Všimli ste si na slnečniciach zvláštneho drobného škodcu? Čo to je a ako sa ho zbaviť?

Sietnička (Corythucha marmorata)
Zdroj: iStock

Ak pestujete slnečnice, veľmi pravdepodobne ste sa už stretli s malým zvláštnym škodcom, odborne nazývaným Corythucha marmorata. Čo to je a ako sa ho zbaviť? Skôr, ako siahnete po toxických postrekoch, prečítajte si, aké sú možnosti ekologického ošetrenia rastlín.

Pestovatelia slnečníc si niekedy všimnú na spodnej strane listov drobný hmyz, ktorý vyzerá ako malé čierne či hnedé bodky. Ak sa premnoží, nájdete väčšie jedince aj na hornej strane listov slnečníc či astier.

Slnečnica
Zdroj: iStock

Čo je to Corythucha marmorata?

I keď o tomto škodcovi mnohí záhradkári nevedia, môže rastlinám uškodiť. Sietnička (Corythucha marmorata) je hmyz aktívny počas teplejších mesiacov jari a leta. Živí sa bylinnými rastlinami a trvalkami z čeľade astrovité, teda okrem slnečníc si pochutná aj na astrách a Tunbergii krídlatej.

Na listoch si môžete všimnúť tri životné fázy sietničky

Dospelý jedinec (dospelec): má dĺžku zhruba 4 až 8 milimetrov a svetlohnedé alebo sivé telo. Ploché krídla sú o niečo dlhšie ako telo. Krídla majú čipkovitý vzhľad. Dospelce nájdete na spodnej, ale aj na vrchnej strane listov.

Nymfy: Sú menšie a tmavšie ako dospelé jedince. Nemajú krídla, sú ploské, hnedé až čierne a lesklé. Často vytvárajú fľaky a škvrny viditeľné z diaľky – zvyčajne sa nachádzajú nahromadené na spodnej strane listov. Sajú z nich šťavu. Exoskeletony nýmf zostávajú na rastlinách.

Sietnička (Corythucha marmorata)
Zdroj: iStock

Vajíčka: Vajíčka tohto škodcu sú drobné a tmavohnedé. Samice ich vkladajú do výraznejších žiliek listov a prekrývajú ich lakovitým výlučkom, ktorý pripevňuje vajíčka k listom.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAké škody spôsobuje Corythucha marmorata?

Sietnička saje šťavu z listov a vytvára škvrnitý vzhľad na vrchu listov. Tie predčasne schnú a opadávajú.

Ako sa sietničky na slnečniciach zbaviť

Väčšie rastliny dokážu tolerovať napadnutie týmto škodcom, menšie môžu mať problém. Preto dávajte pozor na novo vyrastené slnečnice a mladé listy. Ak je škodcov len málo, stačí pravidelne kontrolovať listy a napadnuté likvidovať, zvyšné postriekať silným prúdom vody. Táto starostlivosť zvyčajne postačuje na udržanie škodcu pod kontrolou a zároveň funguje ako prevencia. Ak je napadnutie vážne, naneste na obe strany listov záhradnícky olej.

Sietnička (Corythucha marmorata)
Zdroj: iStock

Má sietnička predátorov?

Áno, príroda ani v tomto prípade nezabudla na rovnováhu. K predátorom tohto škodcu patria larvy sieťokrídlovcov, osičiek a tiež lienky. Dodržiavajte zásady organického záhradníctva a existuje veľká šanca, že prirodzení nepriatelia si so škodcom hravo poradia.

Sabína Zavarská
Zdroj: growinginthegarden.com
Foto: iStock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.