10 rastlín, ktoré vyniknú v záhrade aj v zime

06.02.2018
10 rastlín, ktoré vyniknú v záhrade aj v zime

Spoznajte rastliny typické pre toto obdobie a naučte sa, ako si ich môžete vypestovať.

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

BREČTAN

(Hedera helix)

Počas zimy je táto rýchlo rastúca a nenáročná popínavá drevina omnoho viditeľnejšia. Staršie jedince upútajú aj fialovými plodmi. Porastie nevzhľadné múry, ploty, dokonca kmene starých stromov. Využiť ju môžeme aj na pokrytie pôdy.

Potrebuje: polotieň alebo tieň, priepustnú pôdu, ideálne mierne vlhkú. Pravidelným rezom treba drevinu udržiavať v rozumných hraniciach. 

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

DRÁČ

(Berberis thunbergii)

Dráče sú nenáročné a rýchlo rastúce dreviny. Počas zimy sú ozdobené množstvom červených plodov. Kúzlo dreviny znásobí mráz a inovať. Je to dlhoveká drevina, ktorá znáša aj znečistené ovzdušie miest. Vynikne viac v menšej skupine ako jednotlivo. Vybrať si možno aj z pekných kultivarov.

Potrebuje: dostatok slnka, priepustnú, aj suchšiu pôdu. Ideálny je pravidelný rez, vďaka čomu si zachová vitálny vzhľad.

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

AZALKA

(Rhododendron simsii)

Pekná a bohato kvitnúca izbovka, typická pre zimné obdobie. Pri troche starostlivosti je dlhoveká a pekne ozdobí interiér vidieckeho alebo mestského interiéru. Vybrať si možno kultivary s rôzne farebnými kvetmi.

Potrebuje: dostatok svetla, chladnejší priestor a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Nevyhnutná je zálievka mäkkou vodou. 

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

KÓREJSKÁ JEDĽA

(Abies koreana)

Krásne sfarbený a kompaktne rastúci ihličnan, ktorý zaujme množstvom kultivarov. Hodí sa aj do menších záhrad. Rastie pomaly a jeho ozdobou sú fialové šišky. Tie sa objavujú už v mladom veku dreviny.

Potrebuje: priepustnú a vlhkú pôdu, vlhkejší vzduch, dostatok svetla. Nehodí sa na suché a príliš slnečné miesta. Drevine treba vyhradiť dostatok miesta.

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

SNEŽIENKA

(Galanthus nivalis)

Patrí medzi prvé kvitnúce rastliny v roku. Najkrajšia je, ak porastie súvislejšiu plochu alebo je vysadená v menších a väčších skupinkách. Upúta v modernej aj tradičnej vidieckej záhrade. Dočasne sa dá pestovať aj v nádobách.

Potrebuje: vlhkú, humóznu pôdu, obsah listovky, polotieň, znesie aj tieň.

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

JAVOR

(Acer griseum)

Zaujímavý druh javora, ktorý pochádza z Číny. Zaujme nápadne sa odlupujúcou kôrou. Hodí sa do precízne upravených, skôr moderných záhrad a do skupiny vždyzeleného vavrínovca. Narastie do výšky asi 9 m, na jeseň zaujme pekne vyfarbeným lístím.

Potrebuje: dostatok miesta, humóznu a vlhkú pôdu, slnko alebo polotieň. 

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

VRESOVEC

(Erica carnea)

Pekne kvitnúce vresovce sú v predaji často už začiatkom roka. Vysadiť si ich možno do skaliek a vresovísk. Najkrajší je porast niekoľkých kusov. Počas kvitnutia koncom zimy je kúzelný pohľad na zakvitnutý koberec. Táto nízka drevina zapadne do vidieckej aj modernej mestskej záhrady.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, priepustnú a mierne kyslú pôdu s obsahom piesku. Dôležité je dopriať mu dostatok miesta.

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

TAVOLÍN

(Eranthys hyemalis)

Krásne kvitnúca, drobná hľuznatá rastlina. Upúta už koncom zimy svietivožltými kvetmi. Najkrajšie je, ak porastie väčšiu súvislú plochu. Hodí sa na tzv. splanenie do záhrad v prírodnom štýle.

Potrebuje: slnko alebo polotieň, mierne vlhkú a priepustnú pôdu s obsahom listovky. 

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

LIESKOVNÍČEK

(Corylopsis pauciflora)

Atraktívna, počas zimy kvitnúca a menej známa drevina. Rastie rozložito, nie však veľmi do výšky, ale nie je vhodné ju strihať. S pribúdajúcim vekom je krajšia. Súkvetia sú žlté. Vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín.

Potrebuje: dostatok miesta, mierne kyslý, skôr vlhký substrát, slnko alebo polotieň, chránené miesto.

10 rastlín, ktoré vyniknú aj v zime

VAVRÍNOVEC

(Prunus laurocerrasus)

Táto efektná drevina zaplaví záhradu množstvom kožovitých a zelených listov. Tie vynikajú aj napriek mrazivému počasiu a snehu. Drevina rýchlo rastie, je dlhoveká a dobre znáša aj rez. Výborne sa hodí do skupín s ihličnanmi.

Potrebuje: polotieň alebo tieň, priepustnú, mierne vlhkú a na živiny bohatú pôdu. Atraktivitu dreviny podporí aj pravidelné prihnojovanie a rez. 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2018

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama