Máte v rodine alergika? Tieto kvety nepestujte!
Kvety vedia skrášliť záhradku, predzáhradku alebo terasu či balkón, ak však máte doma alergika, nemali by ste ich vyberať len podľa krásy alebo vône.
Galéria
Mnohé z nich môžu spôsobiť alergikom hotové utrpenie – od slziacich a svrbiacich očí, cez kýchanie, nádchu až po celkové zhoršenie stavu. Našťastie, existujú aj kvety, ktoré nespôsobujú alergie a nedráždia. Platí, že čím viac je rastlina hybridizovaná, tým klesá riziko, že spôsobí alergikom problémy. Akým kvetom sa treba vyhnúť?
V štýle retro
Nielen do módy, ale aj do interiérov a záhrad, sa vracajú prvky v štýle retro. Pokiaľ ide o záhradky, mnohí ľudia sa vracajú ku kvetom, ktoré im pripomínajú detstvo a pestovali sa kedysi. Práve tieto „staromódne“ druhy sú často dráždivými. Najčastejšie šíria alergény veľké pestré kvety. Sú lákadlom pre včely a ich peľ je často ťažký na to, aby sa vznášal vo vzduchu. Ak sa alergik ocitne v takomto záhone, určite sa nebude dobre cítiť – samozrejme, ak je na danú rastlinu, respektíve peľ alergický. Nepríjemne prekvapiť vás môže i vtedy, ak zatiaľ nemáte alergiu na daný druh rastliny diagnostikovanú.
Akým kvetom by ste sa mali vyhnúť, ak trpíte peľovými alergiami?
Astry a všeobecne astrovité kvety (Asteraceae)
Mnoho alergikov je citlivých na peľ týchto rastlín. Aj keď príznaky alergií sú väčšinou najhoršie na jar, v prípade týchto kvetov pretrvávajú podstatne dlhšie. Dokonca aj astry neskorej sezóny môžu byť pre alergikov nepriateľom. Týka sa to tiež sedmokrások, ambrózie, rumančeka a gerber – patria do čeľade astrovité. Pozor, aj keď kvety odrežete a dáte do vázy, môže vzniknúť pre alergika veľký problém, neraz ešte väčší ako vonku.
Foto: istock.com
Gypsomilky (Gypsophila)
Drobné kvietky gypsomilky pôsobia nenápadne, jemne a nevinne. Sú veľmi obľúbené na vidieku i v chatových oblastiach, pridávajú sa do kytíc ako ozdoba. Napriek tomu, že kvety sú malé, môžu spôsobiť veľký problém kvôli svojmu peľu. Lepšou variáciou jednofarebných gypsomiliek sú dvojfarebné, pretože sú hybridmi a hybridy majú spravidla menej alergizujúceho peľu.
Foto: istock.com
Georgíny (Dahlia)
Majú prekrásne rôzne sfarbené, aj melírované kvety, ktoré môžu vytvárať guľu. Sú veľmi atraktívne aj pre opeľovačov. Dokážu spôsobiť sennú nádchu kedykoľvek počas celého leta. Výnimkami sú jedine hybridy – dokonca existujú i také, ktoré takmer vôbec neobsahujú peľ. Informujte sa však u odborníka, aby ste predišli nežiaducim účinkom.
Foto: istock.com
Slnečnica (Helianthus annuus)
Aj táto krásavica patrí do čeľade astrovité. Už samotná veľkosť stredného disku slnečnice hovorí o tom, že má veľké množstvo peľu. Tento peľ sa prenáša vetrom. Keďže slnečnice nemajú žiadnu výraznú vôňu, často sú ako alergény prehliadané. Niektoré odrody peľ nemajú, respektíve len minimum, vyberte si napríklad Apricot Twist alebo Joker, o ktorých sa hovorí, že sú hypoalergénne.
Foto: istock.com
Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com
Komentáre