
Najkrajšie izbové rastliny, ktorá vám odpustia aj pestovateľské chyby: Očaria tvarom listov i zaujímavou farebnosťou
Chcete si bývanie skrášliť zelenými rastlinami, no chýbajú vám pestovateľské skúsenosti? Zamerajte pozornosť na izbové rastliny, ktoré nemajú veľké nároky na starostlivosť a odpustia aj zopár začiatočníckych chýb.
Galéria
Izbové rastliny prinášajú do domova kúsok zelene, navodzujú prírodný a harmonický dojem a často i pomáhajú s čistením vzduchu. Každá živá rastlina vysadená v kvetináči je však istým spôsobom závislá od majiteľa. Jeho úlohou je nájsť pre rastlinu správnu pozíciu, polievať ju primeraným množstvom vody a z času na čas jej dopriať dávku živín alebo presadenie do väčšieho kvetináča. Aby vás neodradili prvé pestovateľské neúspechy, vyberte si rastliny, ktoré nemajú vysoké nároky a nevyžadujú dennú starostlivosť.
Zamiokulkas
Zamiokulkasy sa stali kráľmi domácich i pracovných interiérov. Vídať ich dokonca aj v nákupných centrách, kde s prehľadom zvládajú horšie svetelné podmienky. Majú krásne kožovité listy sýto zelenej farby a hrubé stonky. Výborne zadržiavajú vodu, čo je dobrou správou pre ľudí, ktorí sú v polievaní izbových rastlín zábudlivejší.
Potosovec
Ak túžite po estetickej ťahavej rastlinke, ktorá oživí police na stene alebo dodá zelený akcent štýlovému regálu, stavte na potosovec. Či už sa rozhodnete pre žiarivo zelené listy alebo panašované srdcové listy, pamätajte, že potrebuje miesto s rozptýleným svetlom a primerane vlhký substrát.
Svokrine jazyky
Hoci sa môže zdať, že svokrine jazyky sa s príchodom nových exotickejších krásavíc dostali do úzadia, pre začiatočníkov predstavujú tú najlepšiu a najodolnejšiu voľbu. Typické tvrdé listy s ostrou špičkou sa totiž zdajú byť nezničiteľné. Znesú veľa, no aj málo svetla. Vodu ukladajú v listoch, preto im nevadí ani slabšia zálievka. Rizikom je skôr opakované premokrenie. Majú minimum škodcov a podávajú výborné výsledky pri odstraňovaní toxínov zo vzduchu v interiéroch.
Tučnolist
Hovorí sa o ňom ako o strome šťastie či rastline peňazí… Tučnolist je obľúbenou izbovou rastlinou s veľmi nízkymi nárokmi na starostlivosť. Zaujme vzhľadom ministromčeka, na ktorom sú hrubšie oválne alebo okrúhle listy pripomínajúce mince. Patrí k sukulentom a v listoch zdarne zadržiava vodu. Vystačí so zálievkou dvakrát mesačne a páčiť sa mu bude na slnečnom okne.
Monstera
Máte zálusk na väčšiu izbovú rastlinu, ktorá dodá vášmu interiéru tú správnu dynamiku a zaplní prázdne miesto? Odvážnejších začiatočníkov nadchne monstera. Najväčšou ozdobou tejto popínavej liany sú veľké listy s otvormi a zárezmi. Ocení, ak jej doprajete pravidelnú zálievku, čistenie listov od prachu, dostatočnú oporu pre rast a pozíciu mimo priame slnko.
Aloe vera
Aloe vera je sukulentný druh podobný kaktusu. V našich končinách sa pestuje vo vonkajšom prostredí (potreba zazimovania) aj ako izbová rastlina v miestnosti so stabilnou teplotou. Jej exotický vzhľad evokuje dovolenkovú atmosféru. Výborne sa vyníma v moderných interiéroch. Vyžaduje si dobre priepustný piesčito-hlinitý substrát a iba miernu zálievku podľa potreby.
Kalatea
Páčia sa vám izbové rastliny s neprehliadnuteľnou kresbou a farebnosťou listov? Potom zavítajte medzi očarujúce kalatey, ktorých listy zdobia atraktívne pruhy akoby maľované štetcom. Zaujímavý je tiež kontrast medzi vrchnou a spodnou časťou listu. Ak kalatee nájdete teplejšie, polotienisté miesto a nezabudnete na pravidelnú zálievku, obdarí vás silným a zdravým rastom. S príchodom večera môžete pozorovať, ako sa listy stáčajú a dvíhajú smerom nahor – ide o jav nazývaný ako tzv. modliace sa listy.
Aglaonéma
Aj o aglaonéme je známe, že už na prvý pohľad očarí jedinečne vzorovanými listami, ktoré hrajú žiarivými farbami. Mimoriadne populárne sú napríklad aglaonémy s ružovými listami. Tieto tropické krásky sa veľmi dobre prispôsobili interiérovému pestovaniu. Preferujú pozíciu s rozptýleným nepriamym svetlom v teplejšej miestnosti. Majú radi vyššiu vlhkosť vzduchu a výrazne im prekáža studený prievan.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre