zalievanie rastliny hnojivom
Zdroj: iStock

Vyrobte si domáce hnojivo, ktoré dodá rastlinám potrebné živiny a neohrozí ich

Ako si vyrobiť domáce hnojivo pre rastliny a z čoho ho získať? Vedeli ste o týchto možnostiach?

Domáce hnojivo „Zázračný rast“

Na prípravu potrebujete:

3,5 l vody
1 lyžica Epsom soli
1 lyžička jedlej sódy
½ lyžičky amoniaku pre domácnosť

Zmiešajte všetky prísady. Takto získate koncentrát, ktorý pred použitím rozriedite s vodou. 1/8 až 1/4 šálky koncentrátu zmiešajte so 4 šálkami vody. Stačí hnojiť raz mesačne.

Domáce hnojivo z usadenín

Vďaka tomuto návodu použijete aj to, čo by ste inokedy vyhodili. Môžete si ho pripraviť s mletými vaječnými škrupinami a kávovou alebo čajovou usadeninou zmiešanou s vodou.

usadeniny z kávy
Zdroj: iStock

Do čistej sklenej nádoby dajte vodu. Najlepšia je dažďová, ale dobre funguje aj nechlórovaná voda. Nádobu si postavte na pracovnú dosku v kuchyni. Kedykoľvek použijete vajíčka, rozdrvte škrupiny a vložte ich do pohára. To isté platí aj pre kávovú usadeninu alebo usadeninu z čierneho čaju. Keď budete mať dostatočne silný mix, pridajte ešte trocha vody, pretrepte a nechajte odstáť ešte pár dní. Každý deň zmes pretrepte. Nádobu nenechávajte na priamom slnku. Asi po týždni zmes premiešajte a pretlačte cez papierovú utierku alebo jemnú tkaninu do inej fľaše. Do krhly s vodou pridajte pár lyžíc hnojiva a normálne polievate.

Domáce hnojivo s Epsom soľou

Epsom soľ sa vyrába z minerálov horčíka a síranu. Bežne sa používa ako protizápalový liek na suchú pokožku. V kombinácii s vodou vytvára skvelé domáce hnojivo pre paradajky, ruže a izbové rastliny. Potešia sa mu aj zemiaky. Dôvodom je skutočnosť, že soľ Epsom obsahuje dva dôležité minerály, ktoré tieto rastliny potrebujú. Hnojivo podporí kvitnutie, celkový rast a zintenzívni zelenú farbu rastlín. Na výrobu soľného hnojiva stačí zmiešať 2 polievkové lyžice soli Epsom so 4 litrami vody. Hnojte raz mesačne.

Epsom soľ v miske
Zdroj: iStock

Domáce hnojivo z akváriovej vody

Máte doma akvárium a vodu z neho pri čistení vylievate do odpadu? Odložte si vždy z nej do kanvice, pretože je skvelým hnojivom. Produkty vitálnej aktivity rýb obohacujú vodu mikroelementami, ktoré majú pozitívny vplyv na pôdu. Obsahuje dusík a ďalšie dôležité živiny, ktoré rastliny potrebujú, a to v prírodnej forme. Stačí, keď ňou zalejete rastliny raz za mesiac.

čistenie akvária
Zdroj: iStock

Neprehliadnite aj:

Ako si vyrobiť domáce hnojivo zo žihľavy

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje