Zimná ochrana rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Zimná ochrana rastlín: Praktické tipy, do ktorých sa oplatí investovať čas, aby ste rastliny ochránili pred mrazom

Hoci sú vonkajšie teploty nerozhodné, dátum v kalendári dáva jasne najavo, že je čas na zimnú ochranu rastlín. Vhodným obdobím je október a november, kedy sa na záhrade dokončuje viacero prác a teploty ešte nie sú každú noc mínusové. Aké rastliny ochrániť pred mrazom? Záhradkárom sa osvedčili nasledujúce možnosti.

Bielenie kmeňov ovocných stromov

Na mnohých záhradách je cez zimu vidno zabielené kmene mladých ovocných stromov. Potieranie kmeňov a konárov do priemeru 10 cm vápenným mliekom má ochranný účinok. Biela farba pomáha odrážať slnečné lúče od kmeňov. Kmene sa počas slnečného dňa neprehrievajú a v noci potom nie sú vystavené prudkému poklesu teploty a vzniku mrazových trhlín. Okrem toho má bielenie aj dezinfekčné schopnosti. Poskytuje vyššiu ochranu pred škodcami a chorobami a tiež obmedzuje rast machov a lišajníkov.

Bielenie kmeňov ovocných stromov
Zdroj: shutterstock.com
V hobbymarketoch a záhradkárstvach je dostupný hotový prípravok s názvom „vápno na stromy“. Podomácky sa náter pripravuje zmiešaním 10 l vody a 1 – 2 kg haseného vápna.

Ochrana rastlín jutovým materiálom

Ďalším často využívaným riešením je obalenie kmeňov stromov niekoľkými vrstvami jutoviny. Ide o 100 % prírodný materiál, ktorý je dostatočne priedušný, chráni pred mrazom a okusom od zvierat. Juta sa okolo kmeňov a kríkov jednoducho pripevňuje a má neutrálnu farbu, ktorá nepúta v zimnej záhrade nadmernú pozornosť. Časom sa rozpadá na organický materiál. Na fixovanie je ideálne používať prírodný jutový špagát, aby ste na jar neriskovali zranenie o drôt.

Ochrana rastlín jutovým materiálom
Zdroj: shutterstock.com

Na nízke rastliny je vhodné ihličie

Citlivé rastliny v záhonoch, pre ktoré je charakteristický nízky vzrast, môžu byť pred mrazom chránené ihličím. Vetvy s hustým ihličím kladieme tak, aby rastliny nepoškodili, a zároveň aby ich počas zimy nemohli domáce zvieratá odsunúť.

Ochrana pred mrazom ihličím
Zdroj: shutterstock.com
Najväčšie škody dokáže mráz spôsobiť mladým rastlinám, no paradoxne aj na tým, z ktorých ste mali cez leto najväčšiu radosť. Rastliny, ktoré za sezónu veľa vyrástli alebo mali bohatú úrodu, sú vyčerpanejšie a potrebujú ochrániť pred zimnými nástrahami.

Mulč obmedzí teplotné výkyvy v pôde

Predstavte si mulč ako deku, ktorá ochráni záhradu počas zimných mesiacov… Vrstva mulču z drevnej drviny obmedzí opakované cykly zmrazovania a rozmrazovania pôdy, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na plytšie koreňové systémy. Teplota v pôde pod mulčom je stálejšia, lepšie sa v nej udržiava vlhkosť a pomalým hnitím mulč obohacuje pôdu o živiny. Máte psa a obávate sa, že bude mulč rozhrábavať? Vhodnou alternatívou pre ochranu pôdy okolo rastlín sú aj netkané textílie.

Ochranný kryt pre citlivé rastliny

Návleky z netkanej textílie sú osvedčenou ochranou pre citlivejšie rastliny a dreviny. Treba však dávať pozor na to, aby pod tiažou snehu nedošlo k ich deformovaniu a polámaniu. Skôr, ako návlek natiahnete na krík, obviažte ho jutovým špagátom. Chcete obaliť objemovo väčší krík? Vytvorte pomocou ohybných plastových trubiek jednoduchú konštrukciu, cez ktorú natiahnete netkanú textíliu. Vznikne tak jeho súkromný zimný prístrešok, kde je chránený pred nápormi mrazivého vetra.

Ochranný kryt pre citlivé rastliny
Zdroj: shutterstock.com
Chcete pred zimou ochrániť trvalky vysadené v kvetináčoch? Preneste ich na slnečné miesto do závetria, napríklad do blízkosti domu. Pod kvetináč podložte polystyrénovú dosku a kvetináč obaľte jutovým vrecom alebo rohožou z trstiny.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.