Jednoduché kroky, ako ochrániť záhradu počas horúceho počasia

polievanie rastlín
Zdroj: istock

Pri teplotách, ktorými sme svedkami počas týchto dní sa nielen ľudia cítia zle, ale tiež zvieratá a rastliny. Kým my si pustíme klimatizáciu a natrieme si opaľovací krém, rastliny sa nevedia chrániť. Ako im pomôcť a ako sa starať o záhradu, aby bola krásna aj počas horúčav?

Vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu

Vysoké teploty a nimi spôsobené sucho nás často vedie k predpokladu, že rastliny potrebujú podstatne viac zálievky, ako keď nie je tak teplo. Na jednej strane je to pravda, na strane druhej nás to môže priviesť k nadmernému zavlažovaniu, čo môže byť ešte väčším problémom ako krátkodobé sucho.

Prečo? Nadmerné zalievanie môže spôsobiť vylúhovanie dôležitých živín z pôdy a znemožnenie prijímania kyslíka koreňmi. Premočenou pôdou vzniká riziko hubových ochorení a šírenia škodcov.

Pozor na teplotný šok

Niektorí záhradkári polievajú hadicou a neuvedomia si, aká teplota vody je v hadici samotnej. Ak dlhší čas bola na slnku, potom môžu vodou z hadice obariť rastliny – môže mať veľmi vysokú teplotu. Naopak, ani studená voda zo studne či vodovodu nie je uprostred teplých dní pre rastliny príjemnou a spôsobuje im šok. Optimálne je zalievať odstátou vodou a skontrolovať jej teplotu pred polievaním.

zavlažovanie rastlín
Zdroj: istock

Zalievajte skoro ráno alebo neskôr večer

Ideálny čas na zalievanie je skoro ráno alebo neskôr večer, keď sa ochladí a slnko prestane páliť. Rastliny, ktoré pestujete v nádobách zalievajte dvakrát denne, pretože pôda v nádobách schne podstatne rýchlejšie.

Výber rastlín prispôsobujte prostrediu

Ak viete, že v lete je vo vašej záhradke často sucho, alebo nemáte možnosť pravidelne ju zavlažovať, vyberajte si rastliny, ktoré sú voči suchu odolnejšie. Viaceré bylinky: rozmarín, majorán či levanduľa milujú teplo a ich chuť a vôňa sa v horúcich letných mesiacoch zintenzívňuje.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAk ešte v týchto dňoch plánujete niečo do vašej záhradky zasadiť, zvoľte si zamračený deň alebo polojasné počasie. V slnečných dňoch saďte skoro ráno a rastlinu dostatočne zalejte.

Dodajte im živiny

Mulčovanie je skvelý spôsob, ako zabezpečiť rastlinám dlhodobý prísun živín, i keď vystúpia teploty vysoko. Navyše, zabraňuje aj rastu buriny. Pre lepší efekt naneste hrubšiu vrstvu mulču.

hadica na zavlažovanie rastlín
Zdroj: istock

Trávnik koste len raz týždenne

Počas horúčav a sucha nie je vhodné kosiť trávnik častejšie ako raz do týždňa. Neznepokojujte sa, ak na niektorých miestach bude suchší. Keď ustúpi obdobie sucha a klesnú teploty, zotaví sa sám. Je to bežný cyklus prirodzeného trávnika. Pomôcť mu môžete jemným zalievaním v skorých ranných a v neskorších večerných hodinách.

Náš tip: V horúčavách polievajte radšej kanvicou a na miesta, kde je to potrebné. Najlepšie uvidíte, ako a ktoré rastliny potrebujú zálievku navyše a ktoré nie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.