Ako na prírodný bazén v záhrade

Ako na prírodný bazén v záhrade

Ak patríte k priaznivcom prírodného kúpania a voda, z ktorej cítiť chlór, nie je vaša „šálka kávy“, skúste zväčšiť obvyklú plochu záhradného jazierka.

Samočistiaci prírodný bazén – jazierko – si môžete urobiť pri dome. Stačí si tam nasťahovať tie správne rastliny.

Viacúčelová vodná nádrž s prirodzeným čistením vody (bez použitia chemických prípravkov) musí mať plochu najmenej 70 m2 (rozmery 12 × 6; 10 × 7; 9 × 8 m…). Z toho polovica musí pripadnúť na regeneračnú zónu (na kúpanie teda bude slúžiť 35 m2 a na biologické čistenie tiež 35 m2 plochy). Plocha plaveckého jazierka s regeneračnou zónou môže byť aj menšia.

Na plávanie potrebujeme dĺžku aspoň 8 m (na 3 až 4 tempá). Vtedy si však pri čistení vody musíme pomôcť aj ďalšími mechanickými prostriedkami (obeh vody pomocou čerpadla, filtre na riasy).

Plavecká časť

Optimálna veľkosť plaveckej zóny je 50 m2, vhodná hĺbka je od 120 až do 180 cm. Je účelné, keď dno v pozdĺžnom úseku pozvoľna prechádza od plytšej po hlbšiu časť, aby ju mohli využiť aj neplavci alebo aby sa v nej dalo postáť a oddýchnuť si. Plavecká zóna je vždy hlbšia ako regeneračná časť a je rovným úsekom v plaveckom jazierku, ktoré môže mať rôzny tvar (nemusí to byť obdĺžnik). Plavecký úsek je od regeneračného oddelený stenou umiestnenou 15 až 30 cm pod hladinou, ktorá bráni prelievaniu bahna z regeneračnej časti a rozrastaniu rastlín, ale umožňuje voľnú výmenu vody medzi oboma časťami. To zaručuje aj vyhrievanie hlbšieho plaveckého úseku. V plytšej regeneračnej zóne sa voda rýchlejšie ohrieva (solárnou energiou). Vstup do plaveckej časti a výstup z nej spravidla zabezpečujú schodíky so zábradlím.

Pálka (Typha)s plodmi pripomínajúcimi cigary patrí medzi rastliny, ktoré prečisťujú vodu.

Regeneračná časť

Regeneračná časť obklopuje plavecký úsek. Môže byť umiestnená na oboch stranách plaveckej časti alebo (pri menších vodných plochách) len na jednej. Čím je však regeneračná časť väčšia, tým je voda v nádrži kvalitnejšia. Regeneračná zóna má hĺbku od 10 do 60 – 80 cm. V tejto zóne sú pripravené podmienky na rast rastlín, ako sú pálka (Typha) a ostrica (Carex), ktoré pomáhajú filtrovať vodu – slúžia ako biologická čistička.

Jazierko pri starom zrekonštruovanom mlyne poskytuje nielen vodu na zavlažovanie, ale slúži aj ako rekreačný ekologický bazén, v ktorom sa voda filtruje vďaka čistiacim schopnostiam vodných rastlín. Takže jeho prevádzka je takmer zadarmo!

Bez práce to nebude

Fyzickej práci sa pri údržbe prírodného bazéna celkom nevyhneme. Aj napriek používaniu techniky a špecializovaných zariadení (napr. na ďalšiu jemnú filtráciu) nemusíme získať očakávaný efekt bezprácnej údržby.

Text: Ing. Ľubica Lešinská
Foto: autorka, Dano Veselský, Flera
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje