Burina na ceste
Zdroj: iStock

Tri jednoduché spôsoby, ako vyhnať burinu z chodníkov, terás a cestičiek

Burina medzi dlaždicami, na chodníčkoch v záhrade a príjazdových cestách nie je nič zriedkavé. Na to, aby ste sa jej zbavili, nepotrebujete agresívne chemikálie. Burinu možno z týchto miest dostať celkom ľahko, bezpečne a prirodzenými spôsobmi. Vyskúšajte niektorý z týchto.

Poškodenie cestičiek, chodníkov, ciest a terás burinou znamená rozrastanie sa koreňov pod pevnými plochami. Toto poškodenie je nielen neestetické, ale, ak sa včas buriny nezbavíme, odzrkadlí sa to aj na naše peňaženke. Čo proti burine na týchto miestach zaberá?

Záhradnícky ocot proti burine

Najpopulárnejším prírodným prostriedkom na ničenie buriny po domácky je ocot. Nie však ten bežný kuchynský, ale vysokoúčinný záhradnícky ocot. Záhradnícky ocot má vyšší obsah kyslosti (15 % až 45 %) ako bežný kuchynský ocot (5 %).

Burina na ceste
Zdroj: iStock

Práve preto funguje podstatne účinnejšie. I keď niektorí pestovatelia používajú klasický ocot zmiešaný so soľou, nikdy nebude mať proti burine takú ničivú silu a dlhodobý účinok. Vyskúšajte radšej záhradnícky ocot s kyslosťou okolo 20 až 25 %, funguje neuveriteľne dobre na väčšinu burín vrátane bodliakov.

Ak máte mimoriadne zarastené miesto burinou, aplikujte ocot niekoľko týždňov po sebe, raz týždenne. Akonáhle dostanete burinu pod kontrolu, stačí jedna z dvoch nasledujúcich metód, ktoré výborne fungujú na mladé rastliny buriny či menšie porasty. Myslite však na to, že octové prípravky na ničenie buriny nedokážu rozlišovať medzi burinou, rastlinami a kvetmi. Teda postrek octom nie je vhodný na použitie na trávnik a v záhrade v blízkosti iných rastlín.

Ničenie buriny
Zdroj: iStock
NÁŠ TIP
Pri používaní záhradníckeho octu vždy používajte ochranu očí a rúk. Môže spôsobiť popálenie.

Horúca voda proti burine

Jednoduchou, lacnou a pre každého dostupnou alternatívou proti burine na spevnených plochách je horúca voda. Ideálne riešenie, keď potrebujete zlikvidovať len pár trsov buriny. Zohrejte hrniec vody a nalejte ju na burinu. Vriaca voda burinu okamžite zničí, bez obáv, že sa vráti.

Burina na dlažbe
Zdroj: iStock

Ako to funguje? Horúca voda rozkladá vonkajšie bunkové steny listov buriny, čím ničí jej schopnosť opraviť poškodenie. Niektorí používatelia pridávajú do zmesi trochu soli, aby zvýšili účinnosť. Nie je to však nevyhnutné. Zvyšky soli môžu navyše zafarbiť tehlu, dlažbu alebo asfalt.

Spálenie buriny plameňom

Aj to je spôsob, ako zničiť burinu na chodníkoch, cestičkách a terasách. Samozrejme, je dôležitá opatrnosť a bezpečný prístup. Isté je, že pomocou horúceho plameňa burinu zničíte rýchlo a dokonale. Tento proces funguje rovnakým spôsobom ako vriaca voda, pričom ničí bunkovú štruktúru lístia. Na trhu nájdete záhradné horáky či vypaľovače buriny v rôznych podobách.

Burina na dlažbe
Zdroj: iStock

Väčšina modelov sa pripája k propánovej nádobe alebo nádrži, ktorá poskytuje palivo potrebné pre vznik plameňa. Burina sa pri kontakte s plameňom okamžite spáli a rozpadne. Záhradné horáky majú aj ďalšie využitie okolo domu. Založíte nimi oheň na opekanie či pečenie pizze vo vonkajšej peci a výborne fungujú aj na roztápanie snehu a ľadu. Nepoužívajte ich v suchých priestoroch, kde hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru a skladujte mimo dosahu detí.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

  1. Henrich Noskovič says:

    Používanie tzv. Záhradníckeho octu nie je ideálne. Často sa vyrába chemicky a nie kvasením. Nedostane sa mnohokrát ku koreňom, takže jednoduché buriny častokrát prežijú, keďže je zničená len nadzemná časť.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje