Vyberanie čerstvého strapca červeného hrozna v obchode
Zdroj: iStock

Zvykne vám hrozno doma rýchlo zmäknúť, scvrkne sa a nie je chrumkavé? Naučte sa ho uchovať dlhšie čerstvé vďaka týmto tipom!

Hrozno je šťavnatou hviezdou jesene. Môžeme ho jesť samotné, použiť v dezertoch, ale aj ako súčasť slaných jedál, napríklad klasického waldorfského šalátu, k syrom a orechom. No napriek jeho všestrannému využitiu má jednu nevýhodu – rýchlo zmäkne, scvrkne sa a prestane byť chrumkavé a šťavnaté. Ako skladovať hrozno, aby vydržalo čo najdlhšie čerstvé?

Prvým krokom, aby nám sladké bobule vydržali čo najdlhšie, je výber zdravého a čerstvého strapca. Vyberte si taký, na ktorom sú bobule pevne spojené so stopkami. Nezabudnite skontrolovať, či nie sú na týchto miestach poškodené. Suchá, zvädnutá, hnedá stopka znamená, že hrozno už stratilo vlhkosť, je dávnejšie odtrhnuté a rýchlo sa začne kaziť. Stonky rýchlejšie hnednú a schnú aj pri zlom skladovaní, najmä pri vyšších teplotách.

Dlhšiu trvanlivosť má logicky celý strapec hrozna ako už odtrhnuté bobule. Takže hrozno skladujte vcelku na strapci a bobule odtŕhajte priebežne, podľa toho, koľko zjete.

Skontrolujte odtieň šupky hrozna

To, či je hrozno zrelé a čerstvé, zistíte aj podľa odtieňa bobúľ:

  • Zelené hrozno by malo mať mierne žltý odtieň.
  • Červené hrozno by malo vyzerať purpurovo-červeno bez akéhokoľvek náznaku zelenej.
  • Čierne hrozno by malo mať bohatú fialovú šupku.

Zdravé hrozno sa leskne

Ďalší spôsob, ako spoznať čerstvé hrozno, je lesk. Lesklé bobule znamenajú vyššiu kvalitu. Staršie hrozno stráca vlhkosť a scvrkáva sa. Zároveň stráca aj lesk, pretože svetlo odráža inak. Všímajte si tiež pôvod, odkiaľ hrozno pochádza – hľadajte také, ktoré má najkratšiu cestu z farmy na váš stôl, teda najlepšie sú lokálne zdroje. Doba prepravy ovocia i zeleniny vždy ovplyvní ich kvalitu.

Kedy hrozno umyť?

Pred konzumáciou je potrebné hrozno umyť, ale nie hneď, keď ho prinesiete z obchodu a ešte neplánujete zjesť. Hrozno po umytí je veľmi ťažké poutierať do sucha a keď je čo len trochu vlhké, rýchlejšie sa znehodnotí. Umývanie hrozna pred uskladnením urýchľuje skazenie a privoláva plesne.

Skladovanie strapcov hrozna v chladničke
Zdroj: iStock

Ako správne skladovať hrozno v chladničke

Hrozno najdlhšie vydrží čerstvé v chladničke – v zásuvke na ovocie a zeleninu, ktorá udrží trochu vlhkosti. Alebo ho umiestnite na poličku v chladničke v plastovom vrecku, v ktorom ste ho kúpili. Ak nemá dierky, vytvorte na ňom niekoľko malých otvorov, aby sa vlhkosť z hrozna mohla odparovať a nevznikla pleseň.

Rozhodne však nenechávajte hrozno na stole či na linke, bude degradovať desaťnásobne rýchlejšie ako pri uložení do chladničky.

Ako dlho hrozno vydrží?

Záleží od toho, kedy bolo zozbierané, kedy ste ho kúpili a či bolo správne uskladnené. Čerstvé a správne skladované hrozno by malo vydržať v chladničke aspoň týždeň.

Mrazené bobule červeného hrozna v bielej miske
Zdroj: iStock

Môžete hrozno zmraziť?

Ak sa pýtate na dlhodobé skladovanie, máme dobrú správu – hrozno je naozaj možné aj zmraziť. V tomto prípade ho najskôr umyte, bobule odtrhnite zo stopiek a nechajte dobre vysušiť. Až potom ho v nádobe alebo vo vrecku na mrazenie vložte do mrazničky. Nezabudnite si napísať dátum, kedy ste ho dali zmraziť. Hrozno vydrží v mrazničke 3 mesiace a je skvelou pochúťkou aj rovno z mrazničky.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.