Prípravky pre ničenie buriny
Galéria (3) Zdroj: Daria Nipot / Shutterstock.com

Prišiel čas zbaviť sa buriny. Ako vybrať ten najlepší herbicíd pre vašu záhradu?

Chemické prípravky proti burinám predstavujú efektívny spôsob, ako sa zbaviť neželanej vegetácie vo vašom trávniku, zeleninovom záhone, skleníku či záhrade. Záhradníctva ponúkajú širokú škálu rôznych herbicídov, ak však nemáte v tejto oblasti skúsenosti, len ťažko si dokážete vybrať ten správny.

Galéria

Prípravky pre ničenie buriny
Prípravky pre ničenie buriny

Nasledujúci článok vám pomôže zorientovať sa v tom, aký prípravok proti drevinám a burinám zvoliť, a tiež kedy a aké množstvo aplikovať.

Delenie herbicídov podľa účinku

Vzhľadom na spektrum účinnosti môžu byť prípravky proti burinám rozdelené do dvoch základných skupín, a to na neselektívne (totálne) a selektívne herbicídy.

Selektívne herbicídy

Ako už napovedá sám názov, tento typ herbicídu funguje len na konkrétne typy burín alebo nežiaduce dreviny, zatiaľ čo iná vegetácia zostáva neporušená. Preto je odporúčané ich používanie na širokolisté, dvojklíčkové buriny (napr. púpava alebo ďatelina), ktoré často postihujú trávnik.

Totálne herbicídy

Zjednodušene povedané, neselektívne prípravky proti burinám zabíjajú akúkoľvek vegetáciu, s ktorou sa dostanú do kontaktu. To znamená, že nie je odporúčaná ich aplikácia v záhonoch, skleníkoch ani na trávniky. Dôležitú rolu však zohrávajú pri ničení trvalých trávnatých burín (napr. mach, lišaj) na terasách, strechách, dláždených príjazdových cestách a chodníkoch.

TIP
Pre odstránenie odumretej vegetácie z dlažby a ťažko dostupných miest použite univerzálny záhradný nôž, nôž na škáry alebo ručnú škrabku na burinu s dvojitou čepeľou.

Delenie herbicídov podľa doby aplikácie

Keď sa rozhodujete, ktorý typ herbicídu zvoliť, je dôležité položiť si otázku, aký je váš hlavný cieľ – chcete vzniku burín predchádzať alebo ničiť už existujúcu vegetáciu? V tomto kontexte sa stretnete s pojmami preemergentné a postemergentné herbicídy.

Preemergentné herbicídy

Hoci je väčšina prípravkov proti burinám účinná, je dobré klásť dôraz aj na prevenciu. V tomto ohľade vám poslúžia práve preemergentné herbicídy, ktoré sú určené na aplikáciu pred vyklíčením – prevencia proti jednoročným burinám, s ktorými sa opakovane stretávate.

Postemergentné herbicídy

Sú určené na ničenie už vyklíčených burín. Prípravok proti burine sa dostane do celého rastlinného systému a ten následne odumrie. Preto pozor, či ide o selektívny alebo totálny prostriedok.

Dávkovanie herbicídov

Herbicídy na ničenie drevín a burín v sebe obsahujú aktívne zložky, resp. zmes účinných látok, ktorých koncentrácia sa u jednotlivých prípravkov líši. Na to, aby boli účinné, je potrebný správny pomer riedenia vodou, závislý od rozlohy plochy, ktorú sa chystáte ošetriť a taktiež od rastového štádia danej vegetácie. Najlepší účinok je dosiahnutý v skorej fáze, max. 2 lístky. Vždy sa riaďte odporúčanými dávkami na etikete vybraného herbicídu – označenie ako l/ha.

Spôsoby aplikácie herbicídov

Aby bolo ničenie buriny maximálne efektívne a zároveň bezpečné, mali by ste sa zamerať aj na nevyhnutné príslušenstvo. Akým spôsobom teda herbicídy či iné chemické prípravky, napr. insekticídy aplikovať?

Ručný rozprašovač

Najzákladnejším spôsobom je použitie mechanického rozprašovača. Mnoho prípravkov (herbicídy, insekticídy) kúpite už priamo v ňom. Vďaka nastaviteľnej rozprašovacej tryske sú vhodné aj na použitie v interiéri – v skleníkoch alebo zimných záhradách na menšie plochy.

Akumulátorový postrekovač

Na veľké plochy sú odporúčané akumulátorové, tlakové postrekovače (ramenné alebo chrbtové) s veľkým plniacim objemom nádrže a dosahom. Ak sa chcete uistiť, že rovnomerne ošetríte celú plochu, mali by ste si zaobstarať deflektorovú trysku so širokým uhlom pokrytia a dobrým rozptylom. Vhodné sú aj na použitie v rozsiahlych porastoch, napr. na aplikáciu selektívnych herbicídov do zemiakov a kukurice.

Prípravky pre ničenie buriny
Zdroj: Aree_S / Shutterstock.com
TIP
Pri práci s herbicídmi, insekticídmi, fungicídmi a inými chemickými prostriedkami na ničenie škodcov používajte ochranné prostriedky, minimálne rukavice. Pri rozprašovaní sú odporúčané aj ochranné okuliare.

Zdroj: PR článok lacnepostreky.sk, www.furnio.sk
Foto: Shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje