Ako zachrániť suchý pavinič

Ako zachrániť suchý pavinič

Každý rok máme betónový plot krásne obrastený paviničom trojlaločným. Tento rok v júni však začali z ničoho nič listy vädnúť, potom úplne vyschli. Šlo to rýchlo. Nepostihlo to však celý obrast, no i tak to pôsobí veľmi nepekne. Máme vystrihať, odstrániť uhynutý obrast alebo počkať, či sa na rok nespamätá? A ako sa dá rozmnožiť pavinič? Dá sa aj teraz na jeseň? (Martina D., Bratislava)

Suchý obrast je vhodnejšie, ako píšete, najmä z estetického hľadiska, a aby sa zaschýnanie nešírilo ďalej, odrezať až po zdravú časť. Ak doteraz suché časti neobrástli, už sa tak nestane. V prípade suchého počasia treba rastlinu intenzívnejšie zavlažovať nielen ku koreňom, ale aj rosiť na listy (skoro ráno, podvečer). Na rozpálenú betónovú stenu citlivejšie reagujú najmä mladšie výhonky uschnutím, a to aj napriek zálievke. Treba pamätať, že pavinič neobľubuje plne slnkom ožiarené múry, dobre znáša polotieň a rastie aj na severne orientovanej strane.

Príčinou vyschýnania paviniča sú obvykle 2 extrémy – prílišné sucho, vtedy rastlina trpí nedostatkom vody a mladé výhonky schnú, alebo premokrenie pri intenzívnej zálievke, vtedy rastlina nestačí spotrebovať vodu a niektoré korienky zhnijú – a teda aj príslušné vodivé pletivá nadzemnej časti. Na príčine môže byť aj použitie vyššej dávky hnojiva, zanesenie chemického prípravku na ochranu rastlín vetrom či dažďom z inej časti záhrady na pavinič.

Pavinič sa dá množiť aj na jeseň, aj na jar. Najčastejšie sa množí potápaním – 1-ročné výhonky sa „ponoria“ do pôdy do hĺbky približne 15 až 20 cm, zalejú sa vodou a dobre prihrnú pôdou. Výhonok je vhodné prichytiť v pôde háčikom, aby sa nevyšvihol von. Miesto si označíme paličkou.

Ďalší spôsob je množenie drevnatými odrezkami na jeseň i na jar. Odrezky s 3 očkami treba zapichnúť mierne šikmo do pôdy v záhone či v nádobe. V pôde zostávajú 2 očká – z nich vyrastú korene, z 1 očka (vyčnievajúceho nad povrch pôdy) vyrastie nadzemná časť. Spodnú časť odrezka je dobré ošetriť stimulátorom rastu na podporu a urýchlenie zakoreňovania. Odrezky sa zakorenia v priebehu 4 až 6 týždňov. Pred zimou mladé rastlinky chránime čečinou a na jar ich vysadíme na vhodné stanovište.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: Martina Deríková

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje