Päť interiérových rastlín, ktoré môžu prežiť (takmer) aj v tme!
Vytvoriť si doma príjemné prostredie s mnohými rastlinami nie je vždy jednoduché. Najmä, ak máte tmavší byt, či chcete oživiť rastlinami miestnosti, kde nie je dostatok svetla. Nemusíte to však hneď vzdávať. Existujú rastliny, ktorým sa darí aj pri nedostatku slnečného žiarenia, a ktoré môžete pestovať v tmavých priestoroch.
Galéria
Netík klínovitý (Adiantum raddianum)
Paprade sú v interiéroch veľmi príjemným spestrením. Majú malé zaujímavo tvarované lístočky svetlej farby, čím sa výrazne líšia od iných interiérových rastlín. Väčšine papradí stačí slabé svetlo. Sú skvelým doplnkom domácich interiérových terárií, ale skvele vyzerajú aj samostatne. Tieto dekoratívne rastlinky potrebujú dostatok závlahy, inak nie je starostlivosť o ne zložitá. Ak ich pestujete samostatne, najlepšie vyniknú na vyššom stolčeku.
Begónia kráľovská (Begonia rex)
Tieto rastliny ponúkajú širokú škálu farieb a tvarov listov. Begónia kráľovská dokáže prežiť aj bez priameho svetla a netrpí tým. Je veľmi citlivá na priveľa vody, a tak so zalievaním opatrne. Vždy medzi zálievkami je potrebné nechať pôdu vyschnúť, v zime zalievanie ešte viac obmedzte. Voda sa nesmie dostať na listy. Životnosť rastliny je približne dva roky.
Mäta prieporná (Mentha piperita L.)
Čarovná bylinka, ktorá má mnoho prospešných vplyvov na naše zdravie a skvelú chuť, potrebuje dostatok vlahy a stačí jej len málo svetla. V interiéri vydáva príjemnú vôňu. Môžete si ňou spestriť nielen drinky a čaje, ale aj šaláty, či koktaily. Veľmi rýchlo dorastajú nové lístočky, preto sa nebojte z nej strihať. Má výrazné protizápalové účinky. Mimochodom, viete o tom, že ju poznali už v čase egyptských pyramíd 1 000 rokov pred našim letopočtom?
Švédsky brečtan (Plectranthus)
I táto rastlina je citlivá na prehnanú zálievku a potrebuje medzi zálievkami nechať pôdu preschnúť. Má staromódny vzhľad, často ju pestovali v domoch staré matky. Rýchlo rastie a hodí sa do závesných kvetináčov. Švédsky brečtan je ideálnou rastlinou pre začiatočníkov, pretože nie je náročný na pôdny typ, zálievku ani svetelné podmienky.
Machové terárium
Ak máte nedostatočné prirodzené svetlo v miestnosti, môžete zvážiť vytvorenie machového terária. Potrebuje len vlhkosť a nepriame svetlo. Môžete ho umiestniť v blízkosti okna, ale priame slnko by mu ublížilo. Terárium si vytvoríte sami, ale dá sa kúpiť aj hotové s osadenými machovými rastlinami. Tieto novodobé interiérové prvky sú krásne a každú miestnosť ozvláštnia. Veľmi módne a zaujímavé sú machové obrazy, steny a vertikálne záhrady.
Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Komentáre