Čo by ste mali v záhrade stihnúť do leta?

ochrana rastlín
Zdroj: iStock

Teploty vonku rastú, a preto je najvyšší čas zosumarizovať všetky jarné práce a pripraviť záhradku na leto. Onedlho tu bude obdobie zbierania úrody, ale samozrejme tiež ustavičného polievania a zbavovania buriny. Ako si to uľahčíte?

V týchto dňoch by sme si mali spraviť rekapituláciu sadenia. Máme zasadené všetky plodiny, ktoré sme plánovali vypestovať? Ak ešte nie, stále môžeme zasadiť fazuľu, kukuricu, uhorky alebo tekvicu.

V tomto období by sme mali veľmi opatrne polievať, aby sme nezadusili malé korienky rastlín, nespôsobili ich hnilobu. Mladé rastliny by mali mať vždy dostatok vlhkosti. Pôda pri nich by nikdy nemala byť úplne suchá. Najlepším pomocníkom je mulč, ktorým obklopíme rastliny. Udržiava vlhkosť, pritom však zabraňuje vlhkosti nadmernej. Pred výsadbou riadky upravte kompostom.

Vysejte tekvicu, pripravte oporu

Koniec mája a začiatok júna je najvyšší čas na zasiatie semien tekvice. Mnohé druhy potrebujú na dozretie viac ako 100 dní. Pre popínavé rastliny a rastliny, ktoré potrebujú oporu pripravte rebríky a tyče, po ktorých sa môžu šplhať už teraz, keď sú menšie. Ľahšie sa prispôsobia a vy budete mať neskôr menej práce.

Vyššie paradajky, vinič, fazuľu a uhorky jemne pripevnite k opore, aby mali dostatok slnka a čo najmenej kontaktu s vlhkou zeminou. Uhorky, cukety či menšie tekvice mnohí pestovatelia pestujú vertikálne aj preto, že takto netrpia plesňami a aj škodcovia majú s nimi ťažší kontakt.

zasiatie semien tekvice
Zdroj: iStock

Mulč na celej záhrade

Na celej záhrade sa oplatí udržiavať vrstvu organického mulču. Pôda nebude ťažká, nebude tvrdá suchá, zabránite jej pukaniu. Udržiava vlhkosť a povzbudzuje dážďovky, aby prevetrávali pôdu. Takto dosiahnete v horúcich dňoch potrebné ochladenie pôdy a rastliny vám budú za to vďačné. A ešte jedna nezabudnuteľná výhoda: mulč zabraňuje klíčeniu buriny, takže budete mať podstatne menej práce.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestemulčovanie pôdy
Zdroj: iStock

Rimbaba, lobulária, rhododendron

Z kvetov sa oplatí ešte vysiať niekoľko druhov. Okrem slnečníc, ktoré dostať v rôznych dekoratívnych podobách, vás poteší nezábudka, rimbaba, lobulária prímorská známa tiež ako sweet alyssum. Tieto kvety majú vysokú toleranciu voči suchu a pôsobia veľmi dekoratívne.

Ak pestujete rhododendrony, odrežte stonky so zvädnutými kvetmi, aby ste podporili rast ďalších – každú stonku treba odrezať tesne nad ružicou listov. Pôdu prihnojte a zavlažte. Kontajnerové rastliny aspoň raz mesačne prihnojte tekutým hnojivom.

zbieranie reďkoviek
Zdroj: iStock

Úrodu zberajte priebežne

Niektoré druhy zeleniny sa dajú zberať už v tomto období. Naplánujte si zber úrody dvakrát do týždňa, aby vám plody neprerástli a nové rástli rýchlejšie. Oberajte hrášok hneď, ako sa struky naplnia, pravidelne vyberajte dozreté reďkovky zo zeme, strihajte listy mäty, bazalky, petržlenu a iných byliniek.

jahody
Zdroj: iStock

Podobne zberajte aj listový šalát a špenát. Priebežne zberajte aj jahody, ak si všimnete stopy po slimákoch, zabojujte proti nim ekologickým spôsobom.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.