Ako zachrániť suchý pavinič

Ako zachrániť suchý pavinič

Každý rok máme betónový plot krásne obrastený paviničom trojlaločným. Tento rok v júni však začali z ničoho nič listy vädnúť, potom úplne vyschli. Šlo to rýchlo. Nepostihlo to však celý obrast, no i tak to pôsobí veľmi nepekne. Máme vystrihať, odstrániť uhynutý obrast alebo počkať, či sa na rok nespamätá? A ako sa dá rozmnožiť pavinič? Dá sa aj teraz na jeseň? (Martina D., Bratislava)

Suchý obrast je vhodnejšie, ako píšete, najmä z estetického hľadiska, a aby sa zaschýnanie nešírilo ďalej, odrezať až po zdravú časť. Ak doteraz suché časti neobrástli, už sa tak nestane. V prípade suchého počasia treba rastlinu intenzívnejšie zavlažovať nielen ku koreňom, ale aj rosiť na listy (skoro ráno, podvečer). Na rozpálenú betónovú stenu citlivejšie reagujú najmä mladšie výhonky uschnutím, a to aj napriek zálievke. Treba pamätať, že pavinič neobľubuje plne slnkom ožiarené múry, dobre znáša polotieň a rastie aj na severne orientovanej strane.

Príčinou vyschýnania paviniča sú obvykle 2 extrémy – prílišné sucho, vtedy rastlina trpí nedostatkom vody a mladé výhonky schnú, alebo premokrenie pri intenzívnej zálievke, vtedy rastlina nestačí spotrebovať vodu a niektoré korienky zhnijú – a teda aj príslušné vodivé pletivá nadzemnej časti. Na príčine môže byť aj použitie vyššej dávky hnojiva, zanesenie chemického prípravku na ochranu rastlín vetrom či dažďom z inej časti záhrady na pavinič.

Pavinič sa dá množiť aj na jeseň, aj na jar. Najčastejšie sa množí potápaním – 1-ročné výhonky sa „ponoria“ do pôdy do hĺbky približne 15 až 20 cm, zalejú sa vodou a dobre prihrnú pôdou. Výhonok je vhodné prichytiť v pôde háčikom, aby sa nevyšvihol von. Miesto si označíme paličkou.

Ďalší spôsob je množenie drevnatými odrezkami na jeseň i na jar. Odrezky s 3 očkami treba zapichnúť mierne šikmo do pôdy v záhone či v nádobe. V pôde zostávajú 2 očká – z nich vyrastú korene, z 1 očka (vyčnievajúceho nad povrch pôdy) vyrastie nadzemná časť. Spodnú časť odrezka je dobré ošetriť stimulátorom rastu na podporu a urýchlenie zakoreňovania. Odrezky sa zakorenia v priebehu 4 až 6 týždňov. Pred zimou mladé rastlinky chránime čečinou a na jar ich vysadíme na vhodné stanovište.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: Martina Deríková

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.