image 46658 25 v1
Galéria (12)

10 rastlín, ktoré vyniknú v záhrade aj v zime

Spoznajte rastliny typické pre toto obdobie a naučte sa, ako si ich môžete vypestovať.

Galéria

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime
10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

BREČTAN

(Hedera helix)

Počas zimy je táto rýchlo rastúca a nenáročná popínavá drevina omnoho viditeľnejšia. Staršie jedince upútajú aj fialovými plodmi. Porastie nevzhľadné múry, ploty, dokonca kmene starých stromov. Využiť ju môžeme aj na pokrytie pôdy.

Potrebuje: polotieň alebo tieň, priepustnú pôdu, ideálne mierne vlhkú. Pravidelným rezom treba drevinu udržiavať v rozumných hraniciach.

DRÁČ

(Berberis thunbergii)

Dráče sú nenáročné a rýchlo rastúce dreviny. Počas zimy sú ozdobené množstvom červených plodov. Kúzlo dreviny znásobí mráz a inovať. Je to dlhoveká drevina, ktorá znáša aj znečistené ovzdušie miest. Vynikne viac v menšej skupine ako jednotlivo. Vybrať si možno aj z pekných kultivarov.

Potrebuje: dostatok slnka, priepustnú, aj suchšiu pôdu. Ideálny je pravidelný rez, vďaka čomu si zachová vitálny vzhľad.

AZALKA

(Rhododendron simsii)

Pekná a bohato kvitnúca izbovka, typická pre zimné obdobie. Pri troche starostlivosti je dlhoveká a pekne ozdobí interiér vidieckeho alebo mestského interiéru. Vybrať si možno kultivary s rôzne farebnými kvetmi.

Potrebuje: dostatok svetla, chladnejší priestor a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Nevyhnutná je zálievka mäkkou vodou.

KÓREJSKÁ JEDĽA

(Abies koreana)

Krásne sfarbený a kompaktne rastúci ihličnan, ktorý zaujme množstvom kultivarov. Hodí sa aj do menších záhrad. Rastie pomaly a jeho ozdobou sú fialové šišky. Tie sa objavujú už v mladom veku dreviny.

Potrebuje: priepustnú a vlhkú pôdu, vlhkejší vzduch, dostatok svetla. Nehodí sa na suché a príliš slnečné miesta. Drevine treba vyhradiť dostatok miesta.

SNEŽIENKA

(Galanthus nivalis)

Patrí medzi prvé kvitnúce rastliny v roku. Najkrajšia je, ak porastie súvislejšiu plochu alebo je vysadená v menších a väčších skupinkách. Upúta v modernej aj tradičnej vidieckej záhrade. Dočasne sa dá pestovať aj v nádobách.

Potrebuje: vlhkú, humóznu pôdu, obsah listovky, polotieň, znesie aj tieň.

JAVOR

(Acer griseum)

Zaujímavý druh javora, ktorý pochádza z Číny. Zaujme nápadne sa odlupujúcou kôrou. Hodí sa do precízne upravených, skôr moderných záhrad a do skupiny vždyzeleného vavrínovca. Narastie do výšky asi 9 m, na jeseň zaujme pekne vyfarbeným lístím.

Potrebuje: dostatok miesta, humóznu a vlhkú pôdu, slnko alebo polotieň.

VRESOVEC

(Erica carnea)

Pekne kvitnúce vresovce sú v predaji často už začiatkom roka. Vysadiť si ich možno do skaliek a vresovísk. Najkrajší je porast niekoľkých kusov. Počas kvitnutia koncom zimy je kúzelný pohľad na zakvitnutý koberec. Táto nízka drevina zapadne do vidieckej aj modernej mestskej záhrady.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, priepustnú a mierne kyslú pôdu s obsahom piesku. Dôležité je dopriať mu dostatok miesta.

TAVOLÍN

(Eranthys hyemalis)

Krásne kvitnúca, drobná hľuznatá rastlina. Upúta už koncom zimy svietivožltými kvetmi. Najkrajšie je, ak porastie väčšiu súvislú plochu. Hodí sa na tzv. splanenie do záhrad v prírodnom štýle.

Potrebuje: slnko alebo polotieň, mierne vlhkú a priepustnú pôdu s obsahom listovky.

LIESKOVNÍČEK

(Corylopsis pauciflora)

Atraktívna, počas zimy kvitnúca a menej známa drevina. Rastie rozložito, nie však veľmi do výšky, ale nie je vhodné ju strihať. S pribúdajúcim vekom je krajšia. Súkvetia sú žlté. Vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín.

Potrebuje: dostatok miesta, mierne kyslý, skôr vlhký substrát, slnko alebo polotieň, chránené miesto.

VAVRÍNOVEC

(Prunus laurocerrasus)

Táto efektná drevina zaplaví záhradu množstvom kožovitých a zelených listov. Tie vynikajú aj napriek mrazivému počasiu a snehu. Drevina rýchlo rastie, je dlhoveká a dobre znáša aj rez. Výborne sa hodí do skupín s ihličnanmi.

Potrebuje: polotieň alebo tieň, priepustnú, mierne vlhkú a na živiny bohatú pôdu. Atraktivitu dreviny podporí aj pravidelné prihnojovanie a rez.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.