Okrasná rastlina alebo burina? Čo nám to vyrástlo v záhrade

image 51954 25 v1

V záhone vyrástla takáto rastlina. Vyzerá celkom pekne, len nevieme, či je okrasná alebo len burina, či ju teda máme ďalej pestovať? Majka Sc., Jozef P., e-mail

I v tomto roku sa koncom leta viacerým pestovateľom v záhradke objavila mohutná, vzpriamene rastúca, pekná asi 1 – 1,5 m vysoká rastlina. Nazýva sa líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta), ktoré ľahko splanie. Biele kvety sa objavujú v priebehu leta. Koncom augusta až v septembri sa rastlina sfarbuje dočervena, objavia sa červenofialové jedlé plody, zároveň môže mať aj kvety.

V minulosti sa plody používali na dofarbovanie výrobkov v cukrárstve, vinárstve. Chutia aj vtákom, preto sa rastlina ľahko šíri ich trusom. Líčidlo možno pestovať aj ako okrasnú rastlinu, ale rast treba usmerňovať, aby sa nerozrástla po celej záhrade. Nadzemná časť rastliny na jeseň odumiera a na jar opäť vypučia výhonky. S množením v záhrade si netreba robiť starosti.

Text: Ing. Hana Szabóová

Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.