polievanie rastlín
Zdroj: istock

Jednoduché kroky, ako ochrániť záhradu počas horúceho počasia

Pri teplotách, ktorými sme svedkami počas týchto dní sa nielen ľudia cítia zle, ale tiež zvieratá a rastliny. Kým my si pustíme klimatizáciu a natrieme si opaľovací krém, rastliny sa nevedia chrániť. Ako im pomôcť a ako sa starať o záhradu, aby bola krásna aj počas horúčav?

Vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu

Vysoké teploty a nimi spôsobené sucho nás často vedie k predpokladu, že rastliny potrebujú podstatne viac zálievky, ako keď nie je tak teplo. Na jednej strane je to pravda, na strane druhej nás to môže priviesť k nadmernému zavlažovaniu, čo môže byť ešte väčším problémom ako krátkodobé sucho.

Prečo? Nadmerné zalievanie môže spôsobiť vylúhovanie dôležitých živín z pôdy a znemožnenie prijímania kyslíka koreňmi. Premočenou pôdou vzniká riziko hubových ochorení a šírenia škodcov.

Pozor na teplotný šok

Niektorí záhradkári polievajú hadicou a neuvedomia si, aká teplota vody je v hadici samotnej. Ak dlhší čas bola na slnku, potom môžu vodou z hadice obariť rastliny – môže mať veľmi vysokú teplotu. Naopak, ani studená voda zo studne či vodovodu nie je uprostred teplých dní pre rastliny príjemnou a spôsobuje im šok. Optimálne je zalievať odstátou vodou a skontrolovať jej teplotu pred polievaním.

zavlažovanie rastlín
Zdroj: istock

Zalievajte skoro ráno alebo neskôr večer

Ideálny čas na zalievanie je skoro ráno alebo neskôr večer, keď sa ochladí a slnko prestane páliť. Rastliny, ktoré pestujete v nádobách zalievajte dvakrát denne, pretože pôda v nádobách schne podstatne rýchlejšie.

Výber rastlín prispôsobujte prostrediu

Ak viete, že v lete je vo vašej záhradke často sucho, alebo nemáte možnosť pravidelne ju zavlažovať, vyberajte si rastliny, ktoré sú voči suchu odolnejšie. Viaceré bylinky: rozmarín, majorán či levanduľa milujú teplo a ich chuť a vôňa sa v horúcich letných mesiacoch zintenzívňuje.

Ak ešte v týchto dňoch plánujete niečo do vašej záhradky zasadiť, zvoľte si zamračený deň alebo polojasné počasie. V slnečných dňoch saďte skoro ráno a rastlinu dostatočne zalejte.

Dodajte im živiny

Mulčovanie je skvelý spôsob, ako zabezpečiť rastlinám dlhodobý prísun živín, i keď vystúpia teploty vysoko. Navyše, zabraňuje aj rastu buriny. Pre lepší efekt naneste hrubšiu vrstvu mulču.

hadica na zavlažovanie rastlín
Zdroj: istock

Trávnik koste len raz týždenne

Počas horúčav a sucha nie je vhodné kosiť trávnik častejšie ako raz do týždňa. Neznepokojujte sa, ak na niektorých miestach bude suchší. Keď ustúpi obdobie sucha a klesnú teploty, zotaví sa sám. Je to bežný cyklus prirodzeného trávnika. Pomôcť mu môžete jemným zalievaním v skorých ranných a v neskorších večerných hodinách.

Náš tip: V horúčavách polievajte radšej kanvicou a na miesta, kde je to potrebné. Najlepšie uvidíte, ako a ktoré rastliny potrebujú zálievku navyše a ktoré nie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje