Odborník radí: Kedy vysádzať bambusy a na čo si dať pozor

image 21637 25 v1

Dobrý deň, už niekoľko rokov sa nám páčia záhradné bambusy, no obávame sa ich pestovania. Kedy si ich môžeme vysadiť a na čo si dať pozor? S.H., Bratislava

Bambusy sa môžu vysádzať, ak sú zapestované vo vegetačnej nádobe, prakticky počas celej sezóny, teda od marca do približne októbra. Počítajte ale s tým, že rastliny vysadené neskôr na jeseň sa môžu horšie ujímať.

Jar je na výsadbu bambusov najlepšia. Pri výsadbe treba vždy vykopať jamu väčšiu ako je kontajner kde rastlina rastie, a pred položením koreňového balu naliať vodu. Dôležitý je nielen výber vhodného druhu, správny postup výsadby, ale aj miesta kde bude rastlina rásť (predpokladá sa viac rokov).

Najlepšie je miesto chránené pred vetrom (hlavne zo severu a východu). Pri tom by sa však nemalo zabúdať, že tieto rastliny potrebujú k dobrému rastu veľa svetla, tepla a niektoré aj vlhko. Takisto aj veľa priestoru okolo. Ak máte v záhrade horšie svetelné podmienky, napríklad tieň, musíte si vybrať úplne iné druhy ako na slnko.

Na slnko sa hodia druhy Semiarundinaria a Phyllostachys, naopak, v tieni dobre porastie niektorý zo zástupcov rodu Fargesia alebo Sasa.

Bambus

Na mieste, kde budete sadiť bambusy, by nemala byť premočená pôda, skôr jemne vlhká s drobnohrudkovitou štruktúrou, a čo je dôležité, humózna (najmä ak vysádzate vyššie druhy).

Vyplatí sa zasypať koreňový bal vysádzaného bambusu preosiatym kompostom, prípadne do výsadbovej jamy pridať pripravenú zmes rašeliny, kompostovej zeminy a záhradníckeho substrátu. Nezabudnite, že niektoré druhy rastú trsovito, iné sa šíria podzemnými výbežkami a teda môžu sa dostať aj tam, kde nebudú žiadúce. Pri kúpe sa na toto pýtajte.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

foto: thinkstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.