10 drevín do malej záhrady
Galéria (11)

10 drevín do malej záhrady

Prinášame vám prehľad najpopulárnejších drevín vhodných do malých záhrad.

Galéria

Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady
Dreviny do malej záhrady

Smrek

(Picea glauca ’Conica‘)

Obľúbený, pomaly a kompaktne rastúci ihličnan s kuželovitým vzrastom. Hodí sa do skaliek, átrií, predzáhradiek, k jazierkam, dá sa pestovať aj vo vegetačných nádobách. Dorastá až do výšky 3 m. Je pestovateľsky nenáročný.
Potrebuje: slnečné miesto, priepustné, výživné, mierne vlhké, neutrálne alebo slabo kyslé pôdy

Hortenzia

(Hydrangea arborescens)

Efektná, každoročne bohato kvitnúca drevina, vhodná do mestského aj vidieckeho prostredia. Kvety sú biele, objavujú sa v lete, po odkvitnutí postupne zozelenejú. V ideálnych podmienkach sa pekne rozrastie a vytvorí väčší ker. Krásne vynikne zakomponovaná v záhonoch.
Potrebuje: polotieň, výživnú, priepustnú, mierne kyslú a vlhkú pôdu

Levanduľa

(Lavandula officinalis)

Nízka, kvitnúca a aromatická drevina. Predpokladom množstva kvetov je pravidelný predjarný rez. Striebristé olistenie vyniká v zime. Je výborným spoločníkom ruží, kvitnúcich trvaliek aj nízkych tráv. Hodí sa do štrkových záhonov, predzáhradiek a na svahy. Porastie aj v nádobách.
Potrebuje: slnečné a teplejšie miesto, priepustnú a skôr suchšiu pôdu

Dráč

(Berberis thunbergii)

Opadavý ker, má sfarbené listy, najčastejšie do purpurova, ale aj zaujímavý vzrast. Je pestovateľsky nenáročný, rýchlorastúci a rezom možno upravovať jeho tvar. Hodí sa do vresovísk, k ihličnanom aj do nízkych živých plotov. Má množstvo krásnych kultivarov.
Potrebuje: slnko, teplo, sucho, pôdu s obsahom vápnika

Krušpán

(Buxus sempervirens)

Vďačná a dlhoveká vždyzelená drevina, vhodná na pestovanie na záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Dá sa tvarovať do rôznych foriem, rastie pomaly. Výborne sa kombinuje s trvalkami, okrasnými trávami a ihličnanmi.
Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, bežnú záhradnú pôdu, závlahu počas letného sucha, občasné prihnojenie

Pivónia

(Paeonia sufruticosa)

Do záhrad vnáša nádych elegancie a noblesy. Každoročne na jar prekvapí množstvom kvetov, ktoré sú najčastejšie ružové, môžu byť aj biele, obvykle nádherne voňajú. Sú vysoké najviac 1,5 m, často aj rovnako široké. Vyniknú samostatne v trávnatej ploche a na dobre viditeľnom mieste.
Potrebuje: teplé a chránené plochy, mierny polotieň až slnko, priepustnú, humóznu pôdu s obsahom rašeliny

Nátržník

(Potentila fruticosa)

Patrí medzi kry kvitnúce počas celého leta. Je nenáročný a vhodný aj pre začiatočníkov. Ker je hustý, bohato olistený, vysoký asi 1 m. Kvety sú žlté, oranžové, ružové alebo biele. Staršie kry kvitnú veľmi bohato.
Potrebuje: dostatok slnka, skôr sucho, priepustnú a výživnú pôdu, občas treba ker na jar radikálnejšie zmladiť

Dlaňovitolistý javor

(Acer palmatum)

Pestuje sa viacero kultivarov, napríklad červenolistý ’Atropurpureum‘ alebo ’Dissectum‘ so strihanými listami. Ide o menšie stromy, ktoré v našich podmienkach dorastajú do výšky najviac 4 m. Hodia sa do átrií, záhrad v ázijskom štýle, k jazierkam a do predzáhradiek.
Potrebuje: polotieň v mladosti, neskôr plné slnko, vyššiu vzdušnú aj pôdnu vlhkosť, mierne kyslý substrát

Rododendron a japonská azalka

Ide o dreviny kvitnúce na jar, v ideálnych podmienkach sú dlhoveké. Vyniknú v záhradách ázijského štýlu, pri jazierkach, dajú sa pestovať aj vo vegetačných nádobách. Rododendrony aj japonské azalky ponúkajú široké spektrum zaujímavých druhov a kultivarov vhodných aj do veľmi malej záhrady.
Potrebujú: polotieň pod hlboko koreniacimi drevinami, priepustnú, ľahkú, vždy mierne vlhkú a kyslú pôdu, pravidelné prihnojovanie

Bršlen

(Euonymus fortunei)

Vďačná, vždyzelená a rýchlorastúca drevina s množstvom kultivarov. Vhodná do mestských moderných záhrad, átrií, skaliek, na svahy, dá sa pestovať aj vo vegetačných nádobách. Výborne sa kombinuje so zakrpatenými ihličnanmi. Môže mať aj atraktívne stromčekovité formy.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, priepustnú, výživnú a mierne vlhkú pôdu, občasný rez

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.