Aj modrá patrí k jari

aj modra patri k jari

Jar má byť a aj je pestrá. Žiarivá žltá, hýrivá oranžová a výrazná červená nás denne tešia a povzbudzujú. A modrá? Aj tá je súčasťou tohto divadla, ale pôsobí skôr snivo až upokojujúco. A taká je aj modrica – zasnená kráska.

Zopár zaujímavostí

Okrem klasických odtieňov modrej možno v kvetinárstve dostať modricu aj vo fialkovej či bielej farbe. 

V teplých oblastiach strednej Európy sa jej darí tak dobre, že sa sama rozmnožuje a prežíva aj bez ľudskej opatery. Jej skutočnou domovinou je oblasť Turecka, odkiaľ sa do Európy spolu s inými cibuľovinami dostala v 16. storočí.  

Rýchlokurz pestovania

Modrica je veľmi nenáročná na pestovanie.

• Cibuľky sa vysádzajú do zeme v septembri až októbri do hĺbky 5 až 10 centimetrov. Je dobré vysadiť ich čo najskôr po kúpe, pretože neznášajú dlhšie uskladnenie (napríklad na rozdiel od tulipánov, ktorým uskladnenie neprekáža).

• Modrica má rada slnko i polotieň.

• Kvitne v apríli až máji.

• Po odkvitnutí nechajte cibuľky zatiahnuť. Robí sa to tak, že si rastlinu nebudete ďalej všímať. Nestrihajte jej listy – tie pracujú a vyživujú cibuľky. Do začiatku leta samy zožltnú a odumrú, prípadne môžete ostrihať odkvitnuté kvety, aby ste predišli tvorbe semien a vysileniu cibuľky.

• Modrice sa zo zeme nevyberajú, najlepšie sa im darí na miestach, ktoré s motykou alebo rýľom vôbec nenavštevujete.  

Modrice v záhrade

Keďže modrica je drobná rastlina, jej krása vynikne v skupine. Zásada číslo jeden teda znie: Modrice vysádzajte v skupinkách. Tieto rastliny sa uplatnia v jarných výsadbách v kombinácii s narcismi či tulipánmi. Pekne ukážu pod opadavými kríkmi, ale aj ako obruba kvetinových záhonov a terasy. Takisto sú vhodné do balkónových kvetináčov v kombinácii so vždyzelenými drevinami.

Modrice možno použiť aj ako rezané kvety do malých miešaných jarných kytičiek alebo samostatne do malej vázičky.

Text: Monika Králová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.