image 29999 25 v1
Galéria (7)

Ako si v záhrade vytvoriť kúzelné zákutie pre oddych

V každej záhrade by sa malo nájsť aspoň malé miesto, kde sa dá schovať a načerpať sily. Vytvorte si spolu s nami malé kúzelné zákutie, kde prestanete vnímať čas a problémy všedných dní. Na čo sa treba zamerať?

Galéria

Výber rastlín
Výber rastlín
Výber rastlín
Výber rastlín
Výber rastlín
Tienistá záhrada

Nie je dôležité, či máme veľkú alebo malú záhradu. Relaxačná zóna, ktorej súčasťou bude lavička, kreslo, závesná sieť, záhradná hojdačka, stolík so stoličkami či trendové ležovisko, sa dá vytvoriť prakticky hocikde; aj tam, kde je o miesto núdza. Podstatné je, aby sme sa tam dobre cítili, aby toto miesto bolo bokom od domu, mimo dohľadu susedov či okoloidúcich.

Odborník radí
Výsadbu okolia záhradného posedenia si dôkladne naplánujte. Realizovať sa dá skoro na jeseň. 

Pravidlo jedného

Rastliny sa výraznou mierou podieľajú na tom, ako sa budeme v záhrade cítiť pri oddychovaní. Môžu byť vysadené v nádobách a dopĺňať tie na záhonoch, ale aj visieť nad hlavou. Dôležité je vybrať druhy vhodné na dané miesto. Samozrejme, nie je dobré priestor prepĺňať – či už množstvom rastlín, alebo doplnkov. Pokojne postačí jeden lampáš, prípadne zvonkohra či malá studnička.

Vytvorme si kulisu

Na vytvorenie záhradnej kulisy je vhodný živý plot. Najlepší bude tvarovaný (ihličnany, listnáče), ktorý nezaberie až tak veľa miesta. V meste sú využiteľné aj porasty bambusov, tie však treba držať na uzde, aby sa príliš nerozrástli. Tvarovaný živý plot je síce náročnejší na pravidelnú údržbu, vlahu aj živiny, no pôsobí zaujímavo, a to aj v menšej záhrade.

Trendom je vytvoriť ho z viacerých druhov drevín. Využiť sa dajú aj špalierové dreviny (na konštrukcii), prípadne popínavé dreviny vedené po nainštalovanej konštrukcii. V tomto prípade môžeme zvoliť vždyzelené (brečtan) alebo opadavé, rýchlo rastúce druhy (pavinič). Ak kulisu tvorí pekný múr, nie je dobré ho zakrývať. Naopak, môže poslúžiť na inštalovanie zaujímavého výtvarného prvku, svietidla, prípadne nádoby s rastlinami.


Na vytvorenie záhradnej kulisy je vhodný živý plot. Foto: thinkstock.com 

Za tieňom pod strom

Súčasťou relaxačnej zóny môže byť aj strom, samozrejme tak, aby neprekážal a zároveň mal dostatok priestoru na nerušený rast. Vhodné sú druhy s menšou, kompaktnejšou korunkou. V lete sú stromy zdrojom blahodarného tieňa, listy mnohých druhov sú zdrojom príjemných zvukových efektov. Ak si chceme vytvoriť miesto na sedenie na slnečnej ploche, počítať by sme vždy mali aj so slnečníkom alebo s drevinami, ktoré majú korunu v tvare dáždnika. Aj tu však treba počítať s jej upravovaním.

Nezabudnite

• Do oddychových zón nie je vhodné umiestňovať tŕnisté či jedovaté rastliny.
• Pokiaľ ide o sezónnu zeleň, okolie záhradného posedenia doplnia kvitnúce letničky v nádobách.
• O príjemnú liečivú arómu sa postarajú aj niektoré ihličnany, napríklad borovice. Dajú sa kúpiť aj atraktívne formy na kmienkoch – nezaberú veľa miesta. Takto sa predávajú borievky, tuje a cyprušteky.

Záhradná aromaterapia je v kurze

Pri výbere drevín k záhradnému posedeniu by sme sa mali sústrediť aj na popínavé kvitnúce a voňavé dreviny. Popínavé ruže, zemolezy, akébie či plamienky pestované na konštrukcii a situované v blízkosti takejto zóny pôsobia veľmi dobre. Výber agresívnejšej vistérie či trubača však už treba zvážiť. Hlavne v menšej záhrade môžu narobiť viac škody ako úžitku. Výbornou voľbou sú jednoročné popínavé letničky, napríklad povojníky či okrasná fazuľa. Nielenže rýchlo rastú, ale aj bohato kvitnú. Na dotvorenie intímnejšieho priestoru sú ako stvorené. Nádhernými vôňami naplnia okolie záhradného posedenia aj pajazmíny či menej známy exotický kalykant floridský. Ten sa zároveň postará aj o dokonalé zamaskovanie tohto priestoru. Nádherne sa tu budú vynímať aj pivónie, orgovány či levanduľa, ktorá sa však hodí viac do popredia. Okolo záhradného posedenia treba vysadiť viacero kusov levandúľ, vďaka tomu bude účinok prírodnej aromaterapie dokonalejší. Uvedené druhy sa hodia viac na slnečné miesta.

K správnej aromaterapeutickej zostave patria aj rozmanité druhy byliniek, predovšetkým šalvia, ktorá sa hodí k ružiam, tymian, pamajorán či rozmarín. Bylinkám sa najlepšie bude dariť na slnečných miestach. Počas teplejších podvečerov okolo seba šíria atraktívnu zmes vôní.

Vďačnou rastlinou pre relaxačné zóny je funkia. V rámci jedného priestoru sa dajú vysadiť via­ceré jej kultivary. Dobre porastie aj vo vegetačných nádobách, čiže výsadbu na záhonoch si môžeme spestriť aj netradičným druhom v nádobe. Foto: thinkstock.com 

V meste a na vidieku

V mestskej záhrade je namieste striedmosť, použitie menšieho množstva rastlín. V prevahe by mali byť dlhšie kvitnúce druhy (ideálne do októbra) či aspoň tie zaujímavé svojimi listami, vďačné sú najmä trvalky, okrasné trávy a cibuľoviny. Na vidieku sa vyslovene žiada bujnejšia výsadba, relaxačné kreslá, lavičky či hojdačky sa v nej môžu čiastočne strácať. Vďačné sú ľaliovky, rudbekie či floxy.

Trávové šumy

Zabúdať by sa nemalo na trávy, ktoré pri jemnom vánku príjemne šuštia. V ponuke je veľké množstvo pekných druhov, nižšie aj vyššie, dokonca s farebnými steblami. O harmóniu sa môžu postarať aj papraďorasty. Kým trávy obľubujú slnko, papraďorastom sa bude lepšie dariť v tieni či polotieni. Trávy a papraďorasty sadíme skoro na jeseň – do jari sa dobre zakorenia a budú pokračovať v raste.


Ak sa záhradné posedenie nachádza v polotieni, chýbať by tu nemali hor­tenzie. Vo vlhšej pôde prekvapia bohatým kvitnutím. Okrem nich sa tu bude výborne dariť aj rododendronom či azalkám, ktoré sú ako stvorené pre relaxačné miesta a meditácie. Foto: thinkstock.com 

Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com, autor
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Anička says:

    Ja mám tiež krásne posedenie v záhrade,ale azalky a rododendrony nemôžem dopestovať. Hoci koľko sa snažím, kupujem,presádzam,upravujem pôdu,na jar vykvitnú a potom uschnú. Vie mi niekto poradiť prečo ? dakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje