naordinujte si sest rastlin do obyvacky
Galéria (4)

Naordinujte si šesť rastlín do obývačky

Po desaťročiach výskumu dospeli vedci z oblasti kozmonautiky k zisteniu, že človek v priestore bez rastlín je vystavený fyzickému i psychickému tlaku a jeho koncentrácia aj výkonnosť upadajú pre neviditeľné výpary v ovzduší. Črepníkové rastliny sú lacným, ale efektívnym likvidátorom toxických zlúčenín a slúžia ako prirodzená práčka vzduchu.

Galéria

Nielen nesústredenosť a nestabilné výkony, ale aj strata motivácie, stres či malátnosť – to všetko vedie k celkovej vyčerpanosti, ktorej príčiny sú často ukryté v prostredí našich štyroch stien. Dr. Bill Wolverton, výskumník NASA v oblasti vplyvu chemikálií na organizmus, skúmal účinky rastlín na ľudské zdravie viac ako 25 rokov. V štúdii s názvom Domáce rastliny priateľské k životnému prostrediu (Eco-Friendly Houseplants, vyd. Viking/Pengium Press) bojuje proti „chorobám z novostavieb“. Hovorí o paradoxoch prijímania nových technológií, o zatepľovaní múrov a utesňovaní bytov precízne priliehajúcimi oknami v snahe zamedziť úniku tepla, aby sme si v konečnom dôsledku vytvorili „plynovú komoru“. Mali by sme však dovoliť prírode očistiť naše príbytky. Tento vedec odporúča 6 črepníkových rastlín do jednej obývacej izby (približne jedna rastlina na 3 štvorcové metre), ktoré by fungovali ako „čistiace továrne“ svojimi listami by nenápadne pohltili, prefiltrovali a odviedli čiastočky chemikálií ku koreňom do pôdy.

Rastliny osviežia vnútro stavieb, zbavia ho formaldehydu, benzénu, oxidu uhoľnatého a ďalších škodlivín. V domácom interiéri môžeme identifikovať až 800 chemických látok! Rastliny majú schopnosť ich väčšiu časť zmeniť na neškodné zlúčeniny a zároveň vytvoriť z domova príjemné miesto pre život a prácu. Pokus, ktorý uskutočnila NASA na prelome tisícročí, ukázal, že iba 24 hodín stačilo na redukciu 96 % oxidu uhoľnatého v simulovanej kozmickej komore, keď v nej nechali „prenocovať“ jednu rastlinu: zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum).

Medzi účinné „požierače“ jedov patria brečtan popínavý (Hedera helix), aglaonema (Aglaonema modestum), obľúbené druhy dracénií (Dracaena marginata, Janet Craig, Massangeana a ďalšie), ale aj donedávna nepopulárny a v súčasnosti znovu žiadaný svokrin jazyk (Sansevieria Laurentii), ďatlovníky (Ficus robusta) alebo elegantná palma Areka pôvodom z Madagaskaru (Chrysalidocarpus lutescens).

Dokonalá symbióza črepníkov a rastlín
Oživujú priestor a zároveň liečia. Nie, reč nie je len o kvetoch! Dnes disponujú blahodarnými zdravotnými účinkami aj črepníky – tie najmodernejšie dokážu udržať stabilnú vlhkosť v byte, filtrovať vzduch a zároveň podporiť bohatý rast kveteny.

Väčšine izbových rastlín sa veľmi dobre darí v samozavlažovacích kvetináčoch. V zimnom období dbajme na to, aby neboli umiestnené v chladnejších zónach bytu: pri zemi a v prievane. Dôležitý je i dostatok svetla, takže ich vysloboďme z tmavých miest interiéru. Prísun vody má byť teraz obmedzený, rastlina si vďaka knôtu načerpá len potrebné množstvo. Cez otvor v stene črepníka, alebo cez dvojité dno sa voda dostáva do spodnej časti nádoby, odkiaľ prúdi v malých dávkach ku koreňom.
Výrobcovia sa však dostali v zlepšovaní vlastností črepníkov ešte ďalej…
–>
Nový patent „elektrický črepník“
Dosiaľ nevyužitý spodný objem vnútorných častí hlbokých nádob použili výrobcovia na umiestnenie elektrického zvlhčovača, ktorý je zároveň i filtračnou jednotkou. Črepník nasáva vzduch, vyrába vlhkú paru a zároveň absorbuje škodlivé látky z ovzdušia. Vzduch prúdi špeciálnymi otvormi na boku črepníka a spolu s vlahou preniká nielen cez hmotu, ale aj cez samotnú rastlinu, čím sa dokonale prečistí. Prefiltrované nečistoty sa viažu na substrát a zostávajú v ňom, pričom do miestnosti sa vracia len očistený a primerane vlhký vzduch. Dotykové ovládanie prístroja, ktorého súčasťou je aj senzor na signalizáciu doplnenia vody, je nenápadne zakomponované na povrchu nádoby.

TEXT: Maja Tallová
FOTO: Dano Veselský, Hydroflora, Plastia

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.