Tipy na chutné fermentovanie alebo domáca kvasená zelenina ako ju nepoznáte
Kvasenie zeleniny je najjednoduchší a najzdravší spôsob jej zhodnotenia. Týmto procesom získate nielen zeleninu s vyššou výživovou hodnotou, ale ju aj zakonzervujete. Tu je niekoľko tipov na chutné fermentovanie.
Galéria
Ako správne fermentovať
- Zelenina správne vykvasí vtedy, ak je úplne ponorená v tekutine. Najlepšie je kvasiť zeleninu pri izbovej teplote, napríklad niekde na polici alebo kuchynskej linke, aby na ňu nesvietilo slnko alebo nesálalo teplo z radiátora či sporáka.
- Niekedy sa stane, že zelenina nepustí dostatok šťavy. Vtedy môžete do nádoby so zeleninou naliať trochu prevarenej a vychladenej vody. Stačí len toľko, aby zeleninu zľahka zakryla.
- Prebiehajúce kvasenie spoznáte podľa toho, že uvidíte na povrchu jemné bublinky. Ak po niekoľkých dňoch bublinky nevidíte, kvasenie sa zastavilo a zeleninu treba presunúť do chladničky.
Ako dávkovať soľ
Pri malých dávkach soli dosiahnete rýchlejšie kvasenie, mäkšiu výslednú zeleninu, ale aj menej výraznú chuť, navyše kratšie vydrží.
- Pri väčších dávkach soli bude zelenina chrumkavejšia, pevnejšia, chutnejšia a aromatickejšia. Bude pomalšie kvasiť, no dlhšie vydrží.
- Pri veľkých dávkach soli bude zelenina bez arómy, bude mať drsnejšiu chuť a veľmi dlho vydrží.
- Veľmi málo soli zase môže prispieť k vzniku páchnucej kyseliny maslovej alebo v prípade „sacharidovejšej“ zeleniny k vzniku alkoholického kvasenia, ba až k hnilobe.
- V prípade letnej vodnatejšej zeleniny musíte pridať viac soli, ak chcete, aby nebola mäkká, ale chrumkavejšia a dlhšie vydržala.
- S menším množstvom soli si vystačíte pri dobre vyzretej jesennej zelenine a tá bude aj dostatočne chrumkavá a dlho vydrží.
Kvasená zelenina za pár dní
Budete potrebovať
- polovica bielej kapusty
- polovica červenej kapusty
- 1 cibuľa
- 3 – 4 mrkvy
- morská alebo himalájska soľ bez jódu
- Očistenú kapustu a cibuľu nakrájajte na tenké rezance, mrkvu nastrúhajte na hrubšom strúhadle.
- Nastrúhanú zeleninu dajte do väčšej misy a odvážte. Pridajte soľ v množstve 1 % z hmotnosti zeleniny. Premiešajte a nechajte 10 minút odpočívať.
- Zmes postupne natlačte do kvasnej nádoby. Mala by pritom vzniknúť šťava, ktorá zeleninu prekryje.
- Zeleninu navrchu zaťažte menšou sklenenou nádobou naplnenou vodou alebo kameňom.
-
Takto pripravenú zeleninu dajte fermentovať – kvasiť – mimo zdroja tepla a priameho slnka tri až sedem dní. Vykvasenú zmes preložte do uzatvárateľnej nádoby a odložte do chladničky, kde vydrží zhruba mesiac.
Chren s červenou repou
Budete potrebovať
- 100 g chrenu
- 600 g červenej repy
- soľný roztok
- 2 – 3 lyžice kvasnej vody
Chren a červenú repu ošúpte, nastrúhajte a natlačte do pohára. Potom zeleninu zalejte roztokmi, voľnejšie uzavrite a pohár položte na tanier, aby prebytočná kvasiaca šťava mala kam unikať. Po 10 dňoch viečko pevne uzavrite a pohár preneste do chladnej a temnej miestnosti.
Jemne korenistý kaleráb
Budete potrebovať
- 700 g kalerábu
- trochu čerstvého estragónu
- 1 bobkový list
- 2 lyžičky kôprových semien
- soľný roztok
- 2 – 3 lyžice kvasnej vody.
Kaleráb nahrubo nastrúhajte, zmiešajte s korením, zalejte roztokmi a v uzavretom pohári nechajte kvasiť.
Čínska kapusta naostro
Budete potrebovať
- 600 g kapusty
- 1/2 reďkovky
- 1 zväzok zelenej cibuľky aj s vňaťou
- 2 sušené čili papričky
- 2 strúčiky cesnaku
- čierne korenie
- soľný roztok
- 2 – 3 lyžice kvasnej vody
Listy kapusty nakrájajte na rezance, cibuľku i s vňaťou na 3 cm kúsky, z papričiek odstráňte semená a nakrájajte na rezance, cesnak nasekajte. Všetko zmiešajte, v pohári zalejte roztokmi a uzavreté kvaste.
Text: redakcia, Soňa Maléterová, Jaroslav Pížl
Foto: isifa/shutterstock.com, Soňa Maléterová
Zdroj: Urob si sám
Komentáre