Dva varianty malej terasy za rodinným domom
Poznáte to – malý kúsok zeme medzi domom a susedovým plotom, ktorý sa časom mení na skládku menej potrebných alebo objemných vecí. Také obťažujúce „nič“. Čo s ním?
Galéria
UROB SI SÁM
záhrada: 250 m2
dvorček: 60 m2
orientácia: severovýchodná strana domu
ľudia: 2
obdobie výsadby: jar, jeseň
Pôvodne išlo o nevyhnutný prílepok, ktorý si vyžaduje zákon. Majiteľov domu delil predpísanými pár metrami od suseda. Navyše bol bez slnka a meter pod úrovňou ulice. Jednoducho zadný dvor.
Pri riešení celej záhrady vysvitlo, že práve tento kúsok zeme má v sebe neopakovateľné čaro súkromia, potrebné na poobedňajšie leňošenie, kávičku alebo pohár oroseného piva za teplého letného popoludnia. Je to vyslovene rodinná VIP zóna, taká malá „zašiváreň“, intímny priestor schúlený pod oporným múrom ulice a pritienený samotným domom. Iba okno a dvere z kuchyne, takže všetko máte poruke.
Hlavná terasa pred domom je po celý čas vystavená slnečným lúčom, čo v našej zemepisnej šírke znamená, že od mája do septembra ju možno využívať len skoro ráno alebo večer. Okrem toho je otvorená do celého priestoru, rovno oproti bráničke. Úplne chýba pocit súkromia. Zatieniť sa dá akýmkoľvek spôsobom, ale ako viete, prirodzený tieň je najosviežujúcejší. Navyše, ak pritienite terasu pevnou konštrukciou, v zimnom období sa priamo v dome oberiete o slnečné lúče.
Takže z nevýhody bola razom výhoda. Majiteľom sme ponúkli hneď dve riešenia.
PRVÝ VARIANT – VYVÝŠENÝ ZÁHON
Vtip je v tom, že sme navrhli olemovať hranicu pozemku bohatými výsadbami vo zvýšenom záhone 70 cm nad terasou. Tým môžete získať niekoľkoročný náskok – čas na dospievanie rastlín, ktoré takto oveľa skôr prekryjú výhľad z ulice, ale aj od susedov. Plochu záhona zasypte kvalitnejšou zeminou a rastlinky sa dostanú takmer okamžite o meter vyššie, čo v rastlinnej reči znamená dva-tri roky intenzívneho rastu. Múriky zvýšeného záhona zároveň držia zelených viťúzov pekne pod kontrolou, aby sa neorganizovane nerozťahovali po ploche úzkeho dvora. Poriadok musí byť!
Okolo celej fasády vedie širší chodník, čím ochránite rohy domu pred snaživým pohybom fúrika po pozemku. Pred kuchyňou vznikla menšia terasa, kde sme umiestnili pohodlné sedenie a ostalo aj miesto na trávnik.
Keďže záhony sú až pri hranici pozemku a sú vyššie nad terénom, majú zaistenú potrebnú dávku slnečného svitu.
1 Liriodendron tulipifera (solitér) 1 ks
Ľaliovník – samostatne stojaci
2 Prunus baumgarten 3 ks
Vavrínovec
3 Azalea japonika 5 ks
Azalka
4 Cotoneaster buxifolia ‚Nana‘ 8 ks
Skalník krušpánolistý
5 Hosta sieboldii ‚Variegata‘ 4 ks
Hosta
6 Hemerocalis fiava 8 ks
Ľaliovník
7 Thymus vulgare 10 ks
Tymian
8 Juniperus horly ‚Wiltonii‘ 5 ks
Borievka
9 Spirea bumalda ‚Goldflame‘ 5 ks
Tavoľník japonský
10 Physocarpus opulifolius ‚Diabolo‘ 2 ks
Tavoľa kalinolistá
11 Perovskia atriplicifolia 3 ks
Perovskia
12 Hedera helix (popínavá rastlina) 3 ks
Brečtan popínavý
DRUHÝ VARIANT – TRELÁŽE (ZÁSTENY)
Pri tomto riešení sme rastlinky nechali na zemi. Potrebnú intimitu sme dosiahli vysokými trelážami, zástenami, spoza ktorých vykúkajú konáre vyšších krov a stromov. Jedno pole konštrukcie ostalo otvorené, aby sa zeleň prirodzene stala súčasťou celého priestoru.
Takto vám ako majiteľovi dovoľuje, aby ste si aj do malého priestoru umiestnili stromy, ako sú napríklad obyčajné lesné borovice alebo jarabiny, brezy, javor klen, hrab atď. Dôležité je, aby ste vysadili niekoľko kusov bližšie k sebe. Jednak budú rýchlejšie rásť, lebo budú bojovať o miesto, a jednak spolu rýchlejšie vytvoria jednu kompaktnú korunu a čarovné stĺporadie vysokých kmeňov.
Polopriehľadná treláž prehlbuje priestor. Viete, že pozemok za ňou pokračuje, ale skutočné rozmery len tušíte. Navyše môže za ňou pokojne rásť aj burina, pretože ani tá sa veľmi nedá identifikovať. Máte len pocit, že tam niečo rastie. A keď na jeseň nestihnete pozametať lístie alebo ihličie, nik to nespozná.
Ak prepojíte treláž s domom priečnym hranolom, po ktorom sa bude ovíjať nejaká bujná popínavka, vznikne ucelený priestor, na ktorom sa spája stavba so záhradou. Umocníte tým intimitu terasy.
1 Pinus silvestris (solitér) 1 ks
Borovica lesná – samostatne stojaca
2 Pinus silvestris 5 ks
Borovica lesná
3 Prunus laurocerasus ‚Zabeliana‘ 2 ks
Vavrínovec
4 Hydrangea arborescens 4 ks
Hortenzia
5 Forsythia intermedia 2 ks
Zlatovka – zlatý dážď
6 Deutzia gracilis 3 ks
Trojpuk
7 Tamarix parviflora 2 ks
Tamariška
8 Wisteria sinensis ‚Alba‘ (popínavá rastlina) 2 ks
Vistéria čínska biela
9 Hedera helix (popínavá rastlina) 4 ks
Brečtan popínavý
ODBORNÍK RADÍ
Nebojte sa úpravy „zbytočného“ kúska zeme. Jeho nepoužiteľnosť je len zdanlivá a pre mňa je vždy výzvou. Zo skúseností viem, že každá nevýhoda v sebe má nejednu skrytú prednosť.
Text, kresby a vizualizácie: Ing. Lucia Bullová, Tilia Design
Návrh: Tilia Design – Ing. M. Rumanova, Ing. L. Lackovičová
Foto: autorka a thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre