Mulč do bylinkových záhonov

image 45369 25 v1

V záhrade pri vidieckej chalupe sme si vytvorili začiatkom leta bylinkový záhon. Bylinky sa ujali a rozrástli. Záhon by sme však chceli namulčovať. Aký materiál zvoliť? Kôra sa nám veľmi k bylinkám nehodí. (Jana S., Pezinok)

Určite by som vám ani neodporúčal sypať kôrový mulč do bylinkových záhonov – nehodí sa tam. Je to preto, že väčšina byliniek zle reaguje na vyšší podiel humusu v pôde, ktorý vzniká rozkladom kôry. Namiesto kôry použite štrk – pri bylinkách pôsobí prirodzenejšie. Môžete použiť rôzne frakcie. Vrstva by mala byť vysoká aspoň 3 cm. Štrk pomôže zohriať pôdu (korene byliniek to vyslovene potrebujú), obmedzí rast buriny a urýchli vysychanie pôdy po zálievke. Väčšina byliniek vhodných na slnečné miesta totiž neznesie dlhšie mokrú pôdu. Reagujú na to spomalením rastu. Ak chcete vypestovať aromatické a dobré bylinky, zabudnite na mulčovanie záhona drvenou kôrou.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock​​

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.