Ako pestovať slnečnice
Krása slnečníc očarila mnohých umelcov, obdivujú ju aj deti. Kedysi sa pestovali účelovo – kvôli semiačkam používaným ako krmivo pre domáce zvery. Dnes si slnečnice pestujeme častejšie pre krásu.
Galéria
Potešia, povzbudia, podporia našu psychiku. Čo potrebujete vedieť, aby ste si vypestovali vlastné krásne slnečnice a ocenili ich špeciálne čaro?
Najznámejšie sú vysoké žlté slnečnice s veľkým kvetom, ktoré sa pestujú na poliach kvôli semiačkam. Ak si ich chcete vypestovať v záhradke, môžete siahnuť aj po odrodách iných farieb. Očarujúce sú aj fialové, oranžové červené, či farebné zmesi. Okrasné odrody majú zvyčajne kvet menšieho priemeru ako úžitkové. Medzi okrasnými odrodami však nájdete tiež obrov, niektoré dosahujú až neuveriteľné tri metre!
Čo potrebujú slnečnice
Predstava, mať časť záhrady vysadenú slnečnicami je úžasná. I v tomto prípade však treba sny prispôsobiť vašim možnostiam. Okrem toho, že väčšina slnečníc skutočne pre svoj rast a krásu potrebuje slnko, potrebujú aj dostatok vody – väčšie odrody viac.
Slnečnice potrebujú najmenej šesť až osem hodín priameho slnečného žiarenia denne, ak im umožníte viac, len im to prospeje. Dajú sa pestovať aj vo väčších kvetináčoch na balkóne, ak im viete zabezpečiť dostatok slnka a vlahy. Ak slnečnicu sledujete, sama vám povie, kedy je smädná.
Ako sa starať o slnečnice
Skúsení záhradkári a milovníci klasických slnečníc odporúčajú predpestovať si priesady v interiéri, pretože je ich možné vysadiť už hneď po posledných mrazoch – chlad im nevadí. Ak plánujete semiačka vysiať priamo do záhrady, počkajte kým sa mierne oteplí. Medzi jednotlivými priesadami, respektíve semiačkami by ste mali dodržať odstup minimálne 15 centimetrov. Ak pestujete odrody s veľkými kvetmi, saďte ich až 45 centimetrov od seba a dobre polejte.
Najintenzívnejšie zalievanie potrebujú v čase kvitnutia, až kým nedozrejú semená. Krátkodobé sucho prežijú, ale neriskujte. Dobrým opatrením, ktoré udrží vlhkosť v pôde je pridať do pôdy hneď pri výsadbe 8- až 10- centimetrovú vrstvu mulčovacej kôry.
Pozor, ak máte doma alergika na astrovité kvety, slnečnica môže spôsobiť problém. Navyše má mimoriadne veľké množstvo peľu. Existujú však aj hypoalergénne odrody.
Pestovanie slnečníc na semiačka
Slnečnicové semiačka sú bohatým zdrojom bielkovín, draslíka, horčíka, vápnika, železa a vitamínu E. Chutia v šalátoch, v pečive, alebo len tak – ako rýchle občerstvenie, ktoré môžete mať vždy po ruke. Zrejúce semiačka sa oplatí chrániť pred vtákmi sieťovými vreckami, niektorí pestovatelia používajú silikónové pančuchy alebo gázu.
Správny čas na zber je vtedy, keď sa začína hlávka slnečnice skláňať k zemi, keď semiačka zhnednú. Vtedy kvet odrežte, nechajte niekoľkocentimetrovú stonku. Jesť ich môžete prakticky hneď po olúpaní šupky alebo ich môžete opražiť.
Náš tip: Ako si doma opražiť slnečnicové semiačka?
Chutný „mls“ k televízoru, či k posedeniu s priateľmi dostanete, ak na noc namočíte semiačka do vody, ráno ich osušíte a na plechu vystlanom papierom na pečenie pečiete približne 3 hodiny pri 100 stupňoch Celzia.
Zaujímavosti o slnečniciach
* Viete o tom, že slnečnice pochádzajú zo Severnej Ameriky, kde ich už 3 000 rokov pred naším letopočtom pestovali pôvodní obyvatelia ako liek, potravu a olejninu?
* Slnečnice je úžasné pozorovať. Pohyb ich pukov sa nazýva heliotropismus – postupne počas dňa menia polohu od východu na západ, aby sledovali Slnko na oblohe. Keď sa puky otvoria, stonky slnečníc stuhnú s kvetmi smerujúcimi na východ po celý deň. I tak ešte môžeme sledovať otáčanie kvetu za Slnkom.
* Jedna slnečnica = tisíce malých kvetov. Z botanického hľadiska slnečnicu tvorí tisíc až dvetisíc malých kvetov. Nielen lupene, aj jej vnútorné „oko“ je vytvorené kvetmi, ktoré sú usporiadané do fascinujúcich vzorov.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre