Trs žihľavy
Zdroj: istock.com

Žihľava má veľa pozitív a je prospešná nielen pre vašu záhradu. Ukážeme vám, ako ju môžete využiť

Ak si myslíte, že žihľava nie je vhodná na nič iné, len na vytrhávanie v hrubých rukaviciach a likvidáciu, mýlite sa. Žihľava má totiž veľa pozitív a nielen pre záhradu je veľmi prospešná. Vedeli ste, že žihľava je vhodným zdrojom živín pre vaše plodiny, dokáže výborne prilákať prospešný hmyz a pri správnom zbere je jedlou pochúťkou?

Organické hnojivo zo žihľavy

Veľmi dobrý spôsob, ako zužitkovať živiny nachádzajúce sa v žihľave je vyrobiť si vlastné prírodné, organické tekuté rastlinné hnojivo. Žihľava je totiž plná dobrôt podporujúcich rast plodín, vrátane dusíka, vápnika a horčíka. Na tento účel môžete použiť staršiu, tvrdšiu rastlinu, hoci aj mladá rastlinka je v poriadku (dá sa zužitkovať aj ináč). Žihľavu nakrájajte, vložte do vodotesnej nádoby s vrchnákom, jemne utlačte. Potom naplňte nádobu vodou a nechajte lúhovať asi mesiac.

Výsledkom je výživné hnojivo pre vaše plodiny. Ak ho chcete použiť, stačí pridať jeden diel žihľavového hnojiva na desať dielov vody. Pretože je bohaté na dusík, je obzvlášť užitočné pre listovú zeleninu, ako je kel, mangold a špenát.

Žihľavu môžete tiež použiť ako hodnotný mulč – stačí, keď ju nasekanú porozhadzujete okolo väčších rastlín alebo krovín.

Triedenie žihľavy
Zdroj: istock.com

Žihľava ako aktivátor kompostu

Vysoký obsah dusíka v žihľave z nej robí prírodný aktivátor kompostu. Inými slovami, keď pridáte žihľavu do kompostu, urýchlite proces rozkladu. Zmiešajte ju so širokou škálou ďalších kompostovateľných prísad vrátane suchších prísad s vyšším obsahom uhlíka, ako sú suché listy alebo drevnaté prerezávky. Ubezpečte sa, že nepridávate do kompostu žiadne korene ani semená, inak začnú v komposte rásť.

Záhradný kompost so žihľavou
Zdroj: istock.com

Žihľava priťahuje ničiteľov škodcov, napríklad lienky

Žihľava je výbornou potravou pre húsenice všetkých druhov motýľov. Obľubuje ju aj iný hmyz, vrátane užitočných lienok a ich hlavného zdroja potravy – vošiek. Takže žihľava môže v záhrade pôsobiť ako rastlina na odlákanie škodcov od pestovanej zeleniny, predovšetkým vošiek a roztočov. Na žihľave si ich nájdu lienky, ktoré ich zlikvidujú. Rovnakým spôsobom môžete vysádzať kapucínku – aby ste odlákali húsenice od kapusty.

Lienka na žihľavovom liste
Zdroj: istock.com

Žihľava je užitočná aj v kuchyni

Žihľava je skvelou surovinou na varenie. Samozrejme, na zber potrebujete rukavice. Vyberte si len mladé časti rastliny, ktoré sú jemnejšie, šťavnatejšie a nemajú tvrdé vlákna. Použite ich ako náhradu špenátu. Podobne ako špenát sú plné železa a majú krásnu farbu. Stačí ich variť v pare asi päť minút a použiť ako prílohu.

Žihľavová polievka

Pripravte si chutnú žihľavovú polievku. Uvarte 450 g zemiakov do mäkka a v pare 225 g žihľavy. Skombinujte ich s litrom zeleninového vývaru. Priveďte k varu, okoreňte podľa chuti, pridajte smotanu a potom rozšľahajte tyčovým mixérom.

Žihľavový čaj

Žihľava sa po stáročie používa aj na prípravu čaju. Stačí, keď pár listov zalejete vriacou vodou. Používa sa na liečbu celého radu ochorení, vrátane sennej nádchy, bolestivých svalov a astmy. Funguje tiež ako osviežujúca a upokojujúca alternatíva k bežným kofeínovým čajom.

Čaj z čerstvej žihľavy
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Milan says:

    Vosemdesiatich rokoch som choval nutrie a kurčatá , ktoré som kŕmil posekanou žihlavou posypanou pšeničným šrotom , zabarenou vriacou vodou . Viac krát som si zabudol zobrať rukavice , postupne mi to ani veľmi nevadilo , čím som si vyliečil asi 18 rokov trvajúcu reumu, čo mi trvá dodnes . Mám 77 rokov .

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje