Sukulenty
Zdroj: iStock

Ako množiť sukulenty z listov alebo stoniek

Sukulenty nie sú len jedinečným dizajnovým doplnkom miestností, ale tiež skvelou voľbou pre začínajúcich pestovateľov rastlín alebo ľudí s nabitým programom. Darí sa im na slnečnom mieste, pritom vďaka mäsitým listom zadržiavajúcim vodu vydržia zriedkavejšie zalievanie. Ďalší bonus: z jednej rastlinky si veľmi ľahko rozmnožíte ďalšiu – dá sa vypestovať z listu alebo stonky materskej rastliny.

Sukulenty môžete rozmnožovať kedykoľvek, ale ak chcete zvýšiť šance na úspech, ideálne obdobie je jar alebo leto, keď je svetlo najintenzívnejšie. Tieto teplomilné (pôvodom púštne) rastliny sú mimoriadne jednoduché na rozmnožovanie.

Ako množiť sukulenty z listov

Príroda zariadila rozmnožovanie mnohých druhov sukulentov jednoducho: bežne sa množia opadávaním listov, ktoré vytvoria nové rastlinky. Časť listu, ktorá bola pôvodne pripojená k hlavnej stonke, začne po opadnutí na zem tvoriť korene, ktoré si nájdu cestu do zeme. Rastlinka pučí a rastie.

Sukulenty
Zdroj: iStock

Tento typ rozmnožovania môžete napodobniť aj doma, ak máte sukulenty s mäsitými listami, napríklad: tučnolist vajcovitý, echevéria a skalná ruža (rozety sempervivum). Pripravte sa však na to, že bude trvať niekoľko týždňov, kým uvidíte výsledky. Je to však veľmi jednoduchý proces.

  1. Vyberte si materskú rastlinu, ktorú chcete rozmnožiť. Mala by byť zdravá a dobre hydratovaná.
  2. Vytiahnite list, ktorý ste si zvolili ako základ budúcej rastlinky. List uvoľníte tak, že ho jemne otočíte a potiahnite na mieste najbližšom ku stonke. Ak list drží veľmi pevne, môžete si pomôcť nožíkom. Na množenie si vždy vyberajte pevné a zdravé listy. Ak sú listy rastliny scvrknuté, zažltnuté, čierne alebo hnedé, môže to byť príznakom nadmerného zalievania. Takéto listy na množenie rozhodne nepoužívajte.
  3. Nechajte list zatvrdnúť. Keď odtrhnete alebo odrežete list, môžete si všimnúť, že odrezaný koniec je vlhký – je to preto, že sukulenty zadržiavajú v stonkách a v listoch vodu, aby sa chránili pred suchom. Tieto konce treba nechať zahojiť alebo „zatvrdnúť“, čo trvá minimálne dva až päť dní. Vďaka tomu zabránite hnilobe koreňov dcérskej rastliny.
  4. Pridajte zakoreňovací hormón. Zakoreňovací hormón (stimulátor zakorenenia) zoženiete v predajniach záhradkárskych potrieb alebo v e-shopoch vo forme prášku. Dokáže urýchliť proces zakorenenia, ale nie je nevyhnutný. Dobrým trikom je namočiť zatvrdnutú odrezanú špičku listu do tohto prášku a potom ho položiť na pôdu.
  5. List sukulentu so zaschnutou ranou položte na pôdu určenú pre kaktusy. Myslite na to, že hoci zrelé sukulenty potrebujú veľa slnka, mladé rastlinky môže príliš veľa slnečného žiarenia spáliť. Takže najlepšie je nepriame svetlo. Zhruba po dvoch týždňoch uvidíte na liste rásť korene alebo drobné výhonky.
  6. Presaďte rastlinku do kvetináča. Keď po niekoľkých týždňoch začnú šťavnaté korene dcérskej rastliny silnieť, list sám opadne. Je to vhodný čas na presadenie mladej rastlinky do priepustnej nádoby s pôdou určenou pre sukulenty.

Ako množiť sukulenty zo stonky

Ak máte odrodu sukulentov s viacerými stonkami alebo vetvami – napríklad rozchodník, haworthia alebo aeónium – môžete skúsiť rozmnožovanie rezom zo stonky. Tieto sukulenty majú v snahe získať viac slnečného svetla tendenciu vytvárať dlhé výhonky s menším počtom listov. Jednoducho túto vyčnievajúcu stonku odrežte – materská rastlina udrží tvar a z odrezku vypestujte novú.

Rozmnožovanie sukulentov
Zdroj: iStock

Ako na to?

  1. Vyberte si rastlinu, z ktorej chcete zrezať stonku. Zamerajte sa na zdravo vyzerajúcu rastlinu a vynechajte stonky s listami, ktoré vyzerajú scvrknuté alebo rozmočené.
  2. Odrežte stonku. Použite čisté nožnice a odstrihnite stonku podľa vlastného výberu – ideálne takú, na ktorej rastie niekoľko zdravých listov.
  3. Nechajte zrezanú časť zahojiť sa. Odrezanú stonku nechajte pár dní na vzduchu, aby rana zaschla.
  4. Odstráňte spodné listy. Odstráňte listy na spodných 5 centimetroch stonky, aby ste ju mohli ľahšie zapichnúť do pôdy.
  5. Vložte stonku do pôdy. Stonku zasaďte odrezaným koncom do malej nádoby naplnenej zeminou vhodnou pre kaktusy a postavte ju na miesto s jasným, ale nepriamym slnečným svetlom. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu, ktoré môže poškodiť krehké korene sukulentov.
  6. Presaďte rastlinku. Na odrezku stonky začnú klíčiť korene. Akonáhle uvidíte, že už majú niekoľko centimetrov, môžete rastlinku zasadiť do väčšieho kvetináča.
Sukulenty
Zdroj: iStock

Dajú sa sukulenty množiť vo vode?

Mnohé izbové rastliny sa dajú úspešne zakoreniť odrezkami alebo listami namočenými vo vode. Tento spôsob však nie je pre sukulenty ideálny, pretože v prípade týchto rastlín spúšťa proces rastu nových koreňov sucho, nie voda. Nadmerná vlhkosť vedie k hnilobe koreňov.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje