Ako zabrániť rozrastaniu mäty v záhone

mäta prieporná
Zdroj: istock.com

Mäta pestovaná priamo v záhone sa zvykne neželane a nekontrolovane šíriť. Rýchlo sa rozrastá dlhými podzemkami a môže sa dostať aj tam, kde ju nebudete chcieť, a obmedzí tým v raste iné rastliny v okolí.

Preto je lepšie pre ňu už od začiatku vyhradiť len určitý priestor. Jedna z možností je použiť ako hranicu hlinený (nie plastový) kvetináč s otvorom naspodku. Keď mäta podrastie, odstraňujte výhony, ktoré smerujú „za hranice“.

Zapustenie črepníka

Na mieste výsadby vyhĺbte rýľom väčšiu jamu a vložte do nej pripravený hlinený črepník. Odtokový otvor na dne prekryte kameňom. Zabránite prerastaniu cez otvor.

výsadba mäty
Zdroj: Miro Pochyba

Kvalitná zemina

Črepník prihrňte pôdou a naplňte ho do asi dvoch tretín kvalitnou kompostovou zeminou zmiešanou s okolitou pôdou.

výsadba mäty
Zdroj: Miro Pochyba

Výsadba sadenice

Sadenicu mäty vyberte z malého kvetináča a s kompaktným koreňovým balom ju zasaďte do črepníka so zeminou. Výsadbu nakoniec zavlažte vodou.

výsadba mäty
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Monika Kráľová
Foto: Miro Pochyba, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.