Slnečnicové semienka
Zdroj: istock.com

Ako si vypestovať slnečnicu na semienka, kedy ich zberať a ako semienka slnečnice skladovať

Slnečnice sa pestujú jednoducho, sú veľmi dekoratívne a ich semená sú výborným a zdravým občerstvením. Obsahujú antioxidanty – najmä protizápalový vitamín E, kyselinu listovú, horčík, ktorý zlepšuje náladu, skrášľujú pleť, vlasy a nechty.

Vyberte si jedlú odrodu slnečnicových semien

Všetky druhy slnečníc majú krásne kvety, ale len niektoré sú schopné vytvoriť semienka vhodné na konzum. V prvom rade si teda musíte vybrať odrodu, ktorá produkuje jedlé semienka. Existujú nízke a vysoké odrody jedlých slnečníc. Nízke majú spravidla menej semien, ale semená sú väčšie. Jedlé vysoké odrody produkujú vyššie množstvo o niečo menších semien.

K známym odrodám slnečnice, ktoré sa pestujú kvôli chutným semenám patrí napríklad: Helianthus Snack, Mammoth Gray Stripe, Sunzilla, či obria slnečnica Titan.

Ako a kedy zasadiť semienka jedlých slnečníc?

Slnečnice na svoj rast potrebujú teplo a slnko. Zasaďte ich vtedy, keď na jar pominie nebezpečenstvo mrazu a teplota pôdy sa zvýši na približne 15 °C.

V teplých polohách môžete siať slnečnice priamo do pôdy. V chladnejších sa oplatí slnečnice predpestovať v interiéri a neskôr presadiť von. V každom prípade však treba dávať pozor na korene, pretože sú veľmi citlivé na porušenie.

Mladá slnečnica
Zdroj: istock.com

Slnečnicové semená vysádzajte do hĺbky asi 2,5 centimetra, do dobre priepustnej pôdy. Výhodou je, že slnečnice tolerujú aj na živiny chudobnejšiu pôdu. V bohatej pôde vyrastie väčšia a silnejšia slnečnica s chutnejšími semiačkami.

Myslite na to, že tieto rastliny potrebujú dosť priestoru pre seba, nesaďte ich bližšie ako 50 centimetrov od seba.

Ako pestovať slnečnice na semienka?

Slnečnice potrebujú aspoň 6 hodín priameho slnečného svetla a pravidelnú zálievku. Spravidla nevyžadujú ďalšie prihnojovanie, ale dôležité je, aby ste udržali plochu, kde ich pestujete bez buriny. Kontrolujte hlavu slnečnice, keď začnú dozrievať semená – v čase, keď hlavička začne klesať pod ťarchou semienok, prikryte ju sieťkou, aby ich nezožrali vtáky.

Slnečnica pred zberom
Zdroj: istock.com

Kedy zbierať slnečnicové semená

Semená by sa mali zbierať, keď zadná časť hlavičky kvetu zhnedne. Môžete ju nechať zhnednúť priamo na rastline alebo ju po zožltnutí odstrániť. V druhom prípade nechajte aj zhruba 10 centimetrov stonky a odrezanú hlavičku zaveste stonkou hore, aby semená pokračovali v dozrievaní.

Semená zo svojho lôžka vyberiete jednoducho: pošúchajte dve hlavičky slnečníc semenami navzájom o seba alebo ich uvoľnite drôtenou kefou a zvyšok ručne.

Slnečnica pred zberom
Zdroj: istock.com

Ako pražiť slnečnicové semienka

Zozbierané semená zbavené zvyškov zalejte vodou, na dva litre vody pridajte ¼ až ½ šálky soli.

Nechajte ich vo vode stáť aspoň 3 – 4 hodiny alebo cez noc.

Potom vodu zlejte, semená už neoplachujte a vysypte ich na papierovú utierku. Osušte.

Slnečnicové semienka rozprestrite v jednej vrstve na plech a pečte 30 – 45 minút pri 150 °C (alebo kým nezhnednú). Počas pečenia plechom dvakrát potraste, aby sa semená premiešali.

Upražené ich nechajte úplne vychladnúť a skladujte vo vzduchotesnej nádobe. Vydržia až 3 mesiace.

Slnečnicové semienka
Zdroj: istock.com
Náš tip: I keď sú slnečnicové semienka zdravé a chutné, nepreháňajte to s nimi, pretože môžu spôsobiť zápchu. Vychutnajte si ich ako prídavok do šalátov do polievok, či slaného pečiva. Semienka sú kalorické.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Milan says:

    Dobry den

    Je vhodne semono slnecnice Helianthus annuus na vypestovanie semien?

    S Pozdravom

    Milan

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje