Prečo vám vädne paprika

Prečo vám vädne paprika

Zrazu mi začali vädnúť sadenice paprík. Keď som ich vytrhol, akoby boli nad koreňmi obhryzené a celý koreň pôsobí ako vyschnutý. Ďakujem za radu. (Marek D., Čierny Brod)

Papriku postihlo sklerocíniové vädnutie (Sklerotinia sclerotiorum). Huba tvorí na stonkách bledohnedé škvrny, ktoré obopínajú stonky rastlín. Vo vlhkých rokoch sa tvorí na povrchu stoniek husté belavé podhubie. V stonkách vznikajú skleróciá, ktoré sa po rozpade pletív dostávajú do pôdy a niekoľko rokov sú zdrojom infekcie nielen pre papriku, ale i pre ďalšie pestované plodiny. Účinná je preventívna ochrana – striedanie pestovateľských plôch papriky, opatrné hnojenie (najmä hnojom od drobných domácich zvierat), redší spon výsadby, intenzívne vetranie, zavlažovanie podmokom (ku koreňom, nie na list) – najlepšie v ranných hodinách, aby rastliny do večera stihli obschnúť.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje