Burina či skutočný poklad? Prečo pestovať chren a ako si ho doma najlepšie pripraviť
Jeho výrazná štipľavá chuť vynikne v nátierke aj v omáčke. Keďže prirodzene obsahuje konzervačné látky, pridáva sa k sterilizovanej zelenine, ktorá aj vďaka nemu získa tú správnu arómu.
Galéria
Korene chrenu dedinského (Armoracia rusticana) zberáme čo najneskôr na jeseň, v priebehu zimy alebo skoro na jar, teda v čase, keď sú zatiahnuté listy. Samozrejme, výnimkou je obdobie zavárania uhoriek. Slabšie korienky s priemerom 2 cm pri trvalom pestovaní ponecháme v pôde. Korene sa dajú uchovať niekoľko mesiacov v pivnici vo vlhkom piesku alebo niekoľko týždňov v chladničke, zabalené v igelitovom vrecku. Dajú sa aj nakladať do vínneho octu.
Ako pestovať chren
I keď je chren na pestovanie pomerne nenáročný, pred výsadbou si treba dôkladne pripraviť záhon. Pôda by mala dobre držať vodu. Na vytvorenie dlhých a silných koreňov ju skypríme do hĺbky 60 cm a zapracujeme do nej dobre rozložený kompost. Najlepšie rastie na plnom slnku, ale vystačí si aj s polotieňom. V záhradách sa väčšinou pestuje ako trvalá rastlina, veľkú úrodu si však zaistíme aj jednoročným pestovaním.
Na výsadbu používame koreňové odrezky s dĺžkou asi 10 cm, ktoré vysadíme do hĺbky okolo 15 cm. Koreň musíme do pôdy vložiť správnym smerom, preto si spodnú časť odrezkov zrežeme šikmo a vrchnú rovno, a tak to rozoznáme. Celý koreň sadíme šikmo, nikdy nie kolmo. Ak je sucho, počas sezóny rastlinu zalievame. Pri jednoročnom pestovaní odrezky odoberáme v októbri, uskladníme ich v piesku v pivnici a vysadíme na jar, keď už nehrozia mrazy, čiže najneskôr v polovici mája. Odrezky odoberáme, až keď je rastlina bez listov, prípadne na jar pred vypučaním listov, napríklad pri trvalom pestovaní v apríli, následne vysádzame v máji (dovtedy ich rovnako uložíme do pivnice).
A aké odrody si vybrať na pestovanie? Osvedčenou odrodou pre viacročné pestovanie na trvalom stanovišti s vlhkejšou pôdou je ‘Malínský’. Na jednoročné pestovanie je zase vhodná odroda ‘Krenox’, ktorá rýchlo rastie a vyniká výraznou korenistou chuťou.
Výživová hodnota chrenu
Korene sa v čerstvom stave používajú aj ako prírodný liek. Jemne nastrúhané uvoľnia upchatý nos a majú aj dezinfekčné a antibakteriálne účinky.
Surový chren obsahuje hlavne vitamín C a A, ale aj vitamíny skupiny B. Z minerálov sú zastúpené železo, horčík, draslík a vápnik. Posilňuje predovšetkým funkciu tráviaceho traktu a uľahčuje vykašliavanie.
Viete, že…
- … hoci je chren zdravý, nie je vhodný pre každého? Nemali by ho konzumovať osoby so zníženou funkciou štítnej žľazy alebo s obličkovými ťažkosťami. Opatrné by mali byť aj tehotné a dojčiace ženy.
- … v Anglicku sa mu pre jeho „silu“ hovorí konská reďkovka (horseradish). Už v minulosti ho používali ako obľúbený liek, ktorý uplatňovali aj v kuchyni.
- … chren patrí do čeľade kapustovité? Jeho listy, podobne ako napríklad listy kalerábov, tak v suchom a teplom lete s veľkým apetítom konzumujú skočky.
- … ak pestujeme chren ako trvalku, je vhodné po vypučaní listov mierne odhrnúť zeminu a motykou odkopnúť všetky slabšie zelené vrcholy? Ponecháme iba dva, čím podporíme tvorbu silného koreňa. Pri jednoročnom pestovaní tento krok vynecháme.
- … koreňové odrezky určené na trvalé pestovanie sadíme na jeseň alebo na jar, tie na jednoročné pestovanie na jar?
- … chren je pomerne odolný? Ak však začnú černieť korene, je napadnutý hubovou chorobou. Rastliny zlikvidujeme a na inom mieste vysadíme nové.
- … chren nie je dobré zberať celý? Vždy si ponecháme niekoľko odrezkov na vypestovanie nových rastlín.
Keď sa chren príliš rozrastie
Chren nie je v každej záhrade vítaný. Dôvodom je skutočnosť, že sa zvykne rýchlo rozrásť a postupne dostať aj na miesta, kde prekáža.
1. Chren, ktorý sa dostal až do vyvýšeného záhona, musíte čím skôr presadiť. Opatrne a do hĺbky rastlinu najskôr podkopte.
2. Po vykopaní a otrasení zeminy odstráňte suché a poškodené listy. Nechajte len tie zdravé.
3. Rastlinu vysaďte na nové, ideálne polotienisté miesto s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Môžete ju aj podarovať.
Spracovanie chrenu a konzervovanie
Ak sa tešíte z väčšej úrody tohto pikantného koreňa, po tom, ako ho pozberáte, sa ho oplatí spracovať do zásoby, napríklad zmraziť či zakonzervovať do pohárov.
3 overené metódy mrazenia
Zmrazenie je najjednoduchší spôsob, ako uchovávať chren na dlhšie obdobie a zachovať jeho chuť. V zásade existujú tri možnosti, ako chren mraziť – ako celý koreň, nakrájaný na kúsky alebo v strúhanej forme.
Variant 1: Chren ponechajte v jednom kuse. Koreň dôkladne umyte, osušte a celý uzavrite v mraziacom vrecku. Ideálne bude, ak z neho vysajete vzduch. Na čistenie koreňa odporúčame použiť kefku. Pred mrazením sa uistite, či je koreň naozaj suchý. Ak je mokrý alebo vlhký, nedávajte ho do mrazničky, inak bude časom nepoužiteľný.
Variant 2: Ak sú korene chrenu príliš veľké, nakrájajte ho na menšie kusy. Postup prípravy koreňa na uskladnenie do mrazničky je rovnaký ako pri prvom variante. Nakrájaný koreň má dvojnásobný zmysel. Nielenže budete mať k dispozícii vždy čerstvý chren, ale na každé jedlo stačí vybrať z mrazničky len jeden menší kúsok.
Variant 3: Tento spôsob funguje rovnako ako druhý variant, no s tým rozdielom, že chren postrúhate najemno a v primeraných dávkach ho rozdelíte na časti, ktoré si môžete postupne vyberať z mrazničky. Do strúhanej zmesi chrenu pred zmrazením pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy. Chren tak zostane sviežejší a chutnejší.
Pri všetkých troch možnostiach mrazenia vám vydrží chren zamrazený šesť mesiacov. Treba mať však na pamäti, že mrazením chren stráca svoju ostrosť.
Chren nakladaný v pohári
Budete potrebovať
- 300 g chrenu
- 200 ml studeného hovädzieho vývaru bez tuku alebo studenej vody
- 100 ml slnečnicového oleja
- 1 polievková lyžica 8 % octu
- 1 polievková lyžica kryštálového cukru
- 1 kávová lyžička soli
Čerstvo vykopané korene dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Najlepšie bude, keď na to použijete kefu na zeleninu.
Chren ošúpte škrabkou na zeleninu. Ak pod šupkou objavíte zelené škvrny, veľkoryso ich vyrežte, pretože chutia horko.
Vezmite jemné strúhadlo a nastrúhajte korene do veľkej misy. Ak nastrúhate väčšie množstvo, treba vmiešať trochu citróna, aby chren nezoxidoval a nezhnedol.
Hmotu potom zmiešame so soľou a s trochou octu. Ocot používajte s mierou, stačí len streknutie. Pridajte vývar alebo prevarenú studenú vodu.
Nastrúhaný chren natlačte do pripravených pohárov a uzavrite ich vrchnákmi.
Sterilizovať ich nemusíte. Chren sa vďaka vlastným konzervačným látkam nekazí. Stačí ho skladovať na chladnom a tmavom mieste, najlepšie v chladničke.
Sušený chren
Oškriabaný chren umyte, pokrájajte na tenké kolieska a sušte na plechu vystlanom papierom na pečenie až celkom nevyschne. Potom ho utlačte v mažiari na prášok a uchovajte v plátenom vrecku v suchej miestnosti alebo v dobre uzatvárateľnom pohári. Na prípravu omáčky alebo na iné kuchynské upotrebenie ho ovlažte buď vodou, alebo vodou s trochou octu.
Chren s jablkom
Umytý a očistený chren postrúhajte na jemno. Pridajte postrúhané jablko a zalejte teplou polievkou. Posoľte, podľa chuti prislaďte a pridajte ocot. Podávajte studený alebo teplý s vareným hovädzím mäsom.
Chren s mrkvou
Mrkvu a chren umyte, na jemno postrúhajte, premiešajte a zalejte sladkokyslým nálevom.
Smotanový chren
Očistený chren postrúhajte, pridajte 2 lyžice smotany, štipku soli a cukor. Zvyšok smotany ušľahajte a premiešajte s chrenom. Podávajte k rybe alebo divine.
Chrenová šľahačka
Dobre vychladenú smotanu vyšľahajte a vmiešajte do nej na jemno nastrúhaný chren. Šľahačku posoľte, dochuťte cukrom a citrónovou šťavou. Podávajte k studeným pečeným mäsám a k šunke.
Chren ku grilovanému mäsu
Hrubší koreň opláchneme, olúpeme a najemno rozmixujeme s 200 ml vody. Pridáme 50 ml oleja, lyžicu octu a cukru a veľkú štipku soli. Po zamiešaní plníme do menších pohárov.
Chrenová nátierka I
Syr postrúhajte a pridajte k nemu na jemno postrúhaný chren, ktorý ste pokvapkali citrónovou šťavou. Nakoniec pridajte maslo, premiešajte a nátierka je hotová.
Chrenová nátierka II
250 g plnotučného tvarohu zmiešame s lyžičkou plnotučnej horčice a nakrájanou cibuľkou. Pridáme 2 lyžice najemno nastrúhaného chrenu. Osolíme, okoreníme a zamiešame.
Text: Lucie Peukertová, Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre