aj modra patri k jari

Aj modrá patrí k jari

Jar má byť a aj je pestrá. Žiarivá žltá, hýrivá oranžová a výrazná červená nás denne tešia a povzbudzujú. A modrá? Aj tá je súčasťou tohto divadla, ale pôsobí skôr snivo až upokojujúco. A taká je aj modrica – zasnená kráska.

Zopár zaujímavostí

Okrem klasických odtieňov modrej možno v kvetinárstve dostať modricu aj vo fialkovej či bielej farbe. 

V teplých oblastiach strednej Európy sa jej darí tak dobre, že sa sama rozmnožuje a prežíva aj bez ľudskej opatery. Jej skutočnou domovinou je oblasť Turecka, odkiaľ sa do Európy spolu s inými cibuľovinami dostala v 16. storočí.  

Rýchlokurz pestovania

Modrica je veľmi nenáročná na pestovanie.

• Cibuľky sa vysádzajú do zeme v septembri až októbri do hĺbky 5 až 10 centimetrov. Je dobré vysadiť ich čo najskôr po kúpe, pretože neznášajú dlhšie uskladnenie (napríklad na rozdiel od tulipánov, ktorým uskladnenie neprekáža).

• Modrica má rada slnko i polotieň.

• Kvitne v apríli až máji.

• Po odkvitnutí nechajte cibuľky zatiahnuť. Robí sa to tak, že si rastlinu nebudete ďalej všímať. Nestrihajte jej listy – tie pracujú a vyživujú cibuľky. Do začiatku leta samy zožltnú a odumrú, prípadne môžete ostrihať odkvitnuté kvety, aby ste predišli tvorbe semien a vysileniu cibuľky.

• Modrice sa zo zeme nevyberajú, najlepšie sa im darí na miestach, ktoré s motykou alebo rýľom vôbec nenavštevujete.  

Modrice v záhrade

Keďže modrica je drobná rastlina, jej krása vynikne v skupine. Zásada číslo jeden teda znie: Modrice vysádzajte v skupinkách. Tieto rastliny sa uplatnia v jarných výsadbách v kombinácii s narcismi či tulipánmi. Pekne ukážu pod opadavými kríkmi, ale aj ako obruba kvetinových záhonov a terasy. Takisto sú vhodné do balkónových kvetináčov v kombinácii so vždyzelenými drevinami.

Modrice možno použiť aj ako rezané kvety do malých miešaných jarných kytičiek alebo samostatne do malej vázičky.

Text: Monika Králová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.