Viete, kedy môže byť sneh v záhrade užitočný?
Pre mnohých je sneh spojený s neobľúbeným odpratávaním. Sneh treba z niektorých miest okolo domu pravidelne odstraňovať, inde sa, naopak, zíde. Ak je to možné, sústreďte ho aj do záhrady.
Samozrejme, nemalo by ísť o sneh, ktorý pochádza z odprataných solených alebo inak proti ľadu ošetrených chodníkov pri domoch. Takisto nie z prístupových ciest či okolia frekventovaných ciest. Takýto sneh môže byť nasiaknutý množstvom nežiaducich látok a do záhrady určite nepatrí. Čistý sneh je však pre záhradu veľkým prínosom a zdrojom hodnotnej vlahy. Oceníte to najmä v jarných mesiacoch.
Kam so snehom
Odprataný čistý sneh z terás, chodníkov, átrií a vstupných priestorov do domu môžeme sústrediť na úžitkové hriadky, kde pestujeme počas sezóny zeleninu. Rovnako aj k ovocným rastlinám, stromom aj krom, pokojne aj vo vyššej vrstve. Ak je to možné, nevytvárajme v záhrade vysoké kopy snehu. Ten by sa veľmi dlho topil a nám by bolo znemožnené na daných miestach (napríklad skoro na jar) pracovať.
Vyššia kopa snehu nie je žiaduca ani na trávnikoch. Pomaly sa topiaci sneh môže byť neskôr príčinou rozvoja neželaných problémov. Najväčšou hrozbou je v tomto prípade pleseň snežná. Ak sa rozhodnete sneh na trávnik sústrediť, ideálne je ho rozložiť rovnomerne a v nie vysokej vrstve. Nezabudnime, že po trávniku sa počas zimy nechodí. Toto treba dodržiavať hlavne počas mrazivejších dní. Škodili by sme mu a opäť pripravili ideálne podmienky na rôzne problémy. Ak chceme vytvoriť napríklad deťom snehový kopec na šantenie a sánkovanie, nikdy by to nemalo byť na miestach, kde máme trávnik.
Sneh môžeme sústrediť k živým plotom, na trvalkové záhony, v tenšej vrstve do prázdnych parenísk či skleníkov, do porastu krov, k rododendronom a azalkám, k vždyzeleným listnáčom a ihličnanom a na skalky – ale len v tenšej vrstve. Sneh sústreďujme v oblasti koreňov, nie na listy. Pri vždyzelených listnáčoch a ihličnanoch by na zimu vôbec nemali byť zakryté. Pomocou lopatiek môžeme sneh umiestniť aj do väčších črepníkov, kde zabezpečí po roztopení zimujúcim rastlinám potrebnú vlahu. Bude tiež vítanou ochranou byliniek – hlavne novovysadených, ktoré sú o niečo chúlostivejšie ako napríklad bežné trvalky.
Sneh môžeme nahrnúť aj k popínavým drevinám, ružiam, na miesta, kde máme vysadené pôdopokryvné rastliny, na jar kvitnúce cibuľoviny či okrasné trávy. Primeraná snehová prikrývka zabezpečí lepšie prezimovanie chúlostivejších ostríc alebo kortadérií. Pomôcť môže aj novovysadeným vresom, tie ochráni pred agresívnym zimným slnkom. Musíme dať ale pozor, pretože vresovisko by nemalo byť snehom zakryté úplne.
Odborník radí
Záhradné chodníky a terasy nikdy neposýpajme priemyselnou soľou. V krajom prípade bude lepšie použiť piesok alebo popol z kozuba.
Keď sneh OHROZUJE
• Sneh treba vždy striasať, ak je ťažký. Najmä novovysadené a ešte slabšie jedince môže slabší sneh poškodiť, polámať ich vetvy či zlomiť rastový vrchol. Estetická hodnota dreviny sa stráca, a tak neraz nezostane nič iné, len drevinu na jar vymeniť.
• Vždy je vhodné (napríklad pri stĺpovitých drevinách) ich zviazanie pevným špagátom alebo pripevnenie k opore. Myslieť na to treba už na začiatku zimy, hoci ešte ani koncom decembra nie je neskoro.
• Sneh treba striasať hneď, keď napadne, ak už mrzne, riziko, že poškodíme drevinu, je oveľa vyššie.
• Dajme si pozor aj pri rozložitejších drevinách, prípadne pri tvarovaných drevinách s kompaktným tvarom, ale aj pri živých plotoch, rovnako im môže ťažký sneh uškodiť.
• Na striasanie snehu môžeme použiť bežnú metlu, nevoľme nikdy náradie, s ktorým by sme dreviny mohli poškodiť, napríklad lopaty. Pri práci nie je príliš dobré používať silu, skôr treba postupovať opatrne.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre