zahradne altany
Galéria (9)

Záhradné altány

Miestami doslova stvorenými na to, aby v záhrade lákali k sladkému ničnerobeniu, sú altány a pergoly. Ak sa chcete v ich tieni cítiť čo najlepšie, nezabudnite doplniť ich okolie vhodnou výsadbou. Veď iba precízne upravená záhrada je naozaj príjemným miestom na relax.

Galéria

Altány alebo záhradné besiedky vnášajú do záhrad nádych romantiky, najmä vidiecke záhrady získavajú vďaka nim skutočne čarovnú atmosféru. Altány však nemusia mať len vidiecky ráz – sú aj také, čo dýchajú orientom alebo štýlom high-tech. Z altánu môžete obdivovať svoju záhradu v ktoromkoľvek ročnom období, dokonca aj počas slnečných zimných dní. Najlepšie sa v nich však budete cítiť v príjemný letný podvečer, keď môžete vnímať vôňu okolitých kvetín a prípadne aj zvuky zurčiacej záhradnej fontánky.

Vybrať si môžete altány rôznych tvarov (s kruhovým, štvorcovým či osembokovým pôdorysom), z rôznych materiálov (najčastejšie sú z dreva alebo kovu, prípadne aj v kombinácii so sklom), s rôznou farebnosťou či povrchovou úpravou (trendové sú dnes sýte farby, napríklad modrá, červená či fialová, klasikou ostáva biela, prirodzene sivý či čierny kov a prírodná farba dreva). Altán môže byť úplne otvorený, čiastočne, ale aj celkom uzavretý, s dverami a oknami – to závisí od vášho vkusu, spôsobu používania a podmienok, v akých altán stojí (napríklad či je na mieste úplne chránenom pred vetrom, ktorým smerom alebo smermi je z neho výhľad, či ho plánujete využívať len v peknom a teplom počasí a podobne).

Klasicky elegantné sú otvorené kovové altány, útulnejšie pôsobia čiastočne uzavreté drevené konštrukcie, ktoré sú však najnáročnejšie na údržbu. Záhradný altán je najvhodnejšie umiestniť tak, aby bol chránený nielen pred silným vetrom, ale aj pred priamym letným slnkom: ideálne je napríklad miesto na konci záhrady, v blízkosti stromov, krov voňavých ruží či jazmínu alebo v lete kvitnúcich a voňajúcich drevín, ako sú budleje. Veľmi pôsobivé môže byť aj umiestnenie na udržiavanej trávnatej ploche. Altán by však rozhodne nemala zo všetkých strán obklopovať bujná zeleň.

Tie, čo kvitnú najdlhšie

Nezabudnite, že na altán by ste mali vidieť z rôznych častí záhrady a mal by k nemu byť dobrý prístup – najlepšie spevnený a schodný za každého počasia. Pokiaľ ide o výsadbu, v bezprostrednej blízkosti altánu sa dobre uplatnia rôzne zaujímavé trvalky – skôr nižšie, aby nebránili vo výhľade, najlepšie dlhoveké a dlhokvitnúce, s voňavými, sýto sfarbenými kvetmi. Vhodné sú pakosty (Geranium), funkie (Hosta), rozchodníky (Sedum spectabile), gypsomilky (Gypsophylla), zvončeky (Campanula), rudbekie (Rudbeckia), floxy (Phlox) a trvalky navodzujúce romantickú náladu (pivónie, náprstníky, orlíčky).

Z drevín sú vhodné najmä v lete kvitnúce a listnaté druhy, napríklad hortenzie (Hydrangea), nátržníky (Potentila), ľubovník (Hypericum), levanduľa (Lavandula),alebo tavoľníky (Spirea), v záhradách v japonskom štýle zapôsobia japonské javory, rododendrony a azalky. Exotický vzhľad altánu môžete podporiť napríklad subtropickými drevinami pestovanými v nádobách (durmany, fuksie a podobne), značnú dávku romantiky zas dodajú popínavé dreviny, ako sú plamienok, ruže, vistérie či zemolezy. Okolo altánov sa môžu pekne vynímať aj letničky – treba vyberať bohato kvitnúce a pestrofarebné druhy, ideálne aj s voňavými kvetmi (nocovky, fialy, hrachory).

Výber rastlín k altánom by mal v prvom rade zohľadňovať podmienky, ktoré dané miesto ponúka – iné rastliny sú vhodné na slnko, iné do tieňa či polotieňa. Zároveň treba prihliadať na štýl záhrady, v ktorej je altán umiestnený. Vo vidieckej záhrade sa žiada druhovo rozmanitejšia a pestrejšia výsadba, prípadne do nej možno zakomponovať aj zeleň, ktorá sa šíri samovýsevom. V meste je, naopak, vhodné citlivo sa pohrať s farebnosťou (napríklad vyberať rastliny s kvetmi zladenými navzájom a s farbou altánu tón v tóne) alebo staviť na hru zaujímavých štruktúr listov, prípadne tu možno uplatniť aj princípy minimalizmu. Zeleň by každopádne mala pôsobiť reprezentatívnejšie. Niekedy sa okolo altánov vysádzajú aj bylinky, jahody, či dokonca rôzne druhy zeleniny. Tie prinášajú úžitkovú hodnotu, ktorá sa cení najmä vtedy, ak sa pri altáne aj griluje alebo pripravuje jedlo, no treba si uvedomiť, že estetický účinok takejto zelene je neporovnateľne nižší.

Romantické popínavky

Najmä do okolia pergol je ideálne zvoliť popínavé dreviny – ak obrastú aspoň časť pergoly, pekne podčiarknu romantickú náladu v záhrade. Dokonca možno využiť aj dva druhy, nikdy však nie viac. Vznikol by totiž nepekný celok. K pergolám sú vhodné druhy, ktoré bohato kvitnú a majú voňavé kvety, napríklad zemolezy, vistérie, trúbkovce či plamienky. Využiť možno aj jednoročné popínavé rastliny (povojník, kapucínky, kobea, okrasná fazuľa). V tomto prípade sa efekt dostaví už po veľmi krátkom čase. Okolie pergol možno taktiež vysadiť nižšími trvalkami – aj tu môžete, podobne ako pri altánoch, staviť na okrasné listy alebo zaujímavé kvety. Osvedčené sú aj vegetačné nádoby s letničkami aj trvalkami a tiež okrasné trávy alebo zaujímavé dreviny. Fantázii sa medze nekladú, netreba však pritom zabúdať, že zeleň by ste mali vyberať tak, aby nebránila vo výhľade ani v prístupe na terasu pod pergolou a  aby centrom kompozície bola pergola. Zeleň ju má dotvoriť, vyzdvihnúť a zušľachtiť, nie skryť či potlačiť.

Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.