image 43864 25 v1
Galéria (8)

Elektrický pohon mlynčeka na hrozno

Dlho som špekuloval, ako si uľahčiť prácu pri mletí hrozna a dorobiť motor k mlynčeku. Všetko, čo som predtým videl, malo motor z práčky + remenicu – zdalo sa mi to zložité. Kúpa originálneho motorového mlynčeka by zas urazila moju hrdosť domáceho majstra. Potom som v supermarkete objavil to, čo som potreboval – motor s prevodovkou a 60 otáčkami za minútu. A neprekážalo mi ani to, že motor bol namontovaný na elektrickom záhradnom kultivátore.

Galéria

Kvetináč zo starých kachličiek
Kompostér - mountfield pr - Bez-názvu-4
Kvetináč zo starých kachličiek
Kvetináč zo starých kachličiek
Kvetináč zo starých kachličiek
Kvetináč zo starých kachličiek
Kvetináč zo starých kachličiek

UROB SI SÁM

Náročnosť: ++++

Čas: 4 hodiny

Náklady: materiál cca 15 € + kultivátor za cca 55 €

Ľudia: 1

Obdobie: jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 10 €

·         Joklový profil, 20 × 20 mm , cca 3 m

·         Joklový profil, 30 × 30 mm, cca 15 cm

·         Pásovina, 30 × 5 mm, cca 60 cm

·         Rúrka, vnútorný priemer 20 mm (rovnaký ako os kultivátora), dĺžka 15 cm

·         Rúrka, vnútorný priemer 15 mm (rovnaký ako os mlynčeka na hrozno), dĺžka 5 cm

·         Skrutky a matice, M8, 6 ks

·         Skrutka a matica, M4 × 50

·         Elektrikárska zaťahovacia páska, 2 ks

NÁRADIE A POMÔCKY

·         Zváračka na kov

·         Uhlová brúska

·         Vŕtačka

·         Kľúč M13, M8

·         Kladivo

·         Zverák

·         Fixačné svorky, uholník

PRACOVNÝ POSTUP

Všetky časti sú robené tak, aby bolo možné naďalej používať vertikulátor na okopávanie záhrady a aby bolo možné v prípade poruchy rýchlo znovu prestavať mlynček na hrozno na ručný pohon – hrozno nepočká 🙂

1. Úchytky na mlynčeku

Na konštrukciu mlynčeka navaríme 4 kúsky joklového profilu 30 × 30 mm s dĺžkou 30 mm s dierou a navarenou maticou, ktorá bude slúžiť na fixáciu konštrukcie pohonu. Zdemontujeme ručnú kľuku.

2. Prevŕtanie krytu kultivátora

Kultivátor rozoberieme podľa obrázka a do rohov čierneho krytu vyvŕtame diery na skrutku M8. To bude jediný mechanický zásah do kultivátora.

3. Výroba konštrukcie na motor

Konštrukcia má pri tomto type vertikulátora dĺžku 70 cm. Najlepšie je 2 Jäklove profily 20 × 20 mm vložiť do takýchto profilov s rozmermi 30 × 30 mm navarených na mlynčeku a podľa tohto rozpätia ďalej zvárať konštrukciu. Najväčší problém je vycentrovať os vertikulátora s osou mlynčeka, preto je dobré hornú časť pásoviny a Jäklovho profilu zvariť samostatne a potom dopasovať výšku a bočný posun priamo na mlynčeku. Na pásovine sú navarené skrutky M8, ktoré budú slúžiť na fixovanie vertikulátora. V tomto kroku pozor na smer budúceho otáčania motora.

4. Spojka

Ako spojka nám budú slúžiť 2 do seba vložené rúrky, jedna má vnútorný priemer 20 mm (rovnaký ako os kultivárora), druhá polovičnej dĺžky má vnútorný priemer 15 mm (rovnaký ako os mlynčeka). Rúrky vzájomne fixujeme zvarom. Na druhú, teraz nevyužitú stranu osi vertikulátora tiež nasadíme kúsok rúrky, aby nám nevypadol protiprachový kryt ložiska prevodovky.

5. Nasadenie motora na konštrukciu

Na konštrukciu osadíme motor vertikulátora a elektrikárskou sťahovacou páskou uchytíme spínaciu rukovať. (Pozor! Prvý pokus bol prerušenie kábla a osadenie vypínača, ale zistil som, že rozbehový kondenzátor motora je uložený v rukoväti!)

6. Spojenie vertikulátora a mlynčeka

Vyrobenú konštrukciu nasunieme na mlynček a fixujeme skrutkami na Jäklov profil s rozmermi 30 × 30 mm. Ešte predtým treba do osi mlynčeka vyvŕtať dieru. Ako spojka bude slúžiť skrutka M5 – dostatočne tenká, aby sa odstrihla v prípade zaseknutia celého mechanizmu.

7. Hotovo, na zdravie, nech sa ročník 2017 vydarí!

Pri práci s mlynčekom pozor na bezpečnosť! Toto je hobby návod. Vyvarovať sa dotyku tela a oblečenia s rotačnými časťami! Po pustení rukoväti sa stroj automaticky zastaví.

Dušan Nádaský, SZZ Horné Orešany

  1. navi says:

    tomu sa hovorí šrotovník…a nie mlynček na hrozno..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje