Tieňomilné rastliny v okrasnej záhrade
Každá rastlina má iné nároky, či už na stanovište alebo vodu; okrem týchto faktorov ju ale ovplyvňujú aj svetelné podmienky.
Galéria
Z tohto hľadiska sa rastliny delia do dvoch základných skupín – na svetlomilné a tieňomilné. Tieto dva aspekty treba zohľadňovať aj pri samotnej výsadbe. Preto si pri kúpe (výbere) dobre naštudujte, či je daný druh vhodný do tieňa alebo vydrží aj priame slnko. Ideálne je, keď pozemok disponuje slnečnými aj tienistými stanovišťami.
Existujú však i také rastliny, ktoré svojou krásou a jedinečnosťou oživia aj tienistý pozemok. Dôležitý je nielen správny výber, ale aj kombinácia jednotlivých druhov.
V tomto prípade sú vhodnými druhmi astilby, paprade, funkie a brečtan. Tieto druhy sa dajú pekne kombinovať – vyberte im vhodné miesto (najlepšie v polotieni), vyhĺbte dostatočne veľké jamy a vysaďte ich do nich. Výsadbu môžete realizovať do sponu alebo len jednoducho do riadka. Rastliny možno navzájom striedať, prípadne sa dajú ľubovoľne rozmiestniť.
Nakoniec vysaďte brečtan – tak, aby sa popínal medzi jednotlivými rastlinami. Na oživenie môžete použiť pne alebo kolieska z pňov, ktoré umiestnite na ľubovoľné miesto. Prázdne miesta môžete oživiť šiškou alebo mulčovacou kôrou.
Astilba
Patrí k pomerne nenáročným rastlinám, prakticky netrpí chorobami a netrápia ju ani škodce. Na túto skutočnosť má veľký vplyv správny výber stanovišťa. Astilba dáva prednosť polotieňu až tieňu. Obľubuje na živiny bohatú pôdu. Nevhodná je suchá, piesčitá a vápenatá pôda.
Kvety sa objavujú v júni až septembri. V lete netreba zabúdať na zálievku. Rastlinu si môžete na jar namnožiť prostredníctvom delenia. Astilbu je vhodné na zimu chrániť vetvičkami, keďže jarné mrazíky môžu poškodiť nové výhony.
Hedera Helix (Brečtan popínavý)
Brečtan patrí k obľúbeným popínavým krom. Je to dekoratívna vždyzelená okrasná rastlina, vyznačuje sa slabými a dlhými konárikmi. Listy neopadávajú, sú srdcovité alebo dlaňovito laločnaté. Okolíky žltozelených kvetov sa objavujú v septembri až októbri. Plodom brečtana sú modré bobule. Vyskytuje sa v Európe a Ázií, rastie v lesoch, na múroch a skalách.
Brečtan obľubuje humóznu a vlhkú pôdu. Na stanovišti mu treba zabezpečiť polotieň až tieň. Dôležité je však podotknúť, že celá rastlina je mierne jedovatá.
Papraď
Papraď je svojím spôsobom zrkadlom dávnej flóry. Je to práve ten druh rastliny, ktorý pretrval dodnes, a možno v tom spočíva čaro jej jedinečnosti. Taktiež je rekordérom rastlinnej ríše, keďže ide o najstaršiu triedu cievnatých rastlín. Papraď je dekoratívna a ideálna na kombináciu s inými tieňomilnými rastlinami.
Obľubuje tieň, takže potrebuje polotienisté, prípadne tienisté miesto. Pôda jej vyhovuje kyslá, ílovitá, humózna a vlhká. Vyhýbajte sa pôdam s vápencovým podložím, na takto vysadenom mieste by sa jej totiž nemuselo dariť.
Funkia (hosta)
Funkia je veľmi obľúbená dekoratívna rastlina. Stala sa bežnou súčasťou okrasných záhrad. Pekne vynikne v spoločenstve iných funkií, ale aj v kombinácii s inými tieňomilnými rastlinami, napr. s papraďou.
Funkia je trvalka a čo sa týka podmienok, je pomerne nenáročná. Vysádzajte ju do polotieňa. Toto stanovište je pre ňu optimálne. Na zimu je vhodné chrániť ju čečinou. Namnožiť si ju môžete prostredníctvom delenia.
Nezabúdajte na to, že táto rastlina má rada dostatok vlahy. Pri výsadbe sa vyhýbajte suchému a teplému stanovišťu. Slnečné lúče môžu poškodiť jej listy (hnedé fľaky). Nepriateľom (tak ako aj pre mnohé iné rastliny) sú slimáky.
Text a foto: Tatiana Plešová
Komentáre