image 34807 25 v1
Galéria (12)

Najkrajšie kvitnúce rastliny vhodné na balkón

Skrášlite si balkón kvitnúcimi rastlinami. Ponúkame vám 11 tipov na tie najkrajšie. 

Galéria

Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón
Kvitnúce rastliny na balkón

Netýkavka (Impatiens walleriana)

Ide o letničku, ktorá nádherne kvitne tam, kde iné živoria, a to až do prvých mrazov. Zaujímavé sú plnokveté formy – dajú sa jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov v pohári s vodou.
Potrebuje: svetlý polotieň, výdatné zavlažovanie a prihnojovanie, miesto dobre chránené pred vetrom

Povojník (Ipomea purpurea)

Táto popínavá letnička vytvorí krátko po výseve husto olistenú zelenú stenu a prekvapí lievikovitými kvetmi, najčastejšie fialovými alebo modrými. Zaisťuje viac súkromia na balkóne. Pestuje sa z priamych výsevov.
Potrebuje: slnko až polotieň, výdatné zavlažovanie a prihnojovanie, hlbšiu nádobu a výživnejší substrát, pevnú oporu

Petúnia (Petunia)

Nádherne kvitnúca letnička, ktorej vyhovuje južná strana. Bohato sa rozrastie, kvety sú nápadné, žiarivé – červené, modré, žlté, fialové aj ružové. Vyniká samostatne alebo v kombinovaných výsadbách. Zaujímavé sú aj plnokveté formy.
Potrebuje: slnko a teplo, priepustnú a výživnú pôdu, pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie, občasné zastrihnutie najdlhších výhonkov

Chryzantémovka (Argyranthenum frutescens)

Krovitá rastlina, ktorej kvety pripomínajú margarétky. Rastlina sa hodí na výsadbu do väčších dekoratívnych nádob. Môže narásť až do výšky 1 m.
Potrebuje: slnko, teplo, neustále vlhký substrát, pravidelné prihnojovanie, v prípade potreby okamžitú ochranu pred škodcami

Gazania (Gazania rigens)

Kvety tejto letničky sa najkrajšie otvárajú počas slnečných dní. Rastlina intenzívne kvitne až do prvých mrazov. Vynikne samostatne. Dobre sa rozmnožuje výsevom semien skoro na jar.
Potrebuje: teplé a slnečné, skôr suchšie miesto, priepustnú pôdu, zavlažovanie a prihnojovanie, odstraňovať odkvitnuté kvety a žltnúce listy

Fuksia (Fuchsia)

Patrí k bohato kvitnúcim rastlinám, vytvára efektné kríky. V ponuke je množstvo pekných druhov a kultivarov. Vyniká samostatne alebo v kombinácii s inými rastlinami. Pestuje sa aj v tvare stromčeka.
Potrebuje: polotieň až tieň, vlhko, chránené miesto pred slnkom aj vetrom, výdatné zavlažovanie a prihnojovanie

Koleus (Coleus blumei)

Rastlina je okrasná najmä listami. Podľa kultivaru sú rôznofarebné aj jednofarebné. Koleus možno pestovať samostatne alebo v nápaditých kombináciách.
Potrebuje: chránené, teplejšie, polotienisté miesto, dostatok vlahy, prihnojovanie a zaštipovanie najdlhších výhonov

Begónia (Begonia tuberhybrida)

Obľúbená klasika do okien, ale aj nádob na balkóny. Bohato sa rozrastie, nežiada špeciálnu starostlivosť. Viac vynikne samostatne. Hľuzy sa dajú použiť každoročne.
Potrebuje: polotieň, miesto chránené pred vetrom a úpalom, mierne kyslý substrát, pravidelnú zálievku a prihnojovanie, odstraňovať odkvitnuté kvety

Agerat (Ageratum houstonianum)

Táto modro, ružovo alebo bielo kvitnúca letnička sa veľmi dobre hodí na veterné miesta. Bohato sa rozrastie, je pestovateľsky nenáročná a pekne pôsobí v spoločnosti žlto kvitnúcich letničiek v črepníkoch.
Potrebuje: dostatok slnka, výživnú, neustále mierne vlhkú pôdu, pravidelné prihnojovanie, odstraňovať odkvitnuté kvety

Aksamietnica (Tagetes patula)

Obľúbená nenáročná letnička, rýchlo rastie a efektná je hlavne v kombinovaných výsadbách. Dá sa vypestovať z priameho výsevu. Ide o aromatickú rastlinu, ktorá odpudzuje dotieravý hmyz.
Potrebuje: slnko, výživnú a priepustnú pôdu, odstraňovať odkvitnuté kvety, zaštipovaním výhonkov možno získať košatejšie rastliny

Dvojzub (Bidens ferulifolia)

Vzdušne pôsobiaca, bohato kvitnúca letnička. Zaujímavá je v kombinácii s muškátmi a modro kvitnúcimi letničkami – sadí sa na okraje nádob. Vytvára efektné previsy, hodí sa do hrantíkov aj závesných nádob a kvitne celé leto až do prvých mrazov.
Potrebuje: slnko, teplo, pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie, občasné ostrihanie najdlhších výhonkov podporí hustejší rast

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. zuzana says:
  2. ja says:

    krásne

  3. Janka says:

    Krásne kvety. Ja mám rada aj pakost a samozrejme muškáty, no najnovšie som zistila že aj zvončeky sú vhodné kvety na balkón. Budúcu sezónu ich určite skúsim

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje