Vyrobte si domáce hnojivo, ktoré dodá rastlinám potrebné živiny a neohrozí ich

zalievanie rastliny hnojivom
Zdroj: iStock

Ako si vyrobiť domáce hnojivo pre rastliny a z čoho ho získať? Vedeli ste o týchto možnostiach?

Domáce hnojivo „Zázračný rast“

Na prípravu potrebujete:

3,5 l vody
1 lyžica Epsom soli
1 lyžička jedlej sódy
½ lyžičky amoniaku pre domácnosť

Zmiešajte všetky prísady. Takto získate koncentrát, ktorý pred použitím rozriedite s vodou. 1/8 až 1/4 šálky koncentrátu zmiešajte so 4 šálkami vody. Stačí hnojiť raz mesačne.

Domáce hnojivo z usadenín

Vďaka tomuto návodu použijete aj to, čo by ste inokedy vyhodili. Môžete si ho pripraviť s mletými vaječnými škrupinami a kávovou alebo čajovou usadeninou zmiešanou s vodou.

usadeniny z kávy
Zdroj: iStock

Do čistej sklenej nádoby dajte vodu. Najlepšia je dažďová, ale dobre funguje aj nechlórovaná voda. Nádobu si postavte na pracovnú dosku v kuchyni. Kedykoľvek použijete vajíčka, rozdrvte škrupiny a vložte ich do pohára. To isté platí aj pre kávovú usadeninu alebo usadeninu z čierneho čaju. Keď budete mať dostatočne silný mix, pridajte ešte trocha vody, pretrepte a nechajte odstáť ešte pár dní. Každý deň zmes pretrepte. Nádobu nenechávajte na priamom slnku. Asi po týždni zmes premiešajte a pretlačte cez papierovú utierku alebo jemnú tkaninu do inej fľaše. Do krhly s vodou pridajte pár lyžíc hnojiva a normálne polievate.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteDomáce hnojivo s Epsom soľou

Epsom soľ sa vyrába z minerálov horčíka a síranu. Bežne sa používa ako protizápalový liek na suchú pokožku. V kombinácii s vodou vytvára skvelé domáce hnojivo pre paradajky, ruže a izbové rastliny. Potešia sa mu aj zemiaky. Dôvodom je skutočnosť, že soľ Epsom obsahuje dva dôležité minerály, ktoré tieto rastliny potrebujú. Hnojivo podporí kvitnutie, celkový rast a zintenzívni zelenú farbu rastlín. Na výrobu soľného hnojiva stačí zmiešať 2 polievkové lyžice soli Epsom so 4 litrami vody. Hnojte raz mesačne.

Epsom soľ v miske
Zdroj: iStock

Domáce hnojivo z akváriovej vody

Máte doma akvárium a vodu z neho pri čistení vylievate do odpadu? Odložte si vždy z nej do kanvice, pretože je skvelým hnojivom. Produkty vitálnej aktivity rýb obohacujú vodu mikroelementami, ktoré majú pozitívny vplyv na pôdu. Obsahuje dusík a ďalšie dôležité živiny, ktoré rastliny potrebujú, a to v prírodnej forme. Stačí, keď ňou zalejete rastliny raz za mesiac.

čistenie akvária
Zdroj: iStock

Neprehliadnite aj:

Ako si vyrobiť domáce hnojivo zo žihľavy

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.