image 45730 25 v1
Galéria (13)

Ako si zhotoviť za lacný peniaz schody v záhrade?

Je to lacná a jednoduchá alternatíva schodiska vhodného do takmer každej záhrady. Pomerne jednoduchá montáž zapustením do zeme je však vyvážená zvýšenou frekvenciou údržby, respektíve výmeny poškodených častí.

Galéria

Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi
Drevené schody v zemi

Pri reprezentatívnom a vo väčšej miere využívanom schodisku je namieste použiť kvalitné drevo – napríklad dubové podvaly. Tie už len svojou váhou a rozmermi samy postačia na vytvorenie bezpečného a trvácneho schodiska zo samostatne uložených schodiskových stupňov. Ideálne riešenie, ak máme mierny svah, do ktorého schody zapustíme.

ALTERNATÍVA K DREVU

Betónové prefabrikované platne imitujúce drevo vytvárajú zaujímavú alternatívu k dreveným schodom. Nášľapný prvok (schodnica) je z betónu vo vernej imitácii dreva. V teréne ich uložíme presne ako drevené podvaly, len namiesto dreva použijeme betónový výrobok. Výhodou je menšia alebo takmer žiadna údržba povrchu schodnice a asi polovičná cena za 1 schod. Menšou nevýhodou je malá hrúbka. V podstate ide o platňu s hrúbkou približne 5 cm. Vznikne detail na čelnej strane schodu, ktorý si žiada úpravu v podobe doloženia napr. dreveného prvku alebo kameňa vo forme zásypu v sklone alebo kamenných kusov. Na trhu sú aj systémové riešenia v podobe celého schodu, kde je ale predpísaný rozmer (šírka i výška). Jedna platňa stojí 20 €.

VÝHODY

+ jednoduchá montáž – modelovanie terénu
+ zakomponovanie do záhrady – nenarúša jej vzhľad
+ viacero možných kombinácií uloženia
+ na náradie nenáročný spôsob zakladania

NEVÝHODY

– je potrebný pekný svah, terén, v ktorom sa schodisko osadí
– treba správne odhadnúť, ako modelovať terén
– drevo podlieha poveternostným vplyvom a treba ho chrániť

UROB SI SÁM

náročnosť: ++++
čas: 2 dni
náklady: 48O €
ľudia: 1 až 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 480 €
(schodisko z podvalov s výškou 150 cm)

• drevené podvaly 400 €
160 × 260 × 2 600 mm; počet kusov závisí od prekonávaného výškového rozdielu, pri výške 150 cm potrebujeme približne 8 až 10 kusov (40 €/kus)
• zásyp z drveného kameniva 30 €
s dopravou, frakcia od 0 – 4 mm, max. do 4 – 8 mm v hrúbke 2 až 5 cm (6 €/t pri vlastnej doprave, so zaplatením dopravy sa cena dostane aj na 50 €/t)
• geotexília 50 €
50 g/m2, dostupná v rolke 160 m2, šírka pásu 1,6 m (50 €/rolka) alebo v menších baleniach po 16 m2 (6 €/balenie)

NÁRADIE

 krompáč, lopata, hrable
 pracovné rukavice, fúrik
 vedro na štrk, meter, vodováha

AKO NA TO

1. VYMERANIE

Určíme trasu schodiska. Schodisko možno tvarovať do oblúka alebo môžu byť schodiskové stupne vzájomne „vyosené“. Budúce miesto schodiska očistíme.

2. ÚPRAVA TERÉNU

Do terénu doslova modelujeme budúce schodisko. Dobrá pomôcka je, keď pri práci skúšame sami prestupovať po schodisku.

3. PROTI BURINE

Aby sme zabránili prerastaniu buriny priamo pri schodoch alebo v ich okolí, použijeme geotextíliu, ktorou prekryjeme vymodelovaný priestor.

4. VÝŠKA STUPŇA

Pri modelácii v teréne nesmieme zabudnúť, že dubový podval sa ukladá na drenážnu vrstvu z drveného kameniva, takže bude uložený vyššie.

5. NEIMPREGNOVANÝ PODVAL

Dôležitá je jeho výška a aj šírka. Chýbajúce centimetre pri šírke možno doplniť zásypom z drveného kameniva.

6. ULOŽENIE

Dubový podval ukladáme v miernom sklone smerom von. Je to hlavne pre výskyt vody, pre spôsob zakladania to ale nie je podmienka. Voda si nájde cestu.

7. KONEČNÁ ÚPRAVA

Znamená prispôsobenie okolia schodiska. Úplne postačuje aj zasypanie kameňom.

8. VÝSADBA

Jednoduchá výsadba skrášli okolie schodov. Pekne realizované schody však netreba maskovať!

dobré rady

MODELÁCIA TERÉNU
Pri modelácii priamo do terénu nie je jednoduché dodržiavať predpisy, ktoré platia pri klasickom schodisku. Preto je potrebné, aby nastúpil náš správny odhad a obyčajný sedliacky rozum.

NEPRIATEĽOM JE BURINA
Takýmto spôsobom realizované schody sú väčšinou v spojení s okrasnou výsadbou a pri nej je veľkým nepriateľom akákoľvek forma buriny. Proti jej rastu ochránime spodok podvalu geotextíliou.

RÁTAJTE S DRENÁŽOU!
Štrková drenážna vrstva sama osebe nemá veľkú hrúbku, ale ak s ňou na 1 mieste rátame a na druhom nie, ovplyvní to finálnu výšku schodu. Ťažkosti nastanú nielen pri prekonávaní schodiska, ale vznikne aj estetický nedostatok. Pri pohľade na schodisko vyzerajú jednotlivé stupne umiestnené neproporčne. Nástupnú plochu schodiskového stupňa môžeme rozšíriť aj na malú podestu a vytvárať pohodlné veľké schodisko.

Bočný pohľad na schody s upraveným okolím. 

Pohľad zhora.

Výsadbu tvoria prevažne rastliny dobre znášajúce sucho.

Text, vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.