Ako si poradiť s pestovaním slnečníc
Kedysi patrili k stáliciam záhrad, nechýbali snáď pri žiadnom plote ani v hriadkach. Dnes sa však už môžeme potešiť pohľadom nielen na tradičné, žlto kvitnúce druhy a kultivary, ale aj takmer hnedé, oranžové, dokonca bordové. A aj tvary kvetov prekvapujú.
Galéria
Slnečnice môžete pestovať aj na veľmi malom priestore v záhrade. Ak aj vyrastú do výšky, pod nimi je stále miesto pre iné rastliny. Pekné sú však aj na dvoroch či v átriách. Vybrané druhy a kultivary prosperujú tiež v nádobách na balkónoch či terasách. Potešiť sa teda môžete, aj keď nevlastníte záhradu.
Slnečnice sa rovnako hodia do moderných mestských, ako aj tradičných vidieckych záhrad. Čoraz viac sa tiež dostávajú do záhrad ekologických, kde im patrí dôležité miesto. Aj vďaka tomu, že lákajú užitočný hmyz, neskôr sú potravou pre vtáctvo. A ak si ich už raz vysadíte, oceníte ich rýchly rast, bohatosť kvitnutia a tiež to, že si ich môžete narezať do vázy. Svieže v nej vydržia celkom dlho. Kytica krásnych slnečníc napokon môže byť vhodným darčekom.
« Ak nechcete, aby sa slnečnice zlomili, poskytnite jedincom s najväčším množstvom kvetov včas pevné opory. »
Kvitnúce slnečnice
Slnečnice (Helianthus annus) sú jednoročné, minimálne 1 m a maximálne 3 m vysoké rastliny. Nie sú pestovateľsky náročné. Kvitnú viac-menej počas celého leta, neraz až do neskorej jesene. Ak im budete pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, podporíte ich v kvitnutí. Hoci tie nové budú o niečo menšie, bude ich dosť. Bohatým kvitnutím sa vyznačujú najmä tradičné druhy slnečníc.
Kam ich vysadiť
Slnečnice si vysaďte na miesta, ktoré sú dobre viditeľné od domu. K plotom, do zmiešaných kvetinových záhonov, do zeleninovej časti záhrady. Nie je ich však vhodné sadiť na miesta, kde sa pohybujú deti, ani tam, kde sa stoluje, napríklad k terasám. Slnečnice totiž hojne navštevujú včely a tie by mohli byť pre deti nebezpečné.
Pestovanie a starostlivosť
Ako už názov napovedá, ide o rastlinu, ktorá obľubuje slnko a teplo. Presne takéto miesto na jej pestovanie zvoľte. V polotieni sa jej dariť nebude a len veľmi málo zakvitne. Vôbec sa jej nedarí v tieni a ani tam, kde je zmáčaná či štrkovitá pôda. Na jej dobré prospievanie je potrebná humózna, dobre priepustná, vždy mierne vlhká, skôr alkalická pôda s jemnejšou štruktúrou. Slnečnica síce znesie sucho, avšak až po dobrom zakorenení. Aj napriek tomu odporúčam výdatnejšie zavlažovanie rastliny. Predovšetkým v dňoch, keď je veľmi teplo a sucho. Nevyhnutné je tiež záveterné miesto.
Slnečnice sa vyplatí aj prihnojovať, znásobí to počet kvetov a predĺži kvitnutie až do neskorej jesene v závislosti od odrody. Použiť môžete viaczložkové hnojivo určené na kvitnúce záhradné rastliny.
Z okolia slnečníc odstraňujte buriny, nezabudnite ani na odstraňovanie suchých či poškodených listov. Tie znižujú estetickú hodnotu rastliny. Pravidelne tiež kontrolujte zdravotný stav rastlín, ak treba, tak zasiahnite vhodným postrekom čo najskôr.
Výsadba
Dnes nie je problém zohnať osivo rôznych druhov slnečníc. Aj veľmi netradičné. Dokonca zmesi, ktoré zahŕňajú aj kultivary s farebne netradičnými kvetmi. Osivo je dobre klíčivé, vysiať ho treba na pripravené záhony, či už do hniezd – to je najlepší spôsob –, alebo nariedko do riadkov. Ideálne do hĺbky 2 cm, nie hlbšie.
Po výseve je nevyhnutné pôdu zavlažovať, ale vždy opatrne, pretože hrozí vyplavenie semien. Preschýnanie hriadky spôsobí zlé klíčenie a nízky počet rastlín. V jarnom období, dokonca v lete však môžete zohnať aj rastliny predpestované v črepníkoch. Môžete si ich vysadiť do nádob na balkóny a terasy. Nezabudnite, že nádoby by mali byť hlbšie. Kvalitné rastliny slnečníc získate aj tak, že necháte najkrajšie druhy po odkvitnutí bez povšimnutia. Keď dozrejú semená a podarí sa vám ich ochrániť pred vtákmi, rozsejte ich na miesta v záhrade, kde by ste slnečnice chceli mať. V nasledujúcom roku na jar pozorne sledujte dané miesta a pri čistení sa vyhnite semenáčikom slnečníc. Z týchto takmer vždy vyrastú veľmi kvalitné a mohutné rastliny.
Kultivary slnečníc
Terracota F1 – oranžovohnedé kvety
Pro Cut Bicolor – kvety nemajú peľ, osloví hlavne alergikov
Red Sun – bordové kvety
Teddy Bear – atraktívne plné kvety, nižší vzrast
Italian White – bieložlté kvety
Ruby Eclipse – bielo-bordové kvety
Tipy na použitie slnečníc v záhrade
» pri plotoch a múroch
» v záhonoch spolu s inými letničkami a trvalkami
» ako netradičný živý plot
» rozdelenie okrasnej a úžitkovej časti
» vytvorenie letných zákutí
» v nádobách na balkónoch a terasách
» v zeleninových záhonoch
» na zakrytie kompostoviska
» v ekologickej záhrade
» vo vidieckej predzáhradke
» na zber semien
» na prikrmovanie užitočného vtáctva
» solitéry v ostrovčeku na trávniku
Hrejivosť a veselosť
Kvitnúce slnečnice vnášajú do záhrad hrejivosť, útulnosť a príjemný pocit leta. Nič vám nenavodí letnú atmosféru tak,
ako slnečnice.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2018
Ďakujem za možnosť odoberať newsletter