Naordinujte si šesť rastlín do obývačky

naordinujte si sest rastlin do obyvacky

Po desaťročiach výskumu dospeli vedci z oblasti kozmonautiky k zisteniu, že človek v priestore bez rastlín je vystavený fyzickému i psychickému tlaku a jeho koncentrácia aj výkonnosť upadajú pre neviditeľné výpary v ovzduší. Črepníkové rastliny sú lacným, ale efektívnym likvidátorom toxických zlúčenín a slúžia ako prirodzená práčka vzduchu.

Nielen nesústredenosť a nestabilné výkony, ale aj strata motivácie, stres či malátnosť – to všetko vedie k celkovej vyčerpanosti, ktorej príčiny sú často ukryté v prostredí našich štyroch stien. Dr. Bill Wolverton, výskumník NASA v oblasti vplyvu chemikálií na organizmus, skúmal účinky rastlín na ľudské zdravie viac ako 25 rokov. V štúdii s názvom Domáce rastliny priateľské k životnému prostrediu (Eco-Friendly Houseplants, vyd. Viking/Pengium Press) bojuje proti „chorobám z novostavieb“. Hovorí o paradoxoch prijímania nových technológií, o zatepľovaní múrov a utesňovaní bytov precízne priliehajúcimi oknami v snahe zamedziť úniku tepla, aby sme si v konečnom dôsledku vytvorili „plynovú komoru“. Mali by sme však dovoliť prírode očistiť naše príbytky. Tento vedec odporúča 6 črepníkových rastlín do jednej obývacej izby (približne jedna rastlina na 3 štvorcové metre), ktoré by fungovali ako „čistiace továrne“ svojimi listami by nenápadne pohltili, prefiltrovali a odviedli čiastočky chemikálií ku koreňom do pôdy.

Rastliny osviežia vnútro stavieb, zbavia ho formaldehydu, benzénu, oxidu uhoľnatého a ďalších škodlivín. V domácom interiéri môžeme identifikovať až 800 chemických látok! Rastliny majú schopnosť ich väčšiu časť zmeniť na neškodné zlúčeniny a zároveň vytvoriť z domova príjemné miesto pre život a prácu. Pokus, ktorý uskutočnila NASA na prelome tisícročí, ukázal, že iba 24 hodín stačilo na redukciu 96 % oxidu uhoľnatého v simulovanej kozmickej komore, keď v nej nechali „prenocovať“ jednu rastlinu: zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum).

Medzi účinné „požierače“ jedov patria brečtan popínavý (Hedera helix), aglaonema (Aglaonema modestum), obľúbené druhy dracénií (Dracaena marginata, Janet Craig, Massangeana a ďalšie), ale aj donedávna nepopulárny a v súčasnosti znovu žiadaný svokrin jazyk (Sansevieria Laurentii), ďatlovníky (Ficus robusta) alebo elegantná palma Areka pôvodom z Madagaskaru (Chrysalidocarpus lutescens).

Dokonalá symbióza črepníkov a rastlín
Oživujú priestor a zároveň liečia. Nie, reč nie je len o kvetoch! Dnes disponujú blahodarnými zdravotnými účinkami aj črepníky – tie najmodernejšie dokážu udržať stabilnú vlhkosť v byte, filtrovať vzduch a zároveň podporiť bohatý rast kveteny.

Väčšine izbových rastlín sa veľmi dobre darí v samozavlažovacích kvetináčoch. V zimnom období dbajme na to, aby neboli umiestnené v chladnejších zónach bytu: pri zemi a v prievane. Dôležitý je i dostatok svetla, takže ich vysloboďme z tmavých miest interiéru. Prísun vody má byť teraz obmedzený, rastlina si vďaka knôtu načerpá len potrebné množstvo. Cez otvor v stene črepníka, alebo cez dvojité dno sa voda dostáva do spodnej časti nádoby, odkiaľ prúdi v malých dávkach ku koreňom.
Výrobcovia sa však dostali v zlepšovaní vlastností črepníkov ešte ďalej…
–>
Nový patent „elektrický črepník“
Dosiaľ nevyužitý spodný objem vnútorných častí hlbokých nádob použili výrobcovia na umiestnenie elektrického zvlhčovača, ktorý je zároveň i filtračnou jednotkou. Črepník nasáva vzduch, vyrába vlhkú paru a zároveň absorbuje škodlivé látky z ovzdušia. Vzduch prúdi špeciálnymi otvormi na boku črepníka a spolu s vlahou preniká nielen cez hmotu, ale aj cez samotnú rastlinu, čím sa dokonale prečistí. Prefiltrované nečistoty sa viažu na substrát a zostávajú v ňom, pričom do miestnosti sa vracia len očistený a primerane vlhký vzduch. Dotykové ovládanie prístroja, ktorého súčasťou je aj senzor na signalizáciu doplnenia vody, je nenápadne zakomponované na povrchu nádoby.

TEXT: Maja Tallová
FOTO: Dano Veselský, Hydroflora, Plastia

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.