Prírodné ekologické jazierko pri dome vhodné aj na plávanie
Zamýšľame sa nad stavbou bazéna pri dome. Mali by sme záujem o stavbu prírodného ekologického jazierka, ktoré je schopné samo si čistiť vodu, čím by sme ušetrili veľa peňazí a voda by neobsahovala chlór. Páči sa nám aj to, čo sme čítali, že ho netreba umývať a udržiavať. Je to pravda? Ivana, Nová Ves
Čistenie vody v prírodnom plaveckom jazierku môžeme celkom ponechať na rastliny v regeneračnej časti. Jazierko však musí mať na to potrebnú veľkosť, teda aspoň 70 m2. Údržbu môžeme doplniť o tzv. skimmer na čistenie hladiny a čerpadlo s filtrom. Táto pohotovostná výbava nám vypomôže pri prípadnom premnožení rias, pri páde biologického materiálu do vody, alebo ak dôjde k jej prehriatiu pri dlhotrvajúcich teplých obdobiach. Napadané lístie a riasy treba odstraňovať (podberákmi, špeciálnymi hrabľami).
Menšie znečistenie fólie v plaveckej časti sa dá odsať jednoduchým vodným vysávačom. Niekoľkoročnú usadenú hrubšiu vrstvu naplavenín odsajeme výkonnejším profesionálnym vysávačom (zo špecializovanej firmy alebo požičovne).
Fyzickej práci sa teda pri údržbe celkom nevyhnete. Aj napriek používaniu techniky a špecializovaných zariadení (napr. na ďalšiu jemnú filtráciu) nemusíte dosiahnuť očakávaný efekt bezprácnej údržby.
Text Milan Gigel, Ing. Mária Kostolná, Ing. arch. Jana Macinská, Ing. Oto Makýš, PhD.
Foto isifa/Shutterstock
Už dávno neplatí že postačí mociarna zóna ja z vlastnej skúsenosti doporučujem výkonný bubnovy biofilter ak dáte len rastliny tie musia zaberať minimálne 3/4 z hladiny a teda v podstate s toho spravíte močiare vznikne problém so zabami, komármi a hmyzom. Zbytok nečistôt klesá na dno kde to kvasi a vznikajú vlaknite riasy