11 inšpirácií, ako vyriešiť záhradné schody
Ak má pozemok, kde má vzniknúť záhrada, výraznejšie prevýšenie, bez schodov sa nezaobíde. Schody však vôbec nemusia pôsobiť v záhradnom priestore rušivo. Môžu so záhradou splynúť do zaujímavého celku. Ich okolie si môžete dotvoriť aj peknou zeleňou.
Galéria
KVETINOVÝ SPRIEVOD
Terasovité záhrady (na úvodnej fotografii) sa bez schodov ťažko obídu. Aby však nepôsobili príliš fádne, je vhodné popri nich vytvoriť výsadby nenáročných kvitnúcich trvaliek. Najlepšie dlho kvitnúcich, prípadne druhov s voňavými kvetmi. Prechádzanie touto časťou záhrady tak môže nadobudnúť zážitkovejší charakter. Najlepším obdobím na realizáciu takéhoto zámeru je jar. Už teraz si však môžete všetko dôkladne naplánovať.
SCHODY S PRIDANOU HODNOTOU
Nielen atraktivitu schodov, ale zároveň aj ich bezpečnosť zvýši osvetlenie. Nemalo by pôsobiť príliš nápadne, nesmie oslňovať pri prechádzaní. Navyše platí, že menej je viac. Nenasvecujte schody príliš. Na osvetlenie myslite najmä pri tých, ktoré budete využívať aj vo večerných hodinách.
S DÁVKOU ODVAHY
Niekedy sa jednoducho vyplatí vybočiť z radu. Dajte schodom v záhrade inú, svojskú podobu. Dodáte tak svojej záhrade originálny impulz. Niekedy stačí zaujímavo prepojiť záhradu s terasou, napríklad jednoducho pôsobiacimi schodmi z prírodného kameňa.
PROVENSALSKÝ ŠTÝL
Jednoznačne k nemu patrí kvitnúca levanduľa. Je to nenáročná, nízka a krásne kvitnúca drevina, k schodom sa výborne hodí. Tie totiž kumulujú počas dňa teplo a to tejto rastline prospieva. Navyše, levanduľa nasycuje vzduch typickou arómou, a tak sa prechádzanie po schodoch obkľúčených levanduľou stane zaujímavou formou aromaterapie.
S NÁDYCHOM ROMANTIKY
Na vidieku, ale aj v meste, môžu dostať schody očarujúcu romantickú podobu. Stačí ich nechať čiastočne zarásť nízkymi, skôr plazivými a bohato kvitnúcimi trvalkami. Ideálne jedným druhom – najlepšie takým, ktorý znesie aj čiastočné zašliapavanie. Tento zámer sa však nehodí v prípade schodov, ktoré sa využívajú intenzívnejšie.
VÔNE JARI
Schody v prírodne koncipovanej záhrade môžu mať aj takúto podobu. Stačí k nim na jeseň vysadiť cibuľky na jar kvitnúcich okrasných rastlín – tulipány, narcisy, hyacinty, modrice… To všetko chodníkom pristane. Na jar sa schody premenia na okúzľujúcu uličku. Nevýhodou tohto riešenia je skutočnosť, že v lete tu nie je možné pestovať intenzívne zavlažované letničky. Počas leta totiž cibuľoviny potrebujú suchšie miesto.
NEPREŽEŇTE TO
Schody by vždy mali byť vybudované v súlade so štýlom, aký v danej záhrade prevláda. Nezabudnite, že po schodoch budete nielen prechádzať, ale sa na ne aj veľa rokov pozerať. Dajte si záležať, nekombinujte na malom priestore príliš veľa materiálov, vždy myslite aj na bezpečnosť. Čo je pekné, môže byť rizikové.
HREJIVÉ DREVO
Drevo do záhrady jednoznačne patrí – môže sa teda objaviť aj v podobe schodov. Samozrejme, na vybudovanie chodníkov a schodov drevo až také praktické nie je. Počas nepriaznivého počasia nemusí byť prechádzanie po takomto povrchu bezpečné. Preto svoje rozhodnutie vždy dobre zvážte. Na menej frekventovaných schodoch sa však drevo uplatniť môže.
NIEKEDY SÚ ZBYTOČNÉ
Aj keď máte záhradu na svahu, nie vždy je nutné schody budovať za každú cenu. Niekde sú jednoducho zbytočné, v danej kompozícii by pôsobili neprirodzene a takáto investícia môže byť zbytočná. Počas zimy si preto všetko dôkladne premyslite, naplánujte a až potom sa pustite do riešenia. Dajte tiež pozor, aby schody v príliš malej záhrade nepôsobili dominantne alebo aby príliš neodpútavali pozornosť od peknej výsadby.
KVETINÁČE PO BOKOCH
Pôsobí to efektne, ale niekedy to môže znemožniť pohodlné prechádzanie. K vidieckemu prostrediu však vždy kvitnúce rastliny v nádobách rozložených po schodoch určite patria. Aj tu však platí, že menej je niekedy viac. Rozhodne nebude vhodné, schody kompletne zaplniť množstvom menších a väčších kvetináčov.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2018
Komentáre