Ako si vypestovať mätu zo semien a kedy ju presadiť?
Viete o tom, že existuje približne 24 druhov mäty a mnoho ďalších hybridov? A všetky z nich majú širokú škálu použitia, nazvať ich univerzálnymi je slabé slovo. Taktiež sa veľmi jednoducho pestujú – v záhrade, ale aj v nádobách. Viete, kedy je najlepší čas zasiať a vysadiť mätu? Ako začať, ak túto voňavú bylinku chcete vypestovať zo semien?
Galéria
Základná informácia znie: bez ohľadu na to, akú odrodu mäty pestujete, pravidlá sú rovnaké. Avšak niektoré populárne hybridy, ako je napríklad mäta prieporná a mäta čokoládová, sú sterilné, takže ich nemožno pestovať zo semien. Mätu môžete pestovať aj v interiéri, a to celoročne.
Kedy zasadiť mätu
Vysadenie do záhrady je vhodné až vtedy, keď uplynie hrozba mrazov, a to aj napriek tomu, že dospelé rastliny sú často mrazuvzdorné. Dobrým spôsobom, ako pestovať mätu je predpestovať si sadenice zo semiačok v interiéri alebo v skleníku. Treba ich zasiať približne dva mesiace pred posledným predpokladaným dátumom mrazu, takže vo februári a v marci. Samozrejme, môžete semiačka vysadiť aj priamo von do pôdy, ale musíte počkať, kým nebezpečenstvo mrazu pominie, ideálne do mája. V niektorých oblastiach sa i v máji môžu vyskytnúť mrazy. Teploty vzduchy by mali trvalo dosahovať aspoň 13 °C.
Predpestovanie sadeníc vo vnútri
Semená mäty sú maličké, dlhé približne tri milimetre. Najjednoduchší spôsob je predpestovanie pomocou podnosu, ktorý naplníte zeminou určenou na výsev a množenie alebo zmesou dvoch dávok kompostu a jednej dávky perlitu. Naplňte bunky podnosu až po okraj a pôdu dobre zvlhčite, ale pred výsadbou ju nechajte odkvapkať. Ak polievanie zhutní pôdu hlbšie pod okraj buniek, doplňte trochu ďalšieho substrátu. Do každej bunky opatrne vložte dve až tri semená mäty – priamo na povrch substrátu. Nezakrývajte ich, pretože na klíčenie potrebujú svetlo.
Ako urýchliť klíčenie mäty?
Semiačkam môžete pomôcť vyklíčiť pestovateľskou lampou alebo podnos položte na vyhrievaciu podložku nastavenú na 15,5 °C. Ak nemáte pestovateľskú lampu, podnos so zasadenými semiačkami umiestnite na miesto, kde budú mať dostatok priameho slnečného svetla aspoň šesť hodín denne. Keď začne byť substrát na povrchu suchý, použite rozprašovač na jemné zahmlievanie, až kým nezvlhne. V priebehu dvoch týždňov by ste mali vidieť znaky klíčenia.
Ak v bunke vyklíči viac semiačok, ponechajte si tú najsilnejšiu rastlinku. Triedenie robíme, keď majú rastliny dva pravé listy. Na presádzanie budú sadenice pripravené približne za 8 až 10 týždňov od výsevu. Nezabudnite rastlinky postupne otužovať. Ak ich prenesiete z interiéru naraz von, nemusia to zniesť, môže ich to oslabiť.
Presádzanie mäty von
Po pominutí nebezpečenstva mrazu a keď sú sadenice silné, si vyberte miesto, ktoré bude mať šesť až osem hodín priameho slnečného žiarenia denne. Čiastočný tieň je tiež vhodný pre pestovanie mäty. Vykopte jamku hlbokú a širokú, ako bola nádoba na predpestovanie semiačok a medzi sadenicami nechajte rozostup 30 až 45 centimetrov. Jemne uvoľnite koreňový bal a vložte ho do zeme, opatrne zatlačte a zasypte zeminou.
Výsev mäty do kontajnerov
Ak plánujete pestovať bylinky vo vnútri, na balkóne či na terase, najlepšou možnosťou je vysadiť ich do nádoby. Výsadba do nádob tiež znižuje nebezpečenstvo podchladenia pôdy a rastliny, pretože ju môžeme v nádobe ľahko premiestniť do chráneného priestoru. Taktiež máte istotu, že sa vám mäta nerozšíri tam, kde nechcete. Zaobstarajte si kvetináč s priemerom 10 až 15 centimetrov s drenážnymi otvormi na dne. Naplňte ho zeminou siahajúcou približne 1,5 až 2 centimetre pod okraj kvetináča.
Pred výsadbou pôdu dobre zvlhčite a prebytočnú nechajte odtiecť. Opatrne zoberte medzi prsty štipky dvoch až troch semien, položte ich na zeminu 5-6 centimetrov od seba. Kvetináč umiestnite na slnečné miesto alebo pod pestovateľskú lampu tak, aby mal najmenej šesť svetla hodín denne. Na zalievanie suchej pôdy použite rozprašovač. Približne po šiestich až ôsmich mesiacoch budete musieť mätu presadiť do väčšej nádoby, pretože rastie veľmi energicky.
Výsev semien mäty do pôdy vonku
Keď je pôda prehriata a hrozba mrazu zažehnaná, vyberte pre mätu správny domov v záhradke. Malo by top byť miesto na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Zaujímavé je, že väčšina druhov mäty má lepšiu chuť pri pestovaní v pôde chudobnejšej na živiny. Väčšina typov pôdy má dostatok dusíka, draslíka a fosforu, prvkov, ktoré sú pre rast mäty potrebné. Ak však máte v záhrade ťažkú alebo ílovitú pôdu, pred výsadbou mäty ju upravte. Pôdu zalejte, ale nepremáčajte, len zvlhčite. Na prípravu povrchu na siatie použite hrable. Semená zľahka rozsypte po zemi. Na ne pridajte plytký posyp vermikulitu alebo piesku, aby ste semiačka ukotvili na mieste, ale nevtláčajte ich dovnútra.
Ak sa obávate, že dážď vymyje semiačka z pôdy, ochráňte ich priesvitným krytom. Keď semiačka vyklíčia, vytrhnite všetky sadenice medzi odporúčanými 30- až 45-palcovými rozostupmi, aby neboli veľmi nahusto. Riedenie pomáha zlepšiť cirkuláciu vzduchu medzi rastlinami, čím zabraňuje šíreniu niektorých druhov chorôb a zamoreniu škodcami. Počas obdobia aktívneho rastu po prvom roku odštipnite vrcholy mäty, aby ste podporili hustejší rast bylinky. Od druhého roku dávajte pozor na vývoj púčikov na konci stoniek. Ak nechcete, aby rastlina šla do semena, odstrihnite ich.
Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com
Komentáre