Ako si vypestovať slnečnicu na semienka, kedy ich zberať a ako semienka slnečnice skladovať

Slnečnicové semienka
Zdroj: istock.com

Slnečnice sa pestujú jednoducho, sú veľmi dekoratívne a ich semená sú výborným a zdravým občerstvením. Obsahujú antioxidanty – najmä protizápalový vitamín E, kyselinu listovú, horčík, ktorý zlepšuje náladu, skrášľujú pleť, vlasy a nechty.

Vyberte si jedlú odrodu slnečnicových semien

Všetky druhy slnečníc majú krásne kvety, ale len niektoré sú schopné vytvoriť semienka vhodné na konzum. V prvom rade si teda musíte vybrať odrodu, ktorá produkuje jedlé semienka. Existujú nízke a vysoké odrody jedlých slnečníc. Nízke majú spravidla menej semien, ale semená sú väčšie. Jedlé vysoké odrody produkujú vyššie množstvo o niečo menších semien.

K známym odrodám slnečnice, ktoré sa pestujú kvôli chutným semenám patrí napríklad: Helianthus Snack, Mammoth Gray Stripe, Sunzilla, či obria slnečnica Titan.

Ako a kedy zasadiť semienka jedlých slnečníc?

Slnečnice na svoj rast potrebujú teplo a slnko. Zasaďte ich vtedy, keď na jar pominie nebezpečenstvo mrazu a teplota pôdy sa zvýši na približne 15 °C.

V teplých polohách môžete siať slnečnice priamo do pôdy. V chladnejších sa oplatí slnečnice predpestovať v interiéri a neskôr presadiť von. V každom prípade však treba dávať pozor na korene, pretože sú veľmi citlivé na porušenie.

Mladá slnečnica
Zdroj: istock.com

Slnečnicové semená vysádzajte do hĺbky asi 2,5 centimetra, do dobre priepustnej pôdy. Výhodou je, že slnečnice tolerujú aj na živiny chudobnejšiu pôdu. V bohatej pôde vyrastie väčšia a silnejšia slnečnica s chutnejšími semiačkami.

Myslite na to, že tieto rastliny potrebujú dosť priestoru pre seba, nesaďte ich bližšie ako 50 centimetrov od seba.

Ako pestovať slnečnice na semienka?

Slnečnice potrebujú aspoň 6 hodín priameho slnečného svetla a pravidelnú zálievku. Spravidla nevyžadujú ďalšie prihnojovanie, ale dôležité je, aby ste udržali plochu, kde ich pestujete bez buriny. Kontrolujte hlavu slnečnice, keď začnú dozrievať semená – v čase, keď hlavička začne klesať pod ťarchou semienok, prikryte ju sieťkou, aby ich nezožrali vtáky.

Slnečnica pred zberom
Zdroj: istock.com

Kedy zbierať slnečnicové semená

Semená by sa mali zbierať, keď zadná časť hlavičky kvetu zhnedne. Môžete ju nechať zhnednúť priamo na rastline alebo ju po zožltnutí odstrániť. V druhom prípade nechajte aj zhruba 10 centimetrov stonky a odrezanú hlavičku zaveste stonkou hore, aby semená pokračovali v dozrievaní.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteSemená zo svojho lôžka vyberiete jednoducho: pošúchajte dve hlavičky slnečníc semenami navzájom o seba alebo ich uvoľnite drôtenou kefou a zvyšok ručne.

Slnečnica pred zberom
Zdroj: istock.com

Ako pražiť slnečnicové semienka

Zozbierané semená zbavené zvyškov zalejte vodou, na dva litre vody pridajte ¼ až ½ šálky soli.

Nechajte ich vo vode stáť aspoň 3 – 4 hodiny alebo cez noc.

Potom vodu zlejte, semená už neoplachujte a vysypte ich na papierovú utierku. Osušte.

Slnečnicové semienka rozprestrite v jednej vrstve na plech a pečte 30 – 45 minút pri 150 °C (alebo kým nezhnednú). Počas pečenia plechom dvakrát potraste, aby sa semená premiešali.

Upražené ich nechajte úplne vychladnúť a skladujte vo vzduchotesnej nádobe. Vydržia až 3 mesiace.

Slnečnicové semienka
Zdroj: istock.com
Náš tip: I keď sú slnečnicové semienka zdravé a chutné, nepreháňajte to s nimi, pretože môžu spôsobiť zápchu. Vychutnajte si ich ako prídavok do šalátov do polievok, či slaného pečiva. Semienka sú kalorické.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.