Vyberte si vonkajšie osvetlenie, ktoré dokonale rozžiari vašu záhradu

Vyberte si vonkajšie osvetlenie, ktoré dokonale rozžiari vašu záhradu

Plánujete výber vonkajšieho osvetlenia? V tomto článku vám prezradíme, aké termíny by ste pred samotným nákupom mali poznať.

1. Vitajte vo svete svietidiel 

Poďte s nami nahliadnuť do sveta skratiek, ktoré lemujú cestu k dokonalému vonkajšiemu osvetleniu.

CRI čiže Color Rendering Index možno preložiť ako index podania farieb. CRI hodnotí to, ako je umelé svetlo vierohodné v porovnaní s realitou. Teda s denným svetlom. Táto škála sa pohybuje na stupnici od 0 do 100. Platí tu priama úmera, že čím je CRI vyššia, tým sa svetlo viac podobá pestrému dennému svetlu.

Hovoríte si, čo sa asi tak skrýva pod skratkou IP? Anglický výraz Ingress Protection čiže krytie. Za písmenami IP vždy nájdete nejaké číslo, ktoré vám jasne hovorí, kam sa dané svietidlo hodí. Lustre, stropné svietidlá a ďalšie interiérové svetlá majú IP20 až IP43. Pri vonkajších svietidlách hľadajte IP44 a vyššie. Svetlo s IP68 vám poslúži pri nočnom plávaní priamo v bazéne.

Počet wattov vám prezradí, aké množstvo energie vaše nové svetlo spotrebuje. Problém je v tom, že sa v tejto informácii skrývajú dva výkony, svetelný a tepelný. Aby ste vyčíslili spotrebu energie presnejšie, pátrajte po skratke lm (lumen). Čo to znamená? Intenzita osvetlenia. Potom už len stačí, aby ste lm vydelili celkovým príkonom vo wattoch a hneď viete, koľko wattov zo svietidla skutočne získate. Platí tu ďalšia jednoduchá rovnica, že čím vyššie číslo vám vyjde, tým menej peňazí za svietenie miniete.

2. Premyslite si, aké vonkajšie osvetlenie si žiada vaša záhrada

Predstavujte si, ako vyzerajú vaše všedné aj nevšedné dni. Napríklad tie, kedy k vám prídu priatelia a sedíte na záhrade do neskorých hodín. Zaznamenajte si všetky miesta, ktoré potrebujete osvetliť. Na vašom zozname sa môže objaviť príjazdová cesta do garáže, altánok, terasa, vchod do domu, cestičky.

3. Inšpirujte sa

Vaša fantázia nie je to jediné, čo vám s výberom vonkajšieho osvetlenia pomôže. Zapátrajte aj na internete, v katalógoch alebo u známych. Možno práve na niektorom z týchto miest objavíte možnosť osvetlenia, ktorá by vás ani v tých najdivokejších snoch nenapadla. Rôzne vonkajšie nástenné svietidlá, nájazdové svietidlá do zeme, stĺpikové osvetlenie, reflektory a ďalšie.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste4. Myslite na praktickosť

Tiež vás neuveriteľne štvú okamihy, kedy sa snažíte v úplnej tme trafiť kľúčom do zámku? Máme pre vás niekoľko možností, ako týmto situáciám predídete.

Pohybové čidlá sú súčasťou mnohých nástenných a závesných svietidiel, ktoré nájdete v našom e-shope. Pohybové čidlo tiež využijete, keď prichádzate do garáže alebo sa chcete premiestniť na terasu. Tieto svietidlá vo väčšine prípadov disponujú LED žiarovkami a tým pádom vás účet za elektrinu nezaskočí. Okrem iného sa jedná aj o výborný bezpečnostný prvok.

Ďalšia možnosť, ako si trochu uľahčíte život, sa nazýva súmrakový senzor. Všetci nosíme vo vreckách smartfóny, tak prečo by sme aj našim záhradám nedopriali inteligentné osvetlenie. Svietidlá so súmrakovým senzorom sa zapnú presne vo chvíli, keď ich potrebujeme, teda pri stmievaní.

Veľmi lacným a úsporným variantom, ako osvetliť záhradu predstavujú solárne svietidlá. Môžete siahnuť po zapichovacích stĺpcoch, nástennom osvetlení alebo napríklad po LED páskach. Len majte na pamäti, že vám tento typ osvetlenia poslúži iba do doby, než sa vybije batéria, ktorá sa počas dňa nabíjala. Vy túto dobu bohužiaľ neovplyvníte.

V neposlednom rade rozhoduje tiež estetická stránka veci. Vaše nové záhradné svietidlá sa vám musia jednoducho páčiť. Mali by bez problému zapadnúť k ostatným doplnkom. Prajeme vám krásne presvetlené večery na vašich záhradách.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.