Ako ochrániť rastliny pred jarnými mrazmi
Galéria (5) Zdroj: iStock

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návod

Asi väčšina z nás poctivo sleduje predpoveď počasia predtým, ako sa rozhodne sadenice vysadiť von. Vieme, že by to malo byť po priemernom termíne posledného mrazu v lokalite. Lenže, čo keď sa počasie poblázni a zrazu prídu náhle mrazy? A najmä vtedy, keď máme vonku už nejaké rastliny vysadené?

Galéria

Ako ochrániť rastliny pred jarnými mrazmi
Kryt z plastovej fľaše ako ochrana rastlín pred mrazom
Ochranné tunely pred chladom
Prikrývanie vysadených rastlín na ochranu pred mrazmi

Ponúkame vám rýchly návod, ako znížiť škody na rastlinách spôsobené jarnými mrazmi.

Nie je mráz ako mráz

V prvom rade potrebujeme vedieť, že existujú rôzne druhy mrazu. Pri mrznutí tiež zohrávajú úlohu aj vlhkosť a pohyb vzduchu.

Vo všeobecnosti rozlišujeme štyri úrovne mrazu:

  • Ľahký alebo rozptýlený mráz, ktorý vzniká, keď sa teploty pohybujú od 0 °C do 3 °C. Takýto mráz len zriedka poškodí rastliny, dokonca môže zlepšiť chuť a štruktúru zeleniny, ktorá má rada chlad. Mladé sadenice pred miernym mrazom ochránite starou plachtou alebo záhradníckym rúnom.
  • Mierne mrazy sú pri teplotách medzi 0 až -2 °C. Tieto mrazy dokážu poškodiť zemiaky i mladé sadenice, preto ich prikryte krytmi alebo zvonmi.
  • Škodlivý, stredne silný mráz tesne medzi -2 až -4 °C neraz znamená pre nechránené rastliny koniec, najmä ak trvá dlhšie ako 4 hodiny. Takéto nízke teploty zabijú paradajky, poškodia kvety ovocných stromov a mladé stromčeky. Kvety na jar kvitnúcich kríkov sa sfarbia do hneda.
  • Silný mráz prichádza s teplotami nižšími ako -4 °C po dobu viac ako štyri hodiny. Za týchto podmienok sú ovocné stromy, ktoré už odkvitli, vážne zasiahnuté a nechránené sadenice utrpia nezvratné škody. Zdvojnásobte ochranu, doprajte sadeniciam zvony aj látkové kryty.

Čím chrániť sadenice pred jarnými mrazmi?

Kryty z plastových fliaš

Na tento účel výborne slúžia zvony alebo „klobúky“ vyrobené z plastových fliaš. Sú ideálne pre rastliny so širokým rozostupom, najmä šalát, kel a brokolicu. Vlastnoručne vyrobené kryty z použitých plastových fliaš slúžia najlepšie a sú zdarma. Stačí, keď odrežete dno veľkej plastovej nádoby (napríklad na destilovanú vodu, veľké minerálky, prášok na pranie a podobne) a pripevníte ju do zeme k rastline, napríklad dlhou tyčou pretlačenou cez rukoväť.

Nasadenými alebo uvoľnenými vrchnákmi kontrolujete vlhkosť a prevzdušnenie. Keď sa začne otepľovať, vrchnáky odstráňte. Ak sa počasie veľmi zhorší, môžete kryty z plastových fliaš prikryť prikrývkami alebo starými uterákmi.

Kryt z plastovej fľaše ako ochrana rastlín pred mrazom
Zdroj: iStock

Ochranný tunel

Takýto tunel je výborným spôsobom ochrany mladých sadeníc nielen pred mrazom, ale aj pred silným vetrom či búrkami. Tunely dostanete v predajniach už hotové, stačí ich len natiahnuť (alebo použite ohnuté kovové prúty, ktoré vsuniete do zeme na oboch krajoch záhona). Na ne natiahnite kryciu textíliu alebo fóliu. K zemi ju pripevnite tehlami či ťažkými doskami.

Ochranné tunely pred chladom
Zdroj: iStock

Šup pod prikrývku!

Staré prikrývky, uteráky a deky nevyhadzujte, môžu poslúžiť v záhrade – ako ochrana pred výraznejším chladom. Použite obruče alebo kolíky, ktoré udržia prikrývky v bezpečnej výške, a to najmä vo vlhkom počasí. Nebojte sa, rastlinám nevadí, že budú pár dní bez svetla. Dôležité je, aby boli chránené pred silným mrazom.

Prikrývanie vysadených rastlín na ochranu pred mrazmi
Zdroj: iStock

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.