Výsevom neprospieva vyschnutý ani premočený substrát.
Vetranie
Výsevné misky je lepšie umiestniť na miesto, kade prúdi vzduch. Počas slnečných dní skleník a takisto aj izbové miniskleníky vyvetrajte.
Okná
Okná skleníka či pareniska treba čistiť, aby sa k priesadám dostalo čo najviac svetla.
Jednotenie
Po vyklíčení a vytvorení prvého páru pravých listov je dobré výsevy jednotiť a rozsadiť, pikíriovať. Tak získate kvalitné a životaschopné priesady.
Po výseve zavlažujeme opatrne, aby sa semená nevyplavovali. Mladé rastlinky môžete aj kropiť vodou z rozprašovača. (foto: thinkstock.com)
Praktický miniskleník
Výsevy letničiek aj zeleniny možno umiestniť do miniskleníkov. Tu budú mať optimálne prostredie na klíčenie a rast. Ich súčasťou však musí byť strešný vetrací otvor. Miniskleník možno umiestniť na okenný parapet.
orientačná CENA 6,49 €, bauMax
Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com, IKEA, www.anglickasezona.cz
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre