image 38601 25 v1

Akú druhy trvaliek a letničiek sú vhodné na sušenie?

Uvažujem si vysadiť do záhrady trvalky, ale aj letničky, ktorých kvety si môžem sušiť a následne využiť pri tvorbe rôznych dekorácií. O aké druhy by som sa mala zaujímať a zháňať ich? Kedy je vhodná doba na výsadbu? M. V., Studienka

Trvalky aj letničky môžete vysadiť na jar, zbytočne to však neodkladajte. Začiatok leta je už menej vhodný. Počas apríla a začiatkom mája ešte dokonca možno vysiať niektoré letničky – černušku, nechtík, slnečnice. Okrem týchto si z letničiek zaobstarajte priesady slamienok, slamihovky, limonky, šalvie (Salvia farinacea), rudbekie, láskavca, hlaváča, piesočnice a ďalších. Nádherné a na sušenie mimoriadne vhodné sú aj mnohé druhy jednoročných okrasných tráv. Z trvaliek to môže byť rebríček (Achillea filipendulina),vyplatí sa vyskúšať aj astilby (Astilbe arendsii), echinaceu (Echinacea purpurea), ježibabu (Echinops ritro), kotúč (Eryngium alpinum), liatru (Liatris spicata), limonky (Limonium latifolium), zlatobyľ (Solidago gigantea), dokonca pivónie. Sušené sú skutočne krásne.

Sušiť môžete aj kvety konvaliniek, či ruží. Na sušenie režte vyfarbené a mierne nakvitnuté kvety a súkvetia- nesmú byť rozkvitnuté, či dokvitajúce. Len pri rebríčkoch môžete rezať aj úplne roztvorené a rozkvitnuté súkvetia. Jednotlivé kvety zviažte a zaveste „dolu hlavou“ na tmavšie miesto s prúdiacim vzduchom. Trvalky predpestované v a s koreňovým balom si môžete vysadiť ešte aj teraz. Väčšine týchto rastlín sa bude dariť na slnečných miestach s priepustnou pôdou.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista, foto: shutterstock.com  

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje