Výsadba letničiek na balkón
Galéria (6) Zdroj: Shutterstock

Prichádza čas na výsadbu balkónoviek! Pri vysádzaní však dodržte tieto pravidlá

Pripravte si bohato zakvitnutý balkón či terasu. Od polovice mája môžete začať s výsadbou všetkých letničiek do nádob i okenných debničiek. Aj tu však platia určité pravidlá.

Galéria

Výsadba letničiek na balkón
Fuksie na balkón
Muškáty na balkón
Lobelky na balkón
Netýkavky na balkón

Do okenných debničiek aj iných vegetačných nádob si teraz môžete vysadiť sadenice rôznych letničiek. Pri ich výbere však nezabudnite zohľadniť podmienky miesta, ktoré majú skrášliť.

Podmienky na pestovanie

Hoci väčšina z nich uprednostňuje slnečné stanovištia, mnohé znesú aj polotieň či tieň, ako napríklad fuksie, netýkavky, hortenzie, nezábudky alebo hľuznaté begónie. Pekné sú výsadby zložené z jedného druhu, trendové sú kombinované, pričom v takomto prípade kombinujeme v jednej nádobe len rastliny s rovnakými pestovateľskými požiadavkami.

Nezabudnite, že kvety nádherne vyniknú aj v závesných nádobách. Navyše vám ušetria miesto. Sem uprednostnite druhy, ktoré sú ťahavé, ako napríklad minipetúnky, ťahavé muškáty a plektrant.

Druhy podľa svetových strán

Orientácia svetových strán je pri výbere letničiek veľmi dôležitá.

Fuksie na východ

Do závesných nádob uprednostnite odrody previsnutého vzrastu. Vo väčších nádobách na terase vyniknú zasa vzpriamene rastúce odrody. Kvitnú aj v tieni.

Fuksie na balkón
Fuksia Zdroj: Shutterstock

Muškáty na juh

Veľmi pekne ukážu v kombinovaných výsadbách na okenných parapetoch i v debničkách na zábradlí. Odpudzujú hmyz.

Muškáty na balkón
Muškát Zdroj: Shutterstock

Lobelky na západ

Patrí skôr medzi výplňové rastliny na okraje debničiek, ale pekne ukáže aj samostatne. Je odolná proti vetru. Keď ju po prvom odkvitnutí skrátite o tretinu, odmení sa vám ďalšími kvetmi.

Lobelky na balkón
Lobelka Zdroj: Shutterstock

Netýkavky na sever

Sú obľúbené vďaka bohatému a prekrásnemu kvitnutiu, a to aj na miestach, kam nedopadajú slnečné lúče. Najpestovanejšie sú tzv. sultánky a hybridy New Guinea.

Netýkavky na balkón
Netýkavka Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje